Administrace / Správa agend / Přidat
Agenda / Správa agend / Přidat
<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Navigace: Administrace > Správa agend > Založení nové agendyAdministrace / Správa agend / Přidat Agenda / Správa agend / Přidat |
Při založení nové agendy si musíte mít na disku, na který chcete agendu uložit, dostatečný prostor paměti (podle očekávaného rozsahu dat agendy). Podrobnosti najdete v kapitole Technické požadavky.
Na Zákaznickém portálu si v části Dokumentace můžete stáhnout manuál Začínáme s Money ERP, ve kterém najdete podrobný popis založení a nastavení nové agendy.
Průvodce připojením k databázím
Jako první krok program otevře Průvodce připojením k databázím, Vzhledem k tomu, že část údajů (připojení k SQL serveru, nastavení systémové databáze) máte definovanou už od instalace programu, nastavení na prvních třech stránkách je nepřístupné a vy si zde můžete údaje pouze ověřit. Nastavíte pak až následující:
Název agendy – jméno, pod kterým chcete agendu evidovat, nejčastěji název účtované firmy.
Průvodce založením agendy
Po založení databáze pak program načítá data, může to chvíli trvat. Poté otevře Průvodce nastavením agendy, který je určený pro prvotní zápis údajů účtované firmy – IČ, DIČ, adresa, bankovní spojení apod. Dále zde volíte Způsob vedení skladů, evidenci Intrastatu a zda je firma plátcem DPH. Pole Spisová značka je vyplněné standardním textem, do kterého stačí doplnit konkrétní údaje o zápisu do obchodního rejstříku.
Pokud zadáte do příslušného pole IČ vaší firmy a poté poklepete na internetový odkaz vedle tohoto pole, Money ERP se spojí se systémem ARES a na kartu automaticky z registru načte veškeré kontaktní údaje Firmy včetně Bankovních účtů (je-li firma plátcem DPH). Na kartu se přitom do části Bankovní spojení vloží první načtený účet jako Hlavní bankovní spojení. Pokud zakládaná firma používá jiné hlavní bankovní spojení, stačí pomocí tlačítka tuto banku z karty nastavení vymazat a poté tlačítkem otevřít seznam všech načtených bank. Zde je možné provést libovolné úpravy (přidat další banky, vymazat či opravit načtené) a poté vybrat jiné hlavní spojení. Neplátci DPH si zde musí bankovní spojení zadat ručně.
Vyplnění údajů se věnujte s velkou pečlivostí, protože některé z nich byste později jen obtížně měnili (a za určitých okolností by mohly být i nezměnitelné). Jde zejména o údaje, na kterých závisí způsob účtování, jako je např. Typ subjektu nebo Způsob vedení skladů. Adresní údaje samozřejmě můžete kdykoliv upravit na Kmenové adresní kartě nebo v Průvodci nastavením programu.
Konfigurace nové agendy
Dokončením průvodce byla vytvořena nová agenda s řadou naplněných seznamů (např. Předkontace, Banky, Zaokrouhlení, Státy atd.). Pro správnou funkčnost agendy je potřeba nastavit následující konfigurační údaje:
Rozhodující údaje o způsobu účtování a chodu agendy zadáte v Průvodci nastavením programu. Důležitá je zejména část Nastavení agendy kde je potřeba určit zásadní údaje pro způsob účtování, jako je typ legislativy, domácí měna a stát, vedení různých evidencí atd.
Další údaje o účtované firmě doplníte na Kartě firmy v Adresáři (kartu program založil automaticky podle údajů zadaných při založení agendy). V části Bankovní spojení zadáte její účty, v Kontaktních osobách pokladníky. Tato adresní karta se nazývá Kmenová a její údaje jsou dosazené do Základních údajů o firmě v Průvodci nastavení programu, kde ji můžete později editovat nebo nahradit jinou kartou.
Plátce DPH musí v agendě nastavit následující údaje:
Na kartě kmenové firmy zatrhnout pole Plátce DPH.
V seznamu Registrace k DPH je nezbytné mít zavedenou kartu s údaji o registraci k DPH. Období platnosti této karty je rozhodující parametr pro určení plátcovství DPH.
Po restartování programu (přepnutí do jiné agendy) je agenda připravena pro práci s DPH – rozšíří se o řadu dalších seznamů a tiskových sestav.
Část těchto úkonů vykoná program automaticky v případě, že jste v Průvodci nastavením agendy zatrhli pole Plátce DPH. I přesto doporučujeme zkontrolovat jednotlivé kroky – např. karta Registrace k DPH je sice založena automaticky, ale je třeba ji doplnit.
Číselné řady můžete založit nejen pro každý druh dokladů, ale i pro jejich jednotlivé skupiny, viz Číselné řady.
Uživatelské nastavení vám usnadní práci s doplňováním opakujících se hodnot. Pro jednotlivé seznamy a jejich skupiny je zadáte v Nastavení skupin a seznamů.
Účtování je vhodné zahájit až po přizpůsobení Účtového rozvrhu vašim individuálním potřebám a po Navedení počátečních stavů. Je potřeba si také rozmyslet systém Zpracování dokladů.
Strukturu obchodu důležitou pro vyhodnocení a kontrolu je potřeba vhodně vytvořit prostřednictvím seznamů Zakázky, Aktivity, Činnosti, Střediska, Adresní klíče apod. Individuální obchodní podmínky pak zadáváte partnerům na kartě Firmy.
Sklady, Ceníky a skladové doklady nastavte podle návodu v kapitolách Účtování o skladech a Postup při tvorbě cen.
Zálohování dat je naprosto nezbytné pro bezpečnost vašich dat. Automatické zálohování si můžete nastavit pomocí funkce Automatické akce (druh akce Jiná, modul Zálohování), k vytvoření zálohy v případě momentální potřeby slouží funkce Okamžitá záloha.
XML přenos dat z jiné agendy vám může usnadnit spoustu práce s vyplňováním seznamů. Ve zdrojové agendě označíte záznamy, které chcete přenést a volbou místní nabídky Export do XML je uložíte na vybrané místo. V nové agendě pak jen použijete Import z XML. Lze tak přebrat číselné řady, adresář, předkontace atd.
Automatický tisk a export do XML se dá konfigurovat v seznamu Automatických akcí.