<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Navigace: Ovládání programu > Místní nabídka |
Místní nabídka (pop-up menu) plní v Money ERP velmi důležitou funkci. Jedná se o interaktivní přehled všech akcí, které lze v příslušném místě programu vykonat – obsahuje tytéž funkce, jaké nabízejí Ovládací tlačítka, ale navíc i řadu dalších, které v programu jinde nenajdete. Příkladem je přesouvání záznamů mezi skupinami, zobrazení smazaných dokladů nebo schvalování dokladů.
Místní nabídku vyvoláte stiskem pravého tlačítka myši na místě, se kterým chcete pracovat. Je třeba mít na paměti, že tato nabídka se liší podle místa, kde ji vyvoláte: na položce Seznamu vám samozřejmě předloží jiné možnosti než v záhlaví jeho sloupců nebo na záložkách, případně na otevřené Kartě seznamu. Bez pravého tlačítka myši se také neobejdete při práci s Navigátorem (nabídne vám zde otevření seznamu v nové záložce, nastavení seznamu apod.), se Skupinami seznamů a při úpravách Sloupců seznamů (zamykání nebo výběr sloupců) či Detailů. Položky místní nabídky, které jsou zobrazené šedě, jsou v příslušném místě funkční, ale v dané chvíli je nejde vykonat (např. nelze Kopírovat nevyplněná kolonka na kartě).
Základní pravidlo při práci v Money ERP tedy zní: pokud nevíte, jak některou činnost vykonat, nebo co všechno můžete v daném místě uskutečnit, zkuste použít pravé tlačítko myši.
V následujících kapitolách najdete přehled funkcí, které místní nabídka obsahuje v jednotlivých částech programu. Vzhledem k jejich množství zde uvádíme jen ty, které nejsou dostupné formou Tlačítek a které jsou obecně platné. Funkce specifické jen pro určitý seznam jsou vždy vysvětlené přímo v nápovědě k tomuto seznamu.
Akce s položkou – otevře přehled Akcí, které byly v minulosti s označenou položkou vykonány. Stejný seznam je dostupný i v Detailech.
Převzít do – v místní nabídce seznamů dokladů najdete od touto volbou nabídku všech druhů dokladů, do kterých je doklad pod kurzorem možné přebrat (např. Nabídku vydanou můžete přebrat do Dodacího listu vydaného, Faktury vydané, Objednávky přijaté i vydané a Prodejky vydané). Na kartě Nastavení přebírání dokladů si pro jednotlivé seznamy můžete určit, které doklady chcete k přebírání nabízet a v jakém pořadí se mají zobrazit. Označené doklady je možné přebrat hromadně do jednoho výsledného dokladu (přeberou se všechny jejich položky). Program přitom kontroluje, zda nejsou přebírané doklady stornované, stornující, vyřízené nebo rozpracované a u seznamů evidujících výdajové a příjmové doklady musí být cíl dokladů stejného typu. Po výběru cílové skupiny se vytvoří požadovaný nový doklad, který se standardně zařadí do příslušného seznamu. Prohlédněte si instruktážní video.
Vytvořit opravný daňový doklad – dobropis – volba slouží k automatickému vytvoření dobropisu k dokladu, který je pod kurzorem. Nový doklad přebere z původního všechny potřebné údaje a má zatržený příznak ODD-Dobropis.
Zaúčtování dokladu – zobrazíte Zaúčtování dokladu pod kurzorem, neboli všechny zápisy v Účetním deníku, které pro doklad vznikly.
Přesunout do skupiny – jeden nebo více označených záznamů lze touto funkcí přesunout do jiné skupiny seznamu.
Nastavení skupiny obsahuje funkci Není určená pro ukládání záznamů. V takovém případě program odmítne záznam přesunout a napíše „Tato skupina není určená pro ukládání záznamů“.
Přesunout jako hlavní – v hierarchických seznamech touto volbou přesunete položku pod kurzorem do nejvyšší úrovně.
Položky hierarchických seznamů se dají přesouvat i pomocí myši.
Zamknout – zamknuté záznamy se nedají editovat, můžete si je pouze prohlížet. Volba je dostupná ve všech seznamech dokladů, ale i v dalších důležitých seznamech, jako je adresář, zakázky apod.
Doklady se dají zamykat i několika dalšími způsoby. K dispozici je tlačítko Uzamknout (varianta tlačítka OK). V Průvodci nastavením programu se dají Uzamknout doklady vystavené před určitým datem. Pokud použijete funkci Hromadné zamykání dokladů, můžete si zvolit okruh dokladů určených k uzamknutí či typ rozhodujícího data. Názornou demonstraci všech metod zamykání dokladů si můžete prohlédnout na našem instruktážním videu.
Odemknout – volbou uzamknuté záznamy odemknete. U větších firem doporučujeme využít i Přístupová práva, kde při vhodném nastavení volby Zámky mohou choulostivé doklady odemknout jen pověření pracovníci.
Skrýt záznam – funkce některých seznamů (katalog, ceny, předkontace, číselné řady) umožňuje skrýt nepoužívané položky tak, aby nezdržovaly při hledání a ani nebyly nabízené k dosazení do dokladů. Skryté položky sice zůstanou v systému zachovány, ale nijak se nevyskytují v nabízených seznamech ani v sestavách.
Odkrýt záznam – pokud chcete aktivovat skryté záznamy, je třeba si je nejprve vyvolat funkcí Zobrazit skryté záznamy. Chcete-li odkrýt všechny skryté záznamy současně, stačí pak označit všechny položky seznamu (například klávesou +).
Zobrazit skryté záznamy – volbu vidíte v nabídce jen tehdy, když seznam obsahuje skryté záznamy. S její pomocí si je dočasně v seznamu zobrazíte, položky budou barevně odlišené.
Export – vedle Exportu do Excelu program nabízí také možnost exportovat sestavu do formátu XML:
Export sestav seznamu do Excelu – tato funkce je určena pro rychlý export často používaných tiskových sestav do Excelu. Aby bylo možné takovou tiskovou sestavu snadno exportovat, musí mít na kartě Sestavy vybránu volbu Provádět tisk seznamu.
Export do XML – funkce se s úspěchem dá použít pro přenos dat do účetní kanceláře nebo seznamů mezi agendami (v první agendě zvolíte úložiště a provedete Export do XML, ve druhé agendě uskutečníte Import z XML). Volba uskuteční obecný export všech objektů karty pod kurzorem, ev. všech označených karet. Pokud si v menu Export do XML uložíte pro příslušný seznam přesnou definici objektů, které chcete přenášet, její název najdete v místní nabídce jako samostatnou položku a můžete tento export hned uskutečnit.
Vytvořit nový export do XML – v případě potřeby si přímo v seznamu můžete podrobně definovat parametry exportu dat. Nastavení program uloží do menu Export do XML a bude jej také zobrazovat v místní nabídce možných exportů.
Import – obdobně funguje i nabídka importu:
Import z XML – jak bylo uvedeno výše, program nabízí také možnost XML data do seznamu importovat. Funkci využijí např. účetní firmy pro přenos dokladů od zákazníka. I zde se jedná o obecný přenos, ke kterému navíc místní nabídka zobrazí i přenosy definované pro příslušný seznam v menu Import z XML.
Vytvořit nový import z XML – okamžitý přenos dat si podle potřeby můžete definovat a uložit v menu Import z XML.
Hromadné operace – tato nabídka vám umožní provést požadovanou změnu na všech označených záznamech seznamu současně:
Obecná změna – otevře se formuláře Hromadných operací, kde jsou k dispozici všechny možné změny, které se v daném seznamu dají uskutečnit hromadně. Pokud žádnou položku seznamu neoznačíte, změna se projeví pouze na kartě pod kurzorem.
Řada seznamů nabízí vedle Obecné změny i další specializované Hromadné operace nastavené tak, aby s jejich pomocí bylo rychle možné uskutečnit často prováděné změny. Režim je stejný jako u Obecné změny.
Automatická akce – touto volbou můžete ručně spustit některou z Automatických akcí, které máte pro daný seznam definované. Pokud v seznamu neoznačíte žádné záznamy, akce se uskuteční pro všechny položky seznamu. Pro lepší přehled je na kartě Hromadné spuštění automatické akce uvedený Počet záznamů, kterých se změna bude týkat.
Hromadná změna dokladů – pro doklad pod kurzorem, případně pro skupinu označených dokladů, dokážete pomocí funkce Hromadná změna dokladů změnit řadů údajů jak v hlavičce, tak i na položkách. Možný je i testovací režim, pomocí kterého získáte předběžný přehled plánovaných změn.
Zpracování dokladu – volbou otevřete okno Zpracování dokladů určené pro správu kontrolních režimů rozpracování, schvalování a zaúčtování dokladů.
Zrušit zaúčtování dokladu – pomocí této volby zrušíte zaúčtování dokladu pod kurzorem. Znovu jej zaúčtujete například volbou Zpracování dokladu.
Zrušené účetní zápisy si přímo ze seznamu můžete zobrazit volbou Zaúčtování dokladu, která otevře seznam Účetních zápisů. Zde pak stačí použít volbu místní nabídky Zobrazit smazané záznamy.
Označ vše (numerická klávesa plus nebo Ctrl+A ) – volbu využijete pro označení všech položek v otevřené skupině seznamu v situacích, kdy potřebujete uskutečnit hromadnou operaci, export apod. Stačí také myší klepnout na neoznačené políčko, které je v levém horním rohu seznamu.
Záznamy se dají individuálně označovat poklepáním myší na prázdném poli v levém sloupci seznamu. Tímto způsobem můžete z hromadného označení volbou Označ vše vybrané záznamy vyjmout. Takto individuálně je možné záznamy označovat i napříč jednotlivými skupinami seznamu. Abyste si udrželi přehled, je na Informačním řádku vždy uvedený celkový počet označených záznamů.
Zrušit označení (numerická klávesa mínus) – volbou označení všech záznamů naopak zrušíte.
Invertovat označené (numerická klávesa *) – program provede inverzi označení záznamů, tzn. označí ty, které dosud nebyly označené, a stávající označení zruší. Inverze se provede vždy jen ve skupině seznamu, ve které se právě nacházíte.
Zobraz pouze označené – díky této volbě uvidíte v seznamu jen záznamy, které jste si označili. Opětovným použitím funkce zobrazíte seznam v plném rozsahu.
Zobrazit smazané záznamy – záznamy smazaných položek zůstávají v důležitých seznamech (doklady, majetek, katalog) uložené, ale program je standardně nezobrazuje. Smazat je ovšem lze pouze v případě, kdy na ně není navázaná další evidovaní položka (úhrada, navazující doklad, zásoba apod.). Pokud si smazané záznamy zobrazíte, budou v seznamu graficky odlišené (přeškrtnuté).
Rozbalit vše – v hierarchických seznamech si touto volbou zobrazíte naprosto všechny záznamy.
Sbalit vše – inverzní volba, kterou všechny podřízené záznamy naopak skryjete.