Navigátor / Money S5 (S4)
<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Navigace: Ovládání programu > Money DnesNavigátor / Money S5 (S4) |
Money Dnes nabízí celkový přehled o finančním stavu agendy a blížících se daňových událostech. Vidí je jen ti uživatelé, kteří mají v Roli nastaveno Povolit Money Dnes. Na pracovní ploše jej zobrazíte poklepáním na kořen v Navigátoru (na jeho první položku, nazvanou Money S5/S4). Přehled je aktualizován stejným způsobem, jako jiné části programu (při novém otevření záložky nebo pomocí tlačítka Obnovit F5). Navíc však lze v Nastavení (viz dále) zvolit automatické obnovování po určitých časových intervalech – tuto možnost doporučujeme zejména u rozsáhlejších síťových instalací a v případě, kdy máte záložku s Money Dnes trvale otevřenou.
Plocha je rozdělená na několik částí, které lze v Nastavení navigátoru libovolně přeskupit:
Informace o firmě – název agendy, její IČ a DIČ program přebírá z Nastavení agendy.
Daňový kalendář – přehled nejbližších termínů pro odevzdání daňových přiznání, plateb daní a záloh apod. Zobrazují se události následující po pracovním datu agendy, které lze určit funkcí Změna pracovního data. Daňový kalendář pro celý rok najdete v menu Pomůcky.
Cash Flow – graf peněžního toku zobrazuje k vybraným časovým bodům (které si můžete upravit v Nastavení Cash Flow, viz dále) rozdíl mezi příjmy a výdaji v agendě.
Bez pohledávek a závazků nad třicet dní po splatnosti – volba slouží k vyřazení sporných dokladů, u kterých je úhrada problematická. Implicitní hodnotu zadáte v Nastavení Cash Flow, aktuálně lze měnit přímo na ploše.
Neuhrazené pohledávky – do tabulky vstupují neuhrazené faktury vydané a pohledávkové doklady.
Neuhrazené závazky – součty neuhrazených faktur přijatých a závazkových dokladů.
Money Dnes slouží pouze pro rychlý přehled o neuhrazených dokladech, protože zobrazuje pouze jejich globální stav bez ohledu na datum. Pokud chcete získat přesnou informaci, použijte sestavu Stav závazků a pohledávek.
Objednávky přijaté – udává počty nevyřízených objednávek.
Každý přehled je doplněn tlačítky, pomocí kterých otevřete ve zvláštní záložce zdrojové seznamy dokladů.
V Přístupových právech máte možnost vymezit okruh uživatelů, kteří mohou Money Dnes vidět.
Nastavení Money Dnes
Kartu konfigurace Money Dnes otevřete volbou v místní nabídky nebo tlačítkem nástrojové lišty Nastavení.
Obecné
Průběžně aktualizovat hodnoty – je-li volba aktivní, program automaticky aktualizuje panel Money Dnes i v případě, když máte záložku trvale otevřenou. Aktualizace probíhá v intervalech, které zadáte v kolonce Interval výpočtu.
Rozložení – můžete si vybrat vzhled Money Dnes ze sestav, které jste si uložili v záložce Správa rozložení.
Přepočítat cizoměnné částky – volbu doporučujeme aktivovat například tehdy, když používáte denní Kurzovní lístky a chcete vidět stav dokladů v cizí měně přepočítaný podle aktuálního kurzu.
Správa rozložení
Rozložení – název rozložení, které je vidět na obrazovce a které můžete v záložce editovat. Jednotlivé části Money Dnes lze přesouvat v seznamu v dolní části karty (přemístíte-li je myší „nad” jinou položku, zařadí se na obrazovce pod ni, přesunete-li je vpravo od položky, budou na kartě vedle sebe), nebo s nimi můžete pomocí myši manipulovat přímo na obrazovce Money Dnes „za” kartou Nastavení.
Uložit – rozložení obrazovky uložíte pod aktuálním názvem.
Uložit jako – úpravy můžete uložit pod novým názvem.
Výchozí rozložení – v kterémkoliv nastavení se můžete vrátit ke standardnímu rozložení Money Dnes.
Nastavení Cash Flow
Konfiguraci otevřete z Místní nabídky otevřené nad částí Cash Flow.
Bez pohledávek a závazků nad 30 dnů po splatnosti – určíte výchozí hodnotu zatrhávacího pole pod grafem Cash Flow v Money Dnes.
Zobrazovat numerickou hodnotu bodů grafu – v grafu je možné vidět i číselné vyjádření zobrazovaných hodnot.
Zobrazovat v tisících – využijí velké agendy s vysokými částkami peněžního toku. V tisících pak bude uvedena i numerická hodnota bodů a každá částka bude zaokrouhlená na celá čísla (cash flow uvidíte tedy s přesností na tisíce).
Časové body – pro vyjádření grafu si můžete zadat podle potřeb agendy libovolný počet časových bodů. Výchozí hodnotou je nula, což v grafu představuje aktuální datum, tedy hodnotu Dnes. Další body znamenají počet dnů do budoucnosti (kladné hodnoty) nebo do minulosti (záporná čísla). Nové řádky přidáváte pomocí klávesy Enter, která přidá řádek na konec seznamu, zadané hodnoty pak program automaticky seřadí. Stávající hodnoty lze libovolně přepsat.