Hlavní nástrojová lišta / Náhled
Hlavní nástrojová lišta / Tisk / Náhled
<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Navigace: Ovládání programu > Náhled tiskuHlavní nástrojová lišta / Náhled Hlavní nástrojová lišta / Tisk / Náhled |
Tlačítko Hlavní nástrojové lišty Náhled nabízí seznam všech Tiskových sestav, které jsou k aktuálnímu místu programu vytvořené. Funkci použijte v případě, kdy si tiskový výstup chcete jen prohlédnout nebo jej chcete exportovat v jiném než PDF formátu (který nabízí tlačítko Tisk). Náhled se dá dále vizuálně upravit a je možné jej v upravené podobě vytisknout, pro běžný tisk je však rychlejší použít tlačítko Tisk.
Editor náhledu je externí program, který obsahuje řadu funkcí. V následujícím textu upozorníme na nejdůležitější z nich, najdete je jako položky v menu a také na nástrojové liště:
Soubor (File)
Vzhled stránky (Page setup) – údaje o velikosti a orientaci papíru i o velikosti okrajů jsou určené pro tiskový výstup, ale mohou ovlivnit i některé exportované formáty (PDF a RTF).
Tisk (Print) – tato volba před vlastním tiskem sestavy otevře okno pro nastavení tisku, kde lze vybrat tiskárnu, určit počet kopií a rozsah tištěných stran.
Rychlý tisk – volbou sestavu ihned vytisknete podle parametrů zadaných v Nastavení tisku.
Exportovat dokument – sestavu uložíte na vybrané místo na disku. Program umožňuje uložit dokument ve formátu programů Adobe Acrobat (PDF), Internet Explorer (HTML a MHT), Poznámkový blok (TXT), Excel (CSV, XLS a XLSX), World (RTF) a jako BMP obrázek. V případě exportu do excelovské tabulky program nejprve otevře dialog, ve kterém můžete export podrobně nastavit. Podrobný popis najdete níže.
Poslat e-mailem – ve výše uvedených formátech lze sestavu přímou volbou odeslat jako přílohu e-mailové zprávy.
Zobrazit (View)
V záložce nastavujete způsob zobrazení sestavy a ovládací prvky náhledu.
Pozadí (Background)
Barva (Color) – nabízí soubor všech barev, které váš počítač obsahuje. Jde o barvu pozadí, tj. podkladové barvy „papíru”.
Vodoznak (Watermark) – výstup lze doplnit vodoznakem v podobě jednořádkového Textu (v roletové nabídce kolonky Text najdete nejčastěji používané texty, ale do pole si můžete napsat i vlastní) nebo vloženého Obrázku (kombinací volby Pozice a Dlaždice lze obrázkem pokrýt celou plochu strany). Text i obrázek se dají libovolně kombinovat a v obou případech lze nastavit i průhlednost.
Nastavené pozadí bude mít sestava na tiskovém výstupu a také v těch exportních formátech, které takovou úpravu umožňují – Adobe PDF, v omezené míře i World, Explorer a obrázek.
Nástrojová lišta
Tlačítka nástrojové lišty (panelu nástrojů) slouží k vyvolání funkcí menu a k nastavení režimu zobrazení (zvětšení/zmenšení, posun, více stran na obrazovce atd.).
Hledat – prostřednictvím tlačítka můžete v náhledu dohledat požadovaný text.
Nastavení exportu do tabulky
Při exportu tiskového náhledu do tabulkového formátu XLS (volbou Excel dokument), XLSX (volbou XLSX File) a CSV (volbou CSV dokument) je třeba před exportem nastavit následující parametry:
Typ exportu – pro formát XLS a XLSX volíte množství (a tedy i velikost) výstupních souborů. Pole nabízí možnosti Jediný soubor, Jediný soubor stránka po stránce (pouze u formátu XLSX – v následujícím poli si můžete vybrat rozsah stránek, které chcete generovat), nebo Více souborů.
Rozsah stran – pole je přístupné, vyberete-li možnost Jediný soubor stránka po stránce. Rozsah stran můžete zadat intervalem (např. 3–8), výběrem (např. 1,6,7), případně i kombinovaně (např. 1-5,7,9). Jednotlivé stránky tabulky se vygenerují pod jménem zadaným v poli Název sešitu a budou číslované podle zadaného rozsahu stran.
Název sešitu – název záložky v Excelu.
Kódování – tuto volbu najdete jen v případě exportu do formátu CSV. Podle systému, který používáte, vyberte některý ze způsobů kódování (např. Windows-1250).
Způsob exportu textu – možnosti jsou Text (buňky vyexportovaného dokumentu mají textový formát) a Hodnota (buňky vyexportovaného dokumentu mají číselný formát).
Oddělovač textu – ve formátu CSV je položka povinná a pokud ji nedoplníte, export se neuskuteční. V české verzi Windows se jako oddělovač nejčastěji používá středník (;), případně tabulátor.
Zobrazovat část mřížky – zatrhnete-li pole, ve výsledném souboru uvidíte čáry oddělující jednotlivé buňky tabulky, v opačném případě nikoliv.
Exportovat odkazy – volbou určíte, zda ve vygenerovaném souboru budou původní hypertextové odkazy i nadále odkazovat na zdroj, nebo zda budou zobrazené jako prostý text.
Přenést řetězce s oddělovači – u formátu CSV volíte, zda mají být symboly či slova obsahující stejné znaky, které jste vybrali jako Oddělovač textu, uvedené v uvozovkách.