Agenda / Průvodce nastavením programu / Agenda
<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Navigace: Agenda > Průvodce nastavením programu > AgendaAgenda / Průvodce nastavením programu / Agenda |
V této části průvodce jsou uživatelem s administrátorskými právy nastaveny rozhodující údaje důležité pro chování celé agendy, které platí pro všechny uživatele v agendě.
Název a umístění agendy
Název agendy – do kolonky se přenese Název agendy, který jste zadali při Založení agendy. Jde o název, pod kterým budete vybírat agendu při přihlášení, dá se libovolně přepsat aniž by se to projevilo na adresní kartě. Tlačítkem můžete na toto místo také přenést jméno Kmenové firmy (tj. Adresní karty, která je vybrána jako Moje firma v záložce Základní údaje o firmě), a to v podobě, jaká je právě zadaná v poli Zařadit jako (dodatečné změny tohoto názvu se v názvu agendy neprojeví).
Databáze agendy – zde je pro informaci uveden Název databáze zvolený při založení agendy, pod kterým můžete dohledat údaje (tiskové sestavy, dokumenty apod.) uložené v databázi.
Cizí měny
Domácí měna – měna, kterou zde určíte, bude uvedená na každém dokladu, a to i v případě, kdy je doklad vystavený v cizí měně. K této měně budou také počítány kurzy podle kurzovního lístku.
Národní banka – banka, z jejíhož Kurzového lístku má program načítat Fixní kurz, v ČR je to Česká národní banka. Banky pro načítání pohyblivých kurzů zadáte individuálně pro každý druh dokladů v Nastavení seznamu.
Domácí stát – doplníte-li ze seznamu Států, program pak dodá správné předčíslí k zadávaným DIČ na adresních kartách (v ČR je to CZ).
Banka pro načítání kurzu – standardně se kurz přebírá z národní banky (ČNB), můžete však dosadit i libovolnou banku, ideálně s nastaveným importem Kurzovních lístků. Pole není přístupné, máte-li jako Druh kurzu vybraný pevný nebo fixní kurz.
Typ kurzu – při vystavování dokladů v cizí měně je potřeba vědět, jakému druhu kurzu má program dávat přednost. Na tomto místě můžete určit jednotný typ kurzu pro celý program, v Nastavení seznamu pak lze zadat pro každý druh dokladů individuální druh kurzu, který program bude přebírat prioritně. Pro dosazení kurzu do dokladu je rozhodující Datum účetního případu.
Ostatní nastavení
Typ subjektu – POZOR: tuto volbu je nutné vybrat ještě před uložením prvních dokladů, neboť se jedná o rozhodující účetní charakteristiku. Později nepůjde změnit.
Evidovat pohlaví u osob – volba zpřístupní na Kartě osoby pole Pohlaví, jehož hodnoty můžete využít při filtraci, vyhodnocení obchodu apod. V případě, že legislativa evidenci pohlaví nepovoluje (jako např. na Slovensku), evidenci zakažte. Pohlaví pak bude registrováno jako Nerozlišeno.
Povolit rozeznávání pohlaví podle jména – zatrhnete-li i tuto volbu, program podle jména identifikuje pohlaví zadané osoby a samostatně do Karty osoby doplní příslušné Oslovení a Pohlaví.
Typ legislativy – vybíráte národní legislativu. POZOR: i tento údaj již nepůjde později změnit.
Právní forma účetní jednotky – můžete vybrat ze seznamu, slouží především ke správnému vyplnění formulářů pro státní správu.
Předmět činnosti – text program přebírá do výstupů pro státní správu (přiznání k DPH apod.).
Plátce DPH – plátcovství rozhodující pro funkci účetních postupů, zvolte je tedy ještě před vytvořením prvních dokladů, později půjde změnit jedině po vytvoření Účetní závěrky. Podrobné údaje o plátcovství jako je interval pro tvorbu závěrky zadáte v seznamu Registrací k DPH.
Je-li pole nepřístupné, dá se změnit následujícím postupem. V případě, že potřebujete změnit agendu z neplátce na plátce, musíte po vytvoření účetní uzávěrky uskutečnit tyto kroky: 1) na adresní kartě kmenové firmy zatrhněte příznak Plátce DPH, 2) založte kartu Registrace k DPH, 3) zkontrolujte další nastavení v tomto průvodci. Agenda se na nový stav plně nastaví až po restartování programu – přibude řada dalších seznamů apod. Měníte-li příznak z plátce na neplátce, stačí na kartě Registrace k DPH zadat datum ukončení platnosti. I v tomto případě však musíte vytvořit k témuž datu účetní uzávěrku.
Evidovat Intrastat – zatrhněte v případě, kdy máte za povinnost vést Výkaz Intrastat, viz www.czso.cz.
Evidovat Intrastat pro neskladové položky – zatržením tohoto pole zajistíte, že položky dokladů bez vazby na sklad (tedy takové, které se do dokladu vloží tlačítkem Přidat) budou vykazovány pro Intrastat za stejných podmínek, jako skladové položky. Pokud pole nezatrhnete (a současně bude zatržené pole Evidovat Intrastat), neskladové položky nebudou mít v záložce Výkazy zatržené pole Vstupuje do výkazu Intrastat. Zatrhnete-li na dokladu pole ručně, program při uložení dokladu zobrazí upozornění.
Nekontrolovat hmotnost a množství v doplňkové MJ – zatrhněte v případě, kdy pro Intrastat vykazujete převážně tzv. malé zásilky, u kterých se některé údaje nedoplňují (viz Položka dokladu, kap. Intrastat).
Směr pohybu zboží pro Intrastat – pokud vedete výkazy pro Intrastat, program při uložení položek i dokladů v cizí měně vždy kontroluje, zda byly zadány všechny rozhodující údaje pro správné zařazení do výkazu. Tato vlastnost však může být nepříjemná tehdy, když vykazujete jen přijímané nebo jen odesílané zboží. V takovém případě vyberte příslušný směr pohybu z roletové nabídky. Program pak druhý směr pohybu zboží nebude kontrolovat a nebude vás tak obtěžovat zbytečným hlášením. Vykazujete-li oba směry pohybu, vyberte Přijetí a odeslání.
Výchozí daňová registrace pro tisk – zadanou Registraci k DPH program automaticky doplní do pole Daňová registrace v Průvodci tiskem výkazu Intrastat. V případě potřeby se registrace v průvodci dá změnit nebo smazat.
Evidovat výkaz pro EKO-KOM – potřebujete zatrhnout pro vedení údajů a sestavení Podkladů pro EKO-KOM. Podrobný návod celého nastavení se dočtete v kapitole Konfigurace programu pro EKO-KOM.
Evidovat výkaz pro OEEZ – vedení Evidence elektrických a elektronických zařízení, viz www.retela.cz.
Aktivováním předchozích polí pro vedení evidencí ovlivníte podobu a funkčnost některých částí agendy – např. po zatržení pole Evidovat Intrastat přibude na dokladech příslušná záložka pro vedení intrastatu; máte-li aktivovanou aspoň jednu z evidencí, objeví se na Kartě položky katalogu záložka Výkazy s údaji, které jsou potřeba pro vedení používané evidence. Příslušné tiskové sestavy a seznamy potřebné pro jejich vedení v programu zůstávají trvale.
Evidovat zvláštní režimy DPH – po zatržení tohoto pole bude agenda připravena k vystavování dokladů a jejich vykazování ve Zvláštním režimu DPH.
Povolit změnu skladu na cílové položce přebírání – není-li pole aktivní, program při Přebírání dokladů nepovolí změnit sklad. Pokud však pole aktivujete, může dojít k nesrovnalostem ve stavu objednávek a rezervací evidovaných na zásobě.
Evidovat náhradní plnění – pole je přístupné pouze v agendách se zakoupenou licencí pro poskytování náhradního plnění. Po jeho zatržení se Money ERP rozšíří o následující funkce:
Na kartách Firem, které čerpají náhradní plnění, lze zadat jejich individuální roční limit. Celkový součet těchto limitů by měl odpovídat vašemu ročnímu limitu.
Výše skutečného plnění jednotlivých firem se vypočítá pomocí průvodce Evidence náhradního plnění, který také připraví k exportu datový soubor s výkazem.
Ve vystavovaných Fakturách vydaných a Prodejkách vydaných je v záložce Výkazy oddíl Evidence náhradního plnění, kde se uvádí, zda doklad do náhradního plnění vstupuje a jakou částkou. Vzhledem k tomu, že je možné vykazovat pouze skutečné úhrady, Money ERP výši plnění na dokladech nastaví automaticky až po uložení návrhu v průvodci Evidencí náhradního plnění. Provedete-li v průvodci nebo přímo na dokladech individuální změny, budou mít přednost před automaticky sestaveným návrhem (za předpokladu, že dodrží výši limitů).
Roční limit náhradního plnění – do pole zapište roční limit vaší firmy. Program zařadí do evidence doklady s celkovým plněním pouze do výše této částky. Pokud nemáte limit stanovený, nechejte v poli nulu.
POZNÁMKA: Bez ohledu na rozsah vašeho účetního roku se limit vztahuje vždy na rok kalendářní.