Seznamy / Účetní / Registrace k DPH
<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Registrace k DPHSeznamy / Účetní / Registrace k DPH |
Na Zákaznickém portálu je v části Dokumentace umístěný samostatný PDF popis postupu přiznání k Mezinárodnímu DPH a návod pro vykazování ve Zvláštním režimu jednoho správního místa (OSS).
Pokud účtujete firmu, která je plátcem DPH, musíte mít v seznamu zavedenou kartu s přiděleným DIČ a s dobou platnosti, která pokrývá účtované období. V případě přerušení plátcovství můžete po obnovení registrace založit novou kartu registrace s jiným obdobím platnosti. Jste-li plátcem DPH ve více zemích, musíte mít karty daňové registrace vytvořené pro každý stát – dosáhnete tak toho, že vaše doklady vždy spadnou do správného daňového přiznání (viz dále).
Platnost zahraniční registrace musí spadat do období platnosti registrace tuzemské. Nelze tedy být plátcem pouze v zahraničí.
V seznamu Sazeb DPH jsou zavedené daně aktuálně platné v zemích, pro které vystavujete přiznání k DPH. Při vystavení dokladu pro zahraničního partnera pak program zkontroluje, zda jste v jeho zemi registrovaní k platbě DPH, a pokud ano, automaticky použije správné sazby daně. Pokud je k dispozici více snížených sazeb (jako např. v Maďarsku), můžete si přímo na dokladu vybrat z roletové nabídky jednu z nich.
Karta daňové registrace
DIČ – daňové identifikační číslo příslušné země. Tato identifikace se na dokladech vkládá do údajů o kmenové firmě.
Platnost od/do – platnost registrace lze vymezit pro určité období, ale také je možné zadat hodnotu Neomezená – roletovou nabídkou vyvoláte kalendář a v něm použijete tlačítko Vymazat.
Při založení karty první tuzemské registrace v již účtující agendě se může stát, že jsou v Money ERP uložené doklady vystavené v režimu neplátce, které však podle DUZP (ev. data skladového pohybu či vystavení) spadají do období platné registrace. V takovém případě program vypíše seznam problematických dokladů a bez jejich opravy kartu registrace nepovolí uložit. To znamená, že je nutné tyto doklady nejprve vymazat, následně založit kartu registrace a teprve poté doklady znovu vytvořit. Do tohoto stavu se můžete dostat omylem (chybným zadáním data), ale také v situaci, kdy se firma stane např. od 1. prosince plátcem, dosud nemá přidělené DIČ a nemůže si tak kartu Registrace k DPH založit. Doklady vystavené na začátku prosince za listopad pak mají prosincová data DUZP. V takové situaci doporučujeme založit kartu registrace s datem platnosti takovým, aby do něj tyto doklady nespadaly (v našem příkladu lednovým) a poté posunout pracovní datum Money ERP do období plátcovství (na leden). V tomto režimu si můžete změnit datum DUZP na dokladech z prosince na listopad (při větším počtu dokladů hromadnou změnou) a následně upravit datum vzniku registrace na 1. prosinec.
Stát – zadáte-li zemi, kterou máte v Průvodci nastavením programu vybranou jako Domácí stát, přiřadí se k této registraci všechny doklady, na kterých země nebo registrace nebude specifikovaná. Stát lze také zadat na kartách Členění DPH. Můžete si pak vytvořit Předkontace pro každou zemi, jejíž daňovou registraci využíváte, případně pro každý stát založit vlastní skupiny dokladů a Členění DPH do zadat jejich nastavení.
Měna – cizí měnu zadejte v případě registrace DPH v zahraničí, musí se jednat o měnu příslušné země. Do přiznání k DPH vždy vstupují pouze doklady vystavené v měně registrace. Pokud měna na dokladu neodpovídá měně registrace, program vás upozorní.
Označení – v případě, kdy máte pro stejný stát a stejné DIČ v Money ERP založené dvě registrace, jednu běžnou a druhou pro OSS, rozlišují se různým názvem.
Období plátce – program nabízí období použitelná ve zvoleném typu legislativy. Ve vybrané frekvenci pak budete pro daný stát vystavovat přiznání k DPH.
Období kontrolního hlášení – pole určí zákonný interval pro podávání výkazu Kontrolní hlášení, který bude Money ERP automaticky nabízet při každé závěrce. Právnické osoby zde povinně musí vybrat měsíční interval, u fyzických osob má interval odpovídat hodnotě vybrané v poli Období plátce.
Způsob výpočtu DPH – mezi výpočtem pomocí koeficientu a matematickým volíte pro legislativy, které takový výběr umožňují, případně pokud vyberete typ legislativy Jiná.
Použít sazbu ze zálohy – pro odpočty záloh převyšující hodnotu plnění si můžete zvolit zda a za jakých okolností se použije původní sazba.
Volbu Při záporné výši daně využijete v období, kdy legislativa změní výši sazby DPH. Je-li pole zatržené a odpočet zálohy převyšuje vlastní plnění (tzn. že se záloha nebo její část vrací a vyúčtování je záporné), pak se z částky převyšující plnění DPH vypočítá DPH podle sazby, kterou byla záloha zdaněná, nikoli podle sazby platné v době vyúčtování. Při uložení vyúčtovacího dokladu vás pak program upozorní na záporný rozdíl mezi zdanitelným plněním a úhradami přijatými před jeho uskutečněním a zeptá se, zda chcete do odpočtů záloh, které převyšují hodnotu položek, dosadit sazby DPH ze záloh podle § 37a zákona o DPH. Přitom se můžete rozhodnout, zda si doklad upravíte sami, nebo ho uložíte s původním odpočtem se záporným plněním, případně zda má program provést úpravu odpočtů záloh: na kartu odpočtu zálohy doplní původní sazbu DPH a při částečném plnění rozdělí odpočet zálohy na dva odpočty – jeden s aktuální sazbou (vyúčtovává položky) a druhý s původní sazbou DPH (uplatní zpět).
Zahraniční pobočka – pro každou registraci si ke kmenové firmě můžete založit podřízenou firmu s odlišnými kontaktními údaji potřebnými pro daný stát. V Nastavení tiskových sestav si pak můžete upravit formuláře dokladů tak, aby se na nich tiskla jak kmenová firma, tak i její zahraniční pobočka.
Typ legislativy – u zemí, které mají v Money ERP zavedený vlastní typ legislativy, se pole po výběru státu doplní automaticky. Pro ostatní země vyberte typ Jiná.
OSS – režim EU – zatrhněte na kartě registrace, kterou budete používat pro doklady, spadající pod vykazování DPH ve Zvláštním režimu jednoho správního místa. Na takové kartě pak zadejte DIČ země, ve které budete podávat přiznání DPH OSS, a do pole Stát doplňte zemi, do níž poskytujete elektronické služby. Program automaticky přepne Období plátce na čtvrtletí.
Nekontrolovat limit RPDP u dokladů v jiných měnách – pokud pole zatrhnete, program nebude při uložení dokladů, na kterých použitá měna neodpovídá měně Registrace k DPH, kontrolovat limit platný u této měny pro režim přenesení daňové povinnosti.
Poměrné uplatňování DPH z úhrad – zatržení ovlivní u hrazených daňových dokladů (Faktury vydané/přijaté a Pohledávkové/Závazkové doklady) se slovenskou registrací k DPH automatické doplnění volby Způsob uplatnění DPH. Pokud pole zatrhnete, na doklady se automaticky doplní možnost Zaplacením. Zůstane-li pole nezatržené, na doklady se doplní ta z možností Zaplacením, Zaúčtováním nebo Dovoz, kterou máte zvolenou v Nastavení skupiny příslušného dokladu.
Postup při zadávání dokladů s mezinárodním DPH
Stanete-li se plátci DPH i v zahraničí, pro urychlení a zjednodušení práce s doklady a bezproblémové sestavení výsledného Přiznání k DPH doporučujeme dodržet následující postup:
1. Založte si Karty daňových registrací pro všechny země, ke kterým budete podávat přiznání.
2. Upravte si následující pomocné seznamy: Pro každý stát musíte mít v seznamu Sazeb DPH vytvořené karty pro základní, sníženou i nulovou sazbu. Pro každou legislativu je třeba mít vlastní Členění DPH s řádkem v přiznání k DPH. A samozřejmě je potřeba založit kartu příslušného Finančního úřadu, ke kterému se přiznání bude podávat.
Tyto seznamy lze do Money ERP načíst pomocí funkce Synchronizace připravených seznamů.
3. Ověřte si, zda na adresních kartách Firem, kterým budete vystavovat doklady spadající pod přiznání k DPH v zahraničí, máte v adrese doplněný příslušný Stát a zadané DIČ ve správném tvaru (tedy s prefixem dané země). DIČ si můžete kdykoliv ověřit poklepáním na internetový odkaz vedle pole – Money ERP se spojí s databází VIES a online ověří, zda je zahraniční DIČ platné.
4. Vykazujete-li také v Režimu přenesení daňové povinnosti, zkontrolujte, zda máte doplněný správný kód na vstupujících kartách Položek katalogu.
5. Pokud se při vystavování dokladů chcete vyhnout přepočítávání automaticky doplňovaných údajů (přepočtu na jinou měnu, zaokrouhlení apod.), pro doklady spadající pod zahraniční přiznání k DPH si v jednotlivých seznamech vytvořte zvláštní Skupiny dokladů a v nich zadejte Stát registrace k DPH, Měnu, Členění DPH, Předkontace a další údaje, které vám vystavení dokladů usnadní. Přebíráte-li doklady mezi sebou (např. objednávky do faktur), je takové nastavení skupin naprosto nezbytné, protože vám Money ERP nedovolí přebrat doklad do skupiny s nastaveným jiným Státem registrace k DPH (mohlo by totiž dojít k nevhodným legislativním přepočtům).
6. Při úhradách zálohových faktur dbejte na to, aby hradící doklady (bankovní výpisy, pokladní a interní doklady) měly nastavenou stejnou registraci jako hrazené doklady.
7. Závěrku a přiznání k DPH pak můžete uskutečnit pro každý stát individuálně a v intervalech, které příslušná legislativa vyžaduje, stačí jen na první straně Průvodce závěrkou doplnit správnou kartu Daňové registrace. Pro slovenskou legislativu můžete podobně jako pro českou odeslat přiznání v elektronické podobě přímo na daňový portál, pro ostatní legislativy si vytisknete podklady pro přiznání (rozdělené podle měn), které pak již jen doplníte do příslušného formuláře.
Slovenské přiznání k DPH lze exportovat v elektronické podobě jen v případě, kdy jsou všechny vstupující doklady vystavené v jediné měně. Pokud do přiznání vstoupí měn více, závěrka vygeneruje pouze podklady pro přiznání.