Agenda / Průvodce nastavením programu / Ovládání a chování
<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Navigace: Agenda > Průvodce nastavením programu > Ovládání a chováníAgenda / Průvodce nastavením programu / Ovládání a chování |
Také v této části zadáváte svoji individuální konfiguraci, tj. definujete zde chování programu, který vyhovuje vašim potřebám a platí pro všechny vámi užívané agendy.
Potvrzovací dialogy
Zobrazit dotaz před smazáním záznamu – jako pojistku před nechtěným smazáním karty kteréhokoliv seznamu program po stisku tlačítka Smazat zobrazí kontrolní dialog „Opravdu chcete smazat aktuální položku?”. Karta je pak smazána až „napodruhé” po potvrzení tlačítkem Ano.
Zobrazit dotaz na uložení před uzavřením karty v případě změny na kartě – pokud po editaci karty použijete tlačítko Zavřít, které by uzavřelo kartu bez uložení zapsaných údajů, program položí kontrolní dotaz „Chcete před ukončením uložit změny?”. Jestliže jste si kartu jen prohlíželi bez jakýchkoliv úprav, program ji uzavře bez dalších dotazů.
U nového záznamu nabízet výběr skupiny dokladu při skrytých skupinách – je-li v seznamu vypnuté zobrazení Skupin (tlačítkem Skupiny), program před založením nové karty otevře výběrové okno se seznamem skupin, kde musíte zvolit, do které z nich má být nová karta zařazena. V případě, že nabízení výběru skupin nepožadujete, je karta zařazena automaticky do skupiny Nezařazeno. Nejsou-li v seznamu definované žádné uživatelské skupiny (obsahuje pouze skupinu Nezařazeno), dotaz se nezobrazuje.
Seznamy dokladů umožňují na kartě Nastavení skupiny aktivovat pole Není určena pro ukládání záznamů. Pokud máte v seznamu takto definovanou skupinu Nezařazeno a současně nechcete nabízet výběr skupin při skrytých skupinách, program v situacích, kdy máte skupiny skryté, nemůže záznam uložit.
Rychlé hledání
Použít automatické potvrzení – funkce se týká Rychlého hledání v seznamech (viz Práce se seznamem). Není-li volba zatržená, seznam je omezen na položky vyhovující zapsaným parametrům až po stisku klávesy Enter. V opačném případě jsou položky vybírány ihned po zapsání parametrů, pouze s časovou prodlevou, kterou zadáte v kolonce Zpoždění v milisekundách. Zpoždění můžete zadat v intervalu 0–1000 ms.
Výchozí způsob hledání v textu – můžete také zvolit, zda má má hledaný výraz být na začátku, na konci nebo kdekoliv v textu. Volba Rovno znamená, že se bude vyhledávat právě zadaný text – tuto funkčnost využijete např. při hledání skladových kódů. V poli si vyberte variantu, kterou při vyhledávání používáte nejčastěji. Program ji bude nabízet v rámci funkčnosti Rychlé hledání, ale pokud použijete funkci Fulltextové hledání, můžete si zvolit jakýkoliv jiný způsob.
Tisky
Zobrazovat dotaz limitu pro tisk – příprava rozsáhlejších tiskových sestav (řádově více než 200 stran) může trvat delší dobu. Proto je možné zadat limit, při jehož překročení program na tento fakt upozorní, nahlásí počet záznamů, které požadujete tisknout, a zeptá se, zda chcete v tisku pokračovat. Záznamem se rozumí řádek v seznamu nebo jedna karta při hromadném tisku karet. Limit se týká i přípravy Náhledu.
Ostatní
Časová prodleva pro obnovení seznamu/detailů při procházení kurzorem přes skupiny/seznam – při pohybu kurzoru po položkách seznamu pomocí klávesnice (viz Horké klávesy) je žádoucí, aby se údaje na obrazovce vztažené k vybrané položce zobrazovaly s určitým zpožděním. Pokud by se podřízené seznamy zobrazovaly ihned, obrazovka by se nepříjemným způsobem neustále překreslovala. Hodnoty můžete nastavit v rozmezí 0–100 ms, záleží na rychlosti, s jakou pracujete.
Povolit operaci drag&drop ve stromových seznamech – aktivujete-li volbu, můžete v Hierarchických seznamech (kontrolingové proměnné apod.) přesouvat položky pouhým přetažením myší. Deaktivace volby se týká pouze klasických seznamů. V seznamech Skupin je funkce drag&drop aktivovaná trvale.
Otevírat seznamy s posledním aktivním filtrem – zatržením pole dosáhnete toho, že si program v každém seznamu vždy zapamatuje Filtry, které jste měli aktivované při opuštění seznamu, a při jeho dalším otevření tyto filtry opět uplatní. Pokud pole nezatrhnete, seznam se příště otevře vždy v plné podobě. Nastavení platí pro všechny agendy přihlášeného uživatele.
Zvláštní nastavení v této agendě – zatrhněte v případě, kdy v dané agendě chcete používat jiný režim filtrování než v ostatních agendách.
Pamatovat si v seznamu sloupec – při přepínání mezi seznamy najdete kurzor vždy na řádku, ve kterém jste jej v seznamu měli umístěný naposledy. Zatrhnete-li pole, bude kurzor také v buňce (ve sloupci), kde jste jej minule zanechali, pokud pole nezatrhnete, bude vždy v prvním sloupci (na začátku řádku), ať už jste jej posledně zanechali kdekoliv.
Usnadnění práce se skladovými doklady
Sumovat položky dokladu až po uzavření dialogu pro přidání položek – při přidávání skladových nebo ceníkových položek do Dokladu (volbou Přidat výběrem) se po výběru každé položky ihned přepočítá cena dokladu a položka se objeví v seznamu položek, i když seznam pro výběr položek zůstává otevřený. Nezatržená volba však může u dokladů, do kterých přidáváte velké množství položek, poněkud zpomalit chod programu. Proto doporučujeme volbu aktivovat těm uživatelům, kteří pracují s rozsáhlými doklady (např. skladové příjemky/výdejky).
Adresář
Nepřenášet spojení z osoby do firmy – využijete v agendách, které evidují k firmám velký počet osob s vlastními kontaktními údaji a jejich přenesením na kartu firmy do záložky Obecné se komplikuje přehled hlavních spojení na firmu. Funkci můžete libovolně aktivovat či deaktivovat, týká se vždy jen zobrazení v záložce Obecné a přehled v záložce Spojení zůstává v plné podobě za všech okolností.
Nabízet aktualizaci podřízených firem – pokud je pole zatržené, program se vás při aktualizaci údajů na kartě Firmy, ke které evidujete pobočky, zeptá, zda chcete změny přenést také na ně. Můžete se pak rozhodnout podle momentální situace – přenáš
et lze totiž nejen adresní a kontaktní údaje, ale i obchodní podmínky, bankovní spojení nebo kontaktní osoby.