Účetnictví / DPH / Hlášení a závěrky DPH
<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Navigace: Účetnictví > DPH > Hlášení a závěrky DPHÚčetnictví / DPH / Hlášení a závěrky DPH |
Průvodce zpracováním a závěrkou kontrolního hlášení DPH
Export a elektronické odeslání kontrolního hlášení DPH
Nastavení daňového dokladu k platbě
V části Dokumentace na Zákaznickém portálu najdete PDF dokument Kontrolní hlášení DPH s podrobným popisem problematiky kontrolního hlášení, včetně řady názorných příkladů, a dále PDF s popisem účtování úhrad zálohových faktur.
Novela zákona 360/2014 Sb. zavedla s účinností od 1. 1. 2016 pro všechny plátce registrované k platbě DPH v České republice povinnost podávat kromě Daňového přiznání k DPH i tzv. kontrolní hlášení.
Právnické osoby podávají kontrolní hlášení vždy za kalendářní měsíc do 25 dnů po skončení příslušného měsíce, a to bez ohledu na to, zda je jejich zdaňovací období měsíční nebo čtvrtletní. Fyzické osoby podávají kontrolní hlášení ve lhůtě pro podání daňového přiznání, tedy měsíčně nebo čtvrtletně do 25 dnů po skončení zdaňovacího období. Pořadí podání kontrolního hlášení a daňového přiznání za příslušné období je nepodstatné. Hlášení se podává pouze elektronicky. Podrobnosti najdete na stránkách www.financnisprava.cz.
Jak dodavatel, tak odběratel musí v kontrolním hlášení uvádět stejné evidenční číslo daňového dokladu, tj. číslo dokladu uvedené poskytovatelem. U vydaných dokladů Money ERP pro tento účel primárně používá automaticky generované číslo dokladu, ale pro zvláštní případy (jako je například dohoda se zákazníkem o vystavování dokladů na odběratele) je na těchto dokladech i editovatelné pole Evidenční číslo pro KH. Pokud zde ručně doplníte číslo odlišné od čísla dokladu v Money ERP, program je pro kontrolní hlášení použije přednostně.
Před vytvořením závěrky doporučujeme provést Kontrolu DPH.
V seznamu máte k dispozici následující tlačítka a funkce místní nabídky:
Provést závěrku – tlačítkem otevřete Průvodce zpracováním a závěrkou kontrolního hlášení DPH, kde můžete provést závěrku, kontrolní hlášení „na zkoušku“ sestavit či vytisknout (v takovém případě se závěrka neuskuteční), nebo provést online kontrolu DIČ vstupujících firem.
Odvolat závěrku – lze odvolat vždy jen poslední závěrku. V průběhu odvolání závěrky nedoporučujeme jakoukoliv manipulaci se zápisy ovlivňujícími DPH.
Export a elektronické podání – ke každé vygenerované závěrce program do Připojených dokumentů automaticky zařadí XML soubor s kontrolním hlášením, které můžete na daňový portál odeslat v případě, kdy se původní export nezdařil, nebo kdy jste při závěrce export neuskutečnili. Pomocí tlačítka otevřete kartu Export a elektronické odeslání kontrolního hlášení DPH, kde nastavíte parametry přenosu, případně odtud můžete vygenerovaný soubor odeslat do TaxEditu. Záznamy o všech úspěšných i neúspěšných exportech najdete v Elektronické podatelně.
Zobrazit kontrolní hlášení – volbou místní nabídky si můžete zobrazit a vytisknout výstupy uložené v Připojených dokumentech. Kontrolní hlášení je vyexportované jako PDF v programu Adobe Acrobat a můžete si je kdykoliv vytisknout (pomocí volby Zobrazit smazané záznamy v místní nabídce seznamu je dohledáte dokonce i u odvolané závěrky).
Zobrazit kontrolní hlášení podrobné – tuto tiskovou sestavu Money ERP exportuje pro vaši interní kontrolu dokladů vstupujících do sumarizačních oddílů A.5 a B.3, ve kterých se jednotlivé doklady neuvádějí.
Nemáte-li na svém počítači nainstalovaný program Adobe Acrobat, můžete si oba výstupy vytisknout prostřednictvím standardní tiskové sestavy Money ERP, a to volbou Tisk, kterou najdete na poslední straně Průvodce závěrkou a tiskem DPH.
Otevření dokladu spadajícího do uzavřeného období DPH
1) Uživatelům, kteří mají v Přístupových právech Povolený zápis do uzavřených období hlášení DPH, se zobrazí se při uložení dokladu spadajícího do uzavřeného období upozornění, ale doklad jim program umožní uložit. V závěrkách se pak bude příslušné období automaticky nabízet v Seznamu uzavřených období k vytvoření Následného kontrolního hlášení.
2) Uživatelům bez práva pro Zápis do uzavřených období hlášení DPH se na dokladu zobrazí upozornění. Pokud uživatel provede na dokladu změnu týkající se DPH, program mu doklad nedovolí uložit. Hodnoty neovlivňující DPH (např. zaúčtování) tento uživatel může měnit bez omezení (v souladu se svými přístupovými právy k danému typu dokladu).
Postup pro odemknutí dokladů spadajících do uzavřeného období a názornou demonstraci všech metod zamykání dokladů si můžete prohlédnout na našem instruktážním videu.
Zvláštní režim pro investiční zlato
Pokud obchodujete s investičním zlatem a pro vykazování v kontrolním hlášení používáte Členění DPH 19Ř26_IZ, je nutné vkládat partnery, kteří jsou soukromou osobou a nejsou plátcem DPH, na doklady výhradně z adresáře. Na kartě Osoby lze totiž nastavit údaje, vykazované v kontrolním hlášení, které doklad v Money ERP neobsahuje. Jedná se o:
Datum narození
Jméno a adresní údaje
Splátkové a platební kalendáře
Pro doklady vytvářené podle splátkového kalendáře (§ 31 zákona o DPH) nebo platebního kalendáře (§ 31a) se limit, který určuje, zda doklad vstoupí do oddílu A.4 nebo A.5, případně B.2 nebo B.3, zjišťuje ze součtu všech jednotlivých plateb. Pro tento účel je proto v Money ERP vytvořené Členění DPH 19Ř01,02_A4 (pro vydané doklady) a 19Ř40,41_B2 (pro přijaté doklady), které zajistí, že doklad vstoupí do oddílu A.4 nebo B.2 i v případě, že jeho částka limit nepřesáhne, ale celkový součet všech splátek ano.
Do kontrolního hlášení se má v takovém případě uvádět v poli Evidenční číslo daňového dokladu označení splátkového kalendáře, nikoliv číslo konkrétního dokladu. Funkčnost Money ERP byla proto upravena tak, že z Pohledávkových dokladů vstupuje do kontrolního hlášení číslo uvedené v poli Přijatý doklad. Pokud toto pole není vyplněné, přebere se Číslo dokladu.
Tato funkčnost se netýká dokladů ODD – dobropis. U těchto dokladů se do pole Evidenční číslo daňového dokladu vloží vždy označení z pole Číslo dokladu.