Doklad / záložka Obecné / záložka Položky / Položka dokladu
<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Navigace: Ovládání programu > Doklad > Položky > Položka dokladuDoklad / záložka Obecné / záložka Položky / Položka dokladu |
Hromadná změna zaúčtování položek dokladů
Podoba karty se může podle způsobu vzniku položky a typu zdrojové Položky katalogu různit, v následujícím textu popíšeme veškeré kolonky, které na kartě můžete najít. Při přebírání položek z jiných dokladů nebo při přímém výběru z katalogových položek je většina údajů na kartě již doplněná podle zdroje. Údaje, které se dají zadat jak pro položku, tak i pro celý doklad (zaúčtování, kontrolingové proměnné, Intrastat apod.) má smysl na položce zadávat jen v případě, kdy se od dokladu liší. Pokud je na položce nedoplníte, přeberou se z nastavení dokladu.
Obecné
Název – prostřednictvím tlačítka je možné do karty doplnit údaje nastavené ve Vzoru účetní položky, který je určený především k tvorbě položek bez vazby na katalog nebo jiné doklady (volbou Přidat). Všechny dříve vyplněné kolonky na kartě jsou pak přepsané podle vybraného vzoru; ty které ve vzoru nejsou vyplněné, zůstávají beze změny.
Pokud podle vzoru upravíte položku s vazbou na Katalog (původně byla přidaná Výběrem), vazba na katalog zůstane i po změně údajů zachovaná.
Katalog – číslo program přebere z Položky katalogu.
Počet MJ – má-li položka vazbu na Katalog, jedná se o množství zboží v Hlavní jednotce definované na kartě katalogu. Jestliže je v záložce Položka katalogu (viz dále) zadané množství v jiné jednotce, program počet MJ automaticky přepočítá na množství hlavní jednotce podle příslušného převodního poměru. Přepočet funguje obousměrně – změníte-li kteroukoliv z obou hodnot, druhá je přepočtena automaticky. V případě, že editujete podřízenou položku složené katalogové karty, je počet měrných jednotek určený poměrem k nadřazené kartě a pole je nepřístupné. Údaj je nepřístupný i v případě produktu, který eviduje Výrobní čísla, Výrobní série nebo Exspiraci – v takovém případě zadáváte počet jednotek v příslušné záložce v dolní části karty (viz dále).
MJ – označení měrné jednotky (ks, kg apod.) program přebírá z údaje v katalogu, můžete je libovolně přepsat.
Vratka – ve skladových dokladech můžete tímto příznakem zrealizovat záporný skladový pohyb, kdy na výdajovém dokladu uskutečníte příjem a na příjmovém výdaj.
Záporný pohyb se dá nastavit jak celému dokladu, tak i každé položce. Pokud je přepínač Vratka zatržený na položce i v hlavičce dokladu (u skladového dokladu přepínač Vratka, u faktur ODD-Dobropis), dojde ke dvojité negaci a skladový pohyb položky již není záporný (na příjmovém dokladu jde o příjem, na výdajovém o výdaj). Vratka se dá také nastavit přímo v hlavičce Položky katalogu (pole Záporná částka), případně na kartě Příslušenství nebo Komponenty (pole Vratka).
Vypočítat cenu z komponent – tuto možnost vidíte na položkách, jejichž katalogová karta je typu Komplet nebo Sada. Sada má pole zatržené povinně, Kompletu můžete stanovit vlastní cenu, nebo ji vypočítat jako prostý součet jednotlivých komponent.
Je-li pole zatržené a na dokladu se dodatečně změní celková cena sady nebo kompletu, např. množstevní slevou, změny se do podřízených položek nepromítnou. Chcete-li je do položek zavést, je třeba dole na kartě nadřízené položky (sady nebo kompletu) v části Položka katalogu stisknout tlačítko Vypočítat cenu.
Cena – cena za jednu jednotku ponížená o zadanou Slevu. Je-li položka přidaná Výběrem, je cena dosazená podle ceníku, viz Tvorba cen.
Cena celkem – cena jedné jednotky vynásobená počtem jednotek. Zadáte-li celkovou cenu a počet jednotek, program dopočítá cenu za jednu jednotku (a naopak). Cena celkem však nemusí vyjadřovat výslednou cenu položky – ta je určena také Typem ceny, může se tedy navýšit o DPH.
Je-li karta vytvořena pro Položku katalogu typu Sada, nelze u ní zadat vlastní Cenu (je tvořená součtem komponent), ani změnit Typ ceny a Sazbu DPH.
Následující údaje o dodatečných nákladech navyšujících pořizovací cenu naleznete pouze na příjmových skladových dokladech. Náklady můžete položce zadat individuálně, nebo je lze zadat rozpuštěním pro celý doklad (příp. vybrané položky) prostřednictvím tlačítka Náklady.
Dodatečné náklady – výše dodatečných nákladů, která připadá ne jednu měrnou jednotku (MJ).
Dodatečné náklady celkem – celkové dodatečné náklady připadající na položku. Jde o Dodatečné náklady jedné MJ vynásobené počtem MJ. Dodatečné náklady lze pro celý doklad také přidat pomocí tlačítka Náklady, kde se dají zvoleným způsobem rozpočítat mezi jednotlivé položky dokladu.
Pořizovací cena – pořizovací cena připadající na jednu měrnou jednotku. Je to součet Ceny a Dodatečných nákladů.
Pořizovací cena celkem – Pořizovací cena jedné MJ vynásobená počtem MJ.
Typ ceny – na této volbě závisí výsledný Rozpis cen položky, a tedy i její výsledná částka. Máte-li na položce zadáno přímé rozúčtování na účty MD/D, je výběr typů ceny omezen jen na možnosti Pouze základ a Pouze daň.
Bez daně – částka v poli Cena je v rozpisu cen dosazená do pole Základ. Výsledná cena bude tedy navýšena podle sazby DPH.
S daní – částka v poli Cena je v rozpisu cen dosazená do pole Včetně DPH, Základ tedy bude snížen o sazbu DPH.
Pouze základ/daň – využijete při rozúčtování položky na strany MD/D, především v interních dokladech.
Sazba DPH – roletová nabídka obsahuje aktuální sazby státu, ke kterému máte platnou Registraci k DPH a který je současně dosazený do adresy odběratele/dodavatele v hlavičce dokladu. Není-li stát určený, dosadí se DPH platné v zemi určené v Průvodci nastavením programu jako Domácí stát. Výši DPH je možné upravit v seznamu Sazeb DPH.
Aktualizovat cenu – není-li pole zatržené, výpočet všech částek na pravé straně karty v rozpisu cen (Základ, DPH, Včetně DPH) vychází z hodnoty zadané v poli Cena celkem a záleží na výběru Typu ceny a Sazby DPH. Zatrhnete-li pole, program při změně Typu ceny naopak vypočítá hodnotu v poli Cena celkem.
Vysvětlíme si to na příkladu, kdy v poli Cena celkem zadáte částku 200 Kč, typ ceny je Bez daně, sazba DPH je 21 %. Rozpis cen vypadá takto: Základ 200 Kč, DPH 42 Kč a Včetně DPH 242 Kč. Nyní změníte Typ ceny na hodnotu S daní. Není-li pole Aktualizovat cenu zatržené, výsledné částky v rozpisu cen program přepočítá na hodnoty: Základ 165,29 Kč, DPH 34,71 Kč a Včetně DPH 200 Kč. Je-li pole zatržené, zůstane rozpis cen beze změny a naopak se upraví částka v poli Cena celkem na hodnotu 242 Kč.
Nepodléhá celkové slevě za doklad – některé položky lze vyjmout ze slevy zadané pro celý doklad (nejsou zahrnuté do výpočtu), příkladem je sazba za poštovné. Vlastnost je možné zadat i na Položce katalogu nebo Ceně, do dokladu se pak zavede automaticky.
Sleva – každá položka může mít nastavenou individuální výši slevy. Výsledná sleva dokladu je součtem všech slev na položkách. Zadáte-li slevu pro celý doklad na kartě dokladu, promítne se do všech již uložených položek. Na nástrojové liště dokladu je tlačítko Zrušit slevu, kterým je možné hromadně odstranit slevy na všech položkách dokladu.
Vyřízeno – pole se automaticky zatrhne ve chvíli, kdy se plné množství položky přebere do jiného dokladu. Stejné pole obsahuje i hlavička dokladu, kde lze ručním zatržením označit za vyřízený celý doklad. Pokud přeberete zaúčtovaný doklad do jiného účtovaného dokladu volbou S vyřizováním (např. dodací list do faktury), označí se položky přebíraného dokladu automaticky jako vyřízené a program vám už nedovolí je opravit. Pokud dodatečně zjistíte, že na nich potřebujete změnit účetní údaje nebo kontrolingové proměnné, použijte funkci Hromadná změna zaúčtování položek dokladu.
Zbývá vyřídit MJ – při přebírání objednávkových dokladů je možné do dokladů převzít jen část měrných jednotek položky. Pole obsahuje informaci o počtu MJ, které ještě nebyly vyřízeny.
Cena MJ / Celkem – ceny program rozepíše podle výše zadané Ceny a Počtu MJ a dále podle Typu ceny a Sazby DPH.
Měna – u každé položky vystavené v cizí měně si můžete zobrazit rozpis cen volitelně i v domácí měně. Částky na položce se dají zadat v domácí i cizí měně, rozhodující je výběr měny z roletové nabídky. Měna je jednotná pro všechny položka dokladu, kde se určí pomocí tlačítka Cizí měny.
DPH editováno uživatelem – pole program automaticky zatrhne v případě, kdy na položce ručně změníte DPH nebo základ (např. ve vyúčtovací faktuře při odpočtu zdaněné zálohy). Pokud chcete změněnou částku vrátit na původní hodnotu, stačí zatržení zrušit.
Rozúčtování
Rozúčtování na položce zadáváte jen v případě, kdy má být položka zaúčtována jiným způsobem než celý doklad. Není-li rozúčtování položky určeno, přebírá se z nastavení na dokladu.
Předkontace – první možností je výběr z připraveného seznamu Předkontací.
MD/D – druhou možností je přímé ruční rozúčtování na jednotlivé účty Účtového rozvrhu.
Rozúčtování skladového dokladu
Faktury nabízí navíc možnost zadat rozúčtování pohybu skladové příjemky/výdejky, která se automaticky vygeneruje při uložení faktury. Money ERP doplní rozúčtování nastavené pro příslušný typ skladového dokladu, ale podle potřeby jej přímo na faktuře můžete změnit.
Podrobnosti
Členění DPH, Párovací symbol – jestliže hodnoty nedoplníte, přebere je položka ze zadání platného pro celý doklad.
IČ – pole je určené pro potřeby párování salda a může se lišit od IČ partnera, které je uvedené v hlavičce dokladu. Využijete také u Bankovních výpisů, kde se každá položka může vztahovat k jinému subjektu.
Pořadí – položky jsou na doklad standardně přidávány v pořadí, v jakém jste je vytvořili. Pokud potřebujete pořadí změnit, můžete pořadová čísla přepsat. Navíc Seznam položek nabízí několik nástrojů určených ke změně pořadí položek včetně setřídění podle libovolného sloupce.
Středisko, Zakázka, Činnost – kontrolingové proměnné se také dají zadat buď pro celý doklad, nebo individuálně pro položku – individuální zadání má pak přednost před celkovým. Má-li položka vazbu na katalog, je výběr Činností omezen na činnosti zadané na kartě příslušné Položky katalogu.
Typ záruky, Záruční lhůta – údaje program přebírá z Katalogu, lze je libovolně změnit.
Druh pohybu – spolu s Druhem pohybu zadaným na kartě dokladu určuje zaúčtování, které má přednost před zadanou Předkontací, viz kap. Účtování o skladech.
Druh skladového pohybu – zadává se na dokladech, které při uložení automaticky generují skladové doklady (mají v Nastavení skupiny zatržené pole Generovat skladové doklady), a určí zaúčtování vzniklé výdejky nebo příjemky.
Položka katalogu
Tuto záložku najdete jen na položkách, které mají vazbu na katalog.
Položka katalogu – needitovatelné pole s informací o vazbě na položku katalogu. Ikonou Otevřít kartu si můžete příslušnou položku katalogu prohlédnout.
Sklad – program doplní podle výběru při zadávání položky nebo podle konfigurace v Průvodci nastavením programu. Při přebírání dokladů je možné změnit v koncovém dokladu sklad jen v případě, kdy je v Průvodci nastavením programu aktivovaná volba Povolit změnu skladu na cílové položce přebírání. Tuto volbu však doporučujeme používat jen po zralé úvaze, důvodem je rezervování skladových položek.
Druh položky – důležitý účetní údaj se přebírá z katalogu. Používá se pro zaúčtování ve skladech A, viz kap. Účtování o skladech.
Aktuální stav – v poli vidíte stav zboží na skladě, který je výše vybraný v poli Sklad (hodnota odpovídá údaji uvedenému ve sloupci Aktuální stav v záložce Stav zásoby).
Vypočítat cenu – pokud v záložce ručně změníte cenu, pomocí tlačítka ji můžete znovu přepočítat podle parametrů zadaného ceníku, viz Postup při tvorbě cen. Tlačítko také využijete při dodatečných úpravách cen na položkách dokladu tvořených Sadou nebo Kompletem (zde jen v případě, že má karta zatržené pole Vypočítat cenu z komponent) – tlačítkem zavedete změnu ceny i do položek tvořících složení sady nebo kompletu.
Ovlivňuje obalové konto – najdete pouze u položek, které mají vazbu na Položku katalogu typu Obal, tzn. u vratných obalů. Příznak je standardně aktivní a pohyb vratného obalu tedy program eviduje (viz seznamy Odběratelských a Dodavatelských obalů). V případě, kdy pohyb evidovat nechcete (obal nezapůjčujete, ale skutečně jej nakupujete nebo prodáváte, případně finančně vyrovnáváte ztracené nebo zničené obaly), zatržení zrušte.
Jednotka – program zde dosadí jednotku, kterou má na položce katalogu přidělenou Partner zadaný v hlavičce dokladu. Pokud žádný takový není, přebere se sem z položky katalogu Jednotka definovaná jako Nákupní nebo Prodejní . Není-li ani zde v katalogu jednotka určená, doplní se Hlavní jednotka. Pomocí tlačítka lze vybrat jakoukoliv další jednotku definovanou na katalogové kartě. Pokud položky dokladu vytváříte pomocí načítání Čárových kódů, lze využít možnosti přiřadit samostatné kódy jednotlivým jednotkám Položky katalogu. Program pak položku dokladu již otevře s uvedenou vedlejší jednotkou.
Množství – jedná se o množství ve výše vybrané Jednotce. Toto množství poměrově odpovídá zadanému množství Hlavní jednotky. Pokud jej změníte, program automaticky upraví i množství hlavní jednotky a další související údaje (ceny).
Jednotková cena – cena vybrané jednotky se vypočítá z ceníku jako poměr k ceně Hlavní jednotky. Pokud ji jakkoliv přepíšete, program automaticky přepočítá i celkovou cenu položky.
Celková cena – násobek jednotkové ceny a množství jednotek.
Výběr z dodávek – po zatržení volby se na kartě objeví záložka Dodávky, kde můžete vydávané množství odepisovat přímo z jednotlivých dodávek (konkrétních pohybů) daného zboží. Tuto možnost využijí zejména agendy pracující v souběžném síťovém provozu, kde by při současném výdeji téže zásoby z různých stanic mohlo dojít ke konfliktu. Pomocí výběru z různých dodávek může být tentýž druh zboží různými pracovníky vydávaný ve stejnou chvíli.
Výběr z dodávek používejte pro zásoby, na kterých je nastaven způsob oceňování FIFO. Pro zásoby s váženým průměrem se totiž ručně vybrané dodávky při přepočtu pořizovacích cen smažou.
Ceník – program dosadí ceník, který přísluší partnerovi na základě Obchodních podmínek, případně ceník zadaný v Průvodci nastavením programu. Dá se libovolně změnit.
Cenová hladina – je vybraná tak, aby současně vyhovovala podmínkám daného partnera i ceníku.
Typ nákladů – na položkách prodejních dokladů se zobrazuje aktuální zisk (částky se přepočítají při každém otevření a při každé změně hodnot na položce). V tomto poli vybíráte náklady, ze kterých se má zisk vypočítat:
Aktuální pořizovací cena zásoby – program pro výpočet nákladů použije aktuální pořizovací cenu zboží ve skladu uvedeném na položce, ev. ve výchozím skladu agendy. Pokud na skladu zásoba neexistuje, použije se poslední nákupní cena.
Poslední nákupní cena položky katalogu – základem výpočtu nákladů je poslední nákupní cena zboží.
Skutečná pořizovací cena výdeje – volbu najdete jen u položek realizačních dokladů (u objednávkových se výdej nerealizoval). Tato pořizovací cena je na položkách skladových dokladů (výdejka nebo vydaný dodací list či prodejka) uvedená v poli Pořizovací cena celkem, u faktur se převezme buď z položky příslušné skladové výdejky, nebo z položky dodacího listu, ze kterého ji faktura přebrala. Na dosud neuložené položce nově zakládaného dokladu se nákladová cena v tomto případě vypočítá z aktuální pořizovací ceny, protože výdej dosud neproběhl. Seznamy Dodacích listů a Prodejek nabízejí na kartě Tisk návrh tiskové sestavy dokladu se zaúčtováním v pořizovacích cenách.
Výnosy – dosadí se základ DPH celkové prodejní ceny položky.
Náklady – aktuální hodnotu nákladů na položku program vypočte podle zadání v poli Typ nákladů.
Zisk – jedná se o výnosy s odečtenými náklady.
Zisk [%] – hodnota zisku vyjádřená v procentech. Výpočet je prováděn algoritmem Zisk [%] = Zisk / (Náklady/100), při nulových nákladech je tedy zisk 100%.
Celkový zisk za Doklad je zobrazený v záložce Obecné, podrobný rozpis částek pak v záložce Zisk.
Vypočítat zisk – tlačítko použijte po změně údajů, které na položce mohou ovlivnit výpočet zisku. Zobrazení zisku může být nejasné u dosud nenaskladněných položek – vzhledem k chybějící nákupní ceně program v takovém případě vypočítá zisk jako stoprocentní. Pokud chcete i v těchto situacích zisk počítat, stačí na Položce katalogu zadat nákupní cenu do pole Skutečná poslední cena v DM. Pokud pak do pole Typ nákladů vyberete možnost Poslední nákupní cena položky katalogu, program zisk vypočítá stejně, jako by již zboží bylo naskladněné.
Běžná cena – v poli vidíte cenu zboží za základní jednotku podle Výchozího ceníku agendy, který jste zadali v Průvodci nastavením programu. Jméno ceníku je uvedeno za kolonkou.
Odchýlení ceny – procentuální rozdíl ceny na položce dokladu a ceny podle Výchozího ceníku.
Stavy zásoby
V záložce najdete informace o veškerých zásobách zboží na všech skladech a dá se tak zde dohledat sklad, na němž jsou k dispozici zásoby, které na vybraném skladu chybí. Program zobrazuje vždy stav, který je aktuální v okamžiku otevření položky – to znamená, že i na položkách starších dokladů vidíte stav dané zásoby, který je ve skladu k dispozici právě nyní. Výchozí sklad přihlášeného uživatele nebo agendy je graficky odlišený.
Podřízené položky
Záložku najdete na kartě, kterou na doklad přidáváte složenou Položku katalogu (sadu, komplet nebo položku s příslušenstvím), a můžete si v ní prohlédnout všechny komponenty, které budou na doklad přidány jako podřízené položky. Ve některých případech může být totiž celkový počet souvisejících položek obtížné rychle dohledat, např. obsahuje-li sada složenou komponentu (jinou sadu nebo komplet) a navíc i nějaké příslušenství. Seznam podřízených položek je pouze informativní a nedá se editovat.
Podřízené položky jdou z dokladu dodatečně odstranit, a to včetně souvisejících skladových pohybů. Mějte však na paměti, že program v tomto případě neupraví cenu nadřízené položky.
Záložku naleznete u podřízených položek přidaných automaticky spolu s jinou položkou (Příslušenství, komponenty Sady nebo Kompletu) nebo u položky přidané na doklad volbou Přidat podřízenou.
Počet nadřízené/podřízené položky – vztah počtu kusů je definovaný na Katalogové kartě.
Druh položky – informativní údaj z katalogu.
Zobrazovat položku na výstupu – podřízené položky můžete volitelně v dokladech tisknout, nebo jejich tisk zakázat.
Ignorovat poměr – po zatržení pole si můžete upravit množství podřízené položky na jinou hodnotu, než která odpovídá poměru stanovenému složenou nadřízenou kartou. Hodnota pole se dá nastavit i na kartě Položky katalogu.
Pokud chcete při přebírání dokladů korigovat chování programu funkcí Při nedostatečném množství zásob k vyřízení, která se nastaví na kartě Zásoby, nesmíte mít pole na položkách komponent složené karty zatržené – program totiž v takovém případě skutečně množství zásob ignoruje a neví tedy, že ve skladu není dostatečné množství.
Přičítat cenu k nadřízené položce – volba je možná pouze u Příslušenství (u komponent Sady nebo Kompletu nemá význam, protože tam je cena nadřízené položky daná – cena Sady je přesným součtem podřízených položek, Komplet má vlastní cenu stanovenou bez ohledu na ceny podřízených položek). Využijete např. pro Poplatky.
Chcete-li se vyhnout zbytečnému vysvětlování odběratelům ohledně výsledné ceny dokladu, dbejte na to, aby obě výše uvedené volby byly v souladu – pokud Přičítáte cenou položky k nadřízené položce, je vhodné ji také Zobrazovat na výstupu, a samozřejmě naopak.
Výrobní čísla, Výrobní série, Exspirace – detail obchodní položky
Záložku vidíte u produktů, které mají na Položce katalogu zadaný příslušný Typ evidence. U tohoto zboží nelze na položce dokladu přímo stanovit Počet MJ, ale pomocí níže uvedených tlačítek musíte vytvořit kartu Detail obchodní položky, na které editujete počet kusů – u Výrobních sérií a Exspirace můžete zadat na jedné kartě libovolné množství příslušící sérii nebo době exspirace, Výrobní čísla jsou evidována vždy pro jeden kus a musíte tedy pro každý kus vytvořit jednu kartu Detailu obchodní položky.
Vybrat – u zboží přijímaného na sklad tímto tlačítkem vybíráte z připravených Sérií položky katalogu, které jste si předem vytvořili na položce katalogu. U vydávaného zboží program nabízí výběr z již naskladněných kusů. Výběr si podle typu dokladu můžete omezit několika tlačítky: Série, Exspirace, Výrobní čísla, Pouze skladem, Bez evidence a Bez pohybu (funguje pouze pro výrobní čísla, která mají nulový stav, ale vedou se dále v evidenci, např. kvůli reklamaci).
Přidat množství – funguje podobně jako tlačítko Vybrat, ale pro přidání více karet Detailů obchodní položky současně. Program se zeptá na požadovaný počet kusů a poté automaticky vytvoří příslušné množství karet Detailů obchodní položky podle aktuálního stavu zboží. Nevýhodou tohoto postupu je, že si při výdeji nemůžete vybrat konkrétní výrobní číslo/sérii/exspiraci – program zvolí nejstarší zásoby (u výrobních čísel a sérií) nebo zboží s nejstarším datem exspirace.
Při Založení skladu, v nastavení Skupiny zásob nebo přímo na kartě každé Zásoby máte možnost volbou Přidání položky s detailem určit režim, jakým se do výdejního dokladu budou vkládat konkrétní detaily. Preferujete-li jednu ze dvou výše uvedených možností (individuální výběr z naskladněných sérií nebo automatickou volbu nejstarších z nich), můžete si proces urychlit tím, že program vynechá stisk tlačítka Vybrat nebo Přidat množství a přímo otevře okno pro výběr Detailu zásoby nebo pro Výběr množství.
Přidat – u přijatých dokladů využijete v případě, kdy nemáte evidenční čísla na Položce katalogu předem nachystaná – tímto postupem do systému zavedete zcela nová evidenční čísla. U vydaných dokladů lze tento postup využít v případě, když máte na Skladu povolený výdej zásob do mínusu – zadáte tak výrobní čísla se záporným stavem zásoby (dosud nenaskladněná).
Přidat více – tato varianta tlačítka Přidat slouží k urychlení celého procesu. Takto otevřená karta Detail obchodní položky má nastavené tlačítko pro uložení na variantu OK a další a po jejím uložení se tedy automaticky otevírá nová karta nachystaná pro zadání dalšího evidenčního čísla – celý proces se opakuje tak dlouho, dokud pro uložení poslední karty nepoužijete tlačítko OK, nebo kartu bez editace nezavřete.
Přidat hromadně – chcete-li vytvořit větší množství výrobních čísel, otevřete si kartu Hromadné přidání evidenčních čísel a nastavte si na ní prefix a rozsah řady výrobních čísel. Program podle zadaných parametrů automaticky vygeneruje příslušný počet karet Detail obchodní položky.
TIP: Na kartě Položky katalogu se dá v záložce Odběratelé/Dodavatelé stanovit partnerovi vedlejší Jednotka, kterou má Money ERP používat na kartě Detail obchodní položky v případě, kdy je na dokladu tento partner uvedený. Dá se tak výrazně usnadnit např. naskladnění zásob. Pokud při vytvoření prvního detailu vyberete jinou jednotku, program ji u dalších detailů bude nabízet automaticky.
Čárové kódy – po stisku tohoto tlačítka lze evidenční číslo již zavedené do Money ERP (buď dopředu nachystané k přijetí na sklad, nebo ze skladu vydávané) na položku dokladu rychle vložit načtením pomocí skeneru, případně zápisem Čárového kódu na klávesnici. Pokud takto načtete kód, který do Money ERP zavedený není, na kartě položky se zobrazí upozornění Nezpracované kódy.
Dodávky
Záložka se na položce výdajového skladového dokladu zobrazí v případě, kdy v záložce Položka katalogu zatrhnete příznak Výběr z dodávek (viz výše). Celkové množství vydaného zboží pak můžete „poskládat” z jednotlivých dodávek, ze kterých se množství ihned odečítá. Všechny dodávky si zobrazíte tlačítkem Přidat, které otevře okno Pohyby zásoby. Každou dodávku lze na položce dokladu použít jen k jednomu odpisu, a to v libovolném množství, maximálně však v počtu, který je uvedený v poli Zbývající množství. Výsledné množství na položce dokladu je pak součtem jednotlivých dodávek.
Záložka nabízí dodávky tak, aby pokryly množství vydávaného zboží (tedy Počet MJ zadaný na položce dokladu), a to v pořadí, které odpovídá způsobu Výběru dodávky určenému na kartě Zásoby. Pokud máte na zásobě současně povolený výdej do mínusu a množství na skladě je menší, než jaké chcete vydat, program dorovná zadané Množství MJ tzv. Fiktivní dodávkou, která bude odpovídat množství zboží vydávaného do mínusu.
Vlastní hmotnost v kg – přebírá se z Položky katalogu. Jde o čistou hmotnost zboží bez obalu, používá se u zboží, které má v Kódu kombinované nomenklatury uvedenou jednotku ZZZ.
Údaje pro výkaz Intrastat
Tato část se v záložce Výkazy objeví pouze v případě, je-li v Průvodci nastavením programu zatržené pole Evidovat Intrastat.
Vstupuje do výkazu Intrastat – u skladových položek se příznak přebere z Položky katalogu a také lze nastavit pro celý Doklad. V Průvodci nastavením programu je navíc možné určit, zda se má pole automaticky zatrhnout i položkách bez vazby na katalog. Program při uložení položky se zatrženým příznakem Vstupuje do výkazu Intrastat vždy kontroluje, zda jsou na ní uvedené všechny údaje potřebné pro správné zařazení do výkazu, a na případné nedostatky upozorní. Pokud však vedete výkaz jen pro jeden směr pohybu zboží, doporučujeme si v Průvodci nastavením programu vybrat příslušný Směr pohybu pro Intrastat – program vás pak u opačných pohybů nebude zatěžovat zbytečnými poznámkami.
Spočítat ze složení – tlačítko najdete na položce dokladu, která vznikla z hlavní položky katalogu typu Komplet. V tomto případě do výkazu totiž vstupuje jen hlavní karta kompletu (jednotlivé komponenty nikoliv) a ta může mít stanovenou vlastní hmotnost. Tlačítko použijte v případě, kdy chcete do výkazu zadat jakou hmotnost kompletu prostý součet hmotností jeho komponent.
Množství v doplňkové MJ – množství odesílaného zboží v doplňkových měrných jednotkách Kombinované nomenklatury. V případě, že je uvedena Vlastní hmotnost v kg, doplňkové množství se neuvádí.
Navýšení ceny – jedná se o dodatečné náklady na dopravu, spotřební daň apod., do výkazu se toto navýšení připočte k ceně položky. Na dokladu v záložce Intrastat je možné navýšení zadat i pro celý doklad a rozpouštět vybraným poměrem na jednotlivé položky.
Stát určení – členský stát EU, do kterého bude zboží nakonec dopraveno.
Kraj původu – kraj v ČR, ve kterém bylo odesílané zboží vyrobeno nebo smontováno.
Stát odeslání – členský stát EU, ze kterého bylo zboží ve finální podobě přímo odesláno do místa určení v ČR. Neurčíte-li jinak, při odesílání zboží se přebere stát z adresy konečného příjemce, při přijetí zboží stát z adresy dodavatele. V případě potřeby můžete stát změnit.
Stát původu – poslední stát, ve kterém bylo přijímané zboží vyrobeno nebo zpracováno, nemusí jít o členský stát EU.
Číslo zásilky – Intrastat umožňuje vykazovat zjednodušeným způsobem tzv. Malé zásilky, tedy zboží dopravované současně na jednu přepravní listinu s fakturovanou hodnotou do 200 eur. Označení zásilky využijete v případě, kdy sice existuje jediná přepravní listina (faktura), ale fakturované zboží se ve skutečnosti odesílá po částech – v takovém případě se každá zásilka vykazuje zvlášť. Jednotlivé zásilky si můžete označit zápisem libovolného textu přímo do pole, nebo výběrem čísla uvedeného v roletové nabídce. Na další položce dokladu pak v roletové nabídce najdete všechny dříve zadané zásilky a nové, dosud nepoužité číslo připravené k označení další zásilky. Ve výkazu pro Intrastat pak Money ERP sečte všechny položky patřící do jedné zásilky. Pokud v poli žádné označení zásilky neuvedete, program počítá všechny položky v dokladu jako jedinou zásilku. U malých zásilek nemusíte doplňovat řadu údajů (Vlastní hmotnost, Množství v doplňkové MJ, Kraj původu, Stát původu, Statistický znak, Povaha transakce, Dodací podmínky a Druh dopravy). Program vás však vždy upozorní na nevyplněné údaje, které by mohly způsobit chybu při sestavení výkazu. Pokud převážnou část vámi vykazovaného zboží tvoří malé zásilky, můžete si tento kontrolní mechanismus vypnout v Průvodci nastavením programu volbou Nekontrolovat hmotnost a množství v doplňkové MJ.
Při přepravě také může nastat opačná situace, kdy je zboží dodané jedinou zásilkou, ale fakturované několika doklady. V tomto případě doporučujeme na příslušných fakturách zrušit příznak Vstupuje do výkazu Intrastat a zboží pro Intrastat vykázat na společném dodacím listu.
Nezapočítávat souhrnně do malých zásilek – zatrhněte u položek, které do výkazu nechcete zahrnout jako malé zásilky.
Kombinovaná nomenklatura – Kód kombinované nomenklatury je pro vedení Intrastatu povinný údaj, bez kterého nebude položka do výkazu zařazena.
Statistický znak – slouží k povinnému upřesnění určitých Kódů kombinované nomenklatury. Při výběru kódu, k němuž je potřeba doplnit Statistický znak, program nabídne seznam znaků, které jsou vyjmenované na kartě kódu.
Zvláštní pohyb – Zvláštní pohyb musí být v souladu s Kombinovanou nomenklaturou. Uvádí se u speciálních druhů nebo pohybů zboží a pro zjednodušené vykazování zásilek zboží malé hodnoty (do 6000 Kč).
Povaha transakce – údaj Povahy transakce charakterizuje obchodní či neobchodní transakci, která vede k pohybu zboží.
Dodací podmínky – Dodací podmínky určují povinnosti prodávajícího a kupujícího.
Druh dopravy – Druh dopravy charakterizuje částku za dopravu, pokud je uvedená na dokladu zvlášť a není zahrnutá v cenách.
Následující údaje se do této záložky přenáší z Položky katalogu, případně z položek přebíraného dokladu a dají se libovolně upravit. Pokud vytváříte položku bez vazby, údaje musíte doplnit ručně.
Seznam Faktur vydaných/přijatých umožňuje zadat RPDP v Nastavení skupiny, odkud se pak přenáší do záložky Výkazy v hlavičce dokladu. Pokud je však RPDP nastavený také přímo na položce takového dokladu (kam se přebírá např. z Položky katalogu), uplatní se vždy režim platný pro položku.
Přenesení daňové povinnosti – pokud se jedná o zboží, na které se v rámci tuzemského obchodu vztahuje povinnost přenesení daňové povinnosti na příjemce (zlato, odpad, emisní povolenky), je pro správné zařazení tohoto zboží do výkazu potřeba ze seznamu vybrat příslušnou komoditu.
Jednotka – program doplní automaticky podle vybrané komodity.
Poměr množství v měrné jednotce – číslo udává poměr k jednotce, která je zadaná v hlavičce položka dokladu.
Množství v měrné jednotce – údaj program doplní automaticky jako násobek Počtu měrných jednotek v hlavičce položky dokladu a Poměru množství v MJ. Číslo se dá libovolně přepsat.
Kombinovaná nomenklatura – po legislativních úpravách r. 2011 se liší číselné kódy určitých komodit (např. odpady a šrot) pro vykazování Intrastatu a přenesení daňové povinnosti. Pokud tedy v poli Přenesení daňové povinnosti vyberete druh sledovaného zboží, který má zatržené pole Vykazovat KN, zpřístupní se tato kolonka a je třeba do ní kód doplnit. Po výběru komodity si ale raději zkontrolujte, zda kód vyhovuje legislativním požadavkům – v opačném případě by totiž výkaz pro přenesení daňové povinnosti neprošel elektronickým podáním. Rozdílný kód lze v poli přepsat ručně, většinou stačí odmazat přebytečné číslice.
Některé z údajů je možné zadat i na Kartě dokladu. Při přebírání těchto údajů do výkazů pro Intrastat a RPDP má přednost vždy údaj na položce. Chybí-li, použije se údaj z dokladu.
Program při ukládání prodejních dokladů kontroluje na položkách obsahujících kód RPDP, zda mají Typ ceny nastavený na hodnotu Pouze základ. Pokud tomu tak není, zobrazí se okno Chybné nastavení pro daňovou povinnost, kde je možné pomocí tlačítka Nastavit RPDP opravit Typ ceny a doplnit do položky i správné Členění DPH z pole Kontrola RPDP v Nastavení seznamu.
Na Zákaznickém portálu najdete samostatné PDF Přenesení daňové povinnosti. Názorný postup při tvorbě dokladů, včetně upozornění na nejčastější chyby, zjistíte v instruktážním videu.
Ostatní
Tato část se na kartě zobrazí v případě, kdy máte v Průvodci nastavením programu aktivované pole Evidovat zvláštní režimy DPH. Podrobný postup popisujeme v kapitole Zvláštní režim DPH.
Zvláštní režim DPH – konkrétní komodita se přebírá z Položky katalogu, lze však podle potřeby libovolně změnit. Pokud je v poli vybraný některý ze zvláštních režimů, v hlavičce Položky dokladu (záložka Obecné) se automaticky doplní nulová sazba DPH.
Zvláštní sazba DPH – pole se zpřístupní až ve chvíli, kdy na kartě zvolíte některý ze Zvláštních režimů DPH. Zvláštní sazba pro cestovní služby by se měla vykazovat v základní sazbě, ostatní komodity mohou být v základní, první i druhé snížené sazbě.
S ohledem na správný vstup položky ve zvláštním režimu do Přiznání k DPH a Kontrolního hlášení je potřeba před uzávěrkou vytvořit Interní doklad se stejným číslem dokladu a vhodným zaúčtováním položky. Více se dočtete zde.
Tato záložka se objeví jen na položkách faktur v agendách s aktivovaným modulem Časové rozlišení. Funkčnost v rámci zadaného časového období rozpočítá celkovou cenu položky pro jednotlivé periody (měsíc/čtvrtletí/rok) s přesností na dny. Výsledek si můžete zkontrolovat v seznamu Časové rozlišení a závěrečné rozúčtování interními doklady pak uskutečníte volbou Zaúčtování časového rozlišení. Pro správnou funkčnost modulu je potřeba správně nastavit účetní údaje, popis naleznete zde.
CRM
V rámci modulu CRM se do hlavičky Dokladu automaticky vloží Přidělený obchodník, který je nastavený na kartě Firmy. Některé doklady (Faktura vydaná, Zálohová faktura vydaná, Objednávka přijatá, Dodací list vydaný) umožňují pro jednotlivé položky individuálně určit jiného obchodníka.