Účetnictví / DPH / Přiznání a závěrky DPH
<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Navigace: Účetnictví > DPH > Přiznání a závěrky DPHÚčetnictví / DPH / Přiznání a závěrky DPH |
Průvodce přiznáním a závěrkou DPH
Od 1. 1. 2016 všem plátcům DPH přibyla povinnost podávat vedle přiznání i tzv. Kontrolní hlášení, pro které se v menu Hlášení a závěrky DPH dělá vlastní závěrka. Pořadí podání kontrolního hlášení a daňového přiznání za příslušné období je z pohledu legislativy nepodstatné, vzhledem k řádově mnohem vyšším pokutám a menší toleranci při nedodržení termínů je zřejmě praktičtější začít Kontrolním hlášením.
Seznam Přiznání a závěrky DPH slouží nejen k tvorbě závěrek a přiznání DPH (průvodce umožňuje sestavit přiznání a vytisknout či uložit jej, aniž by došlo k uskutečnění závěrky), ale i k elektronickému odesílání a také k archivaci všech přiznání – vidíte zde všechny závěrky DPH vytvořené po 1. 1. 2011. Jednotlivé tiskové výstupy (Podklady pro přiznání k DPH, Přiznání k DPH, Seznam dokladů v režimu přenesení daňové povinnosti atd.) najdete v seznamu Připojených dokumentů, který si zobrazíte v náhledu Detailů, po stisku tlačítka Připojené dokumenty, případně v místní nabídce. Formulář Přiznání k DPH otevřete také pouhým poklepáním myší na příslušnou závěrku.
Před vytvořením závěrky doporučujeme provést Kontrolu DPH.
Seznam disponuje tlačítky a funkcemi místní nabídky:
Provést závěrku – tlačítkem otevřete Průvodce přiznáním a závěrkou DPH, kde na poslední straně můžete provést závěrku, ale také jen „na zkoušku“ sestavit či vytisknout přiznání k DPH (v takovém případě se závěrka neuskuteční). Všechny vygenerované výstupy program zařadí do Připojených dokumentů, které si kdykoliv později otevřít (a následně vytisknout či odeslat) v detailech nebo pravým tlačítkem myši nad položkou seznamu.
Odvolat závěrku – lze odvolat vždy jen poslední závěrku. V průběhu odvolání závěrky nedoporučujeme jakoukoliv manipulaci se zápisy ovlivňujícími DPH.
Aktualizovat podklady – tlačítko využijete v situaci, kdy v období uzavřeném závěrkou dojde na nějakém dokladu ke změně DIČ – po jeho stisku program vygeneruje nové podklady k DPH s aktuálními čísly DIČ. Tyto podklady pak zařadí do Připojených dokumentů, jsou identifikované datem a časem aktualizace.
Export a elektronické podání – ke každé vygenerované závěrce program do Připojených dokumentů automaticky zařadí XML soubor s přiznáním k DPH. Na daňový portál jej tak můžete odeslat v případě, kdy se původní export nezdařil, nebo kdy jste při závěrce export neuskutečnili. Pomocí tlačítka se otevře karta Export do XML a elektronické odeslání, kde nastavíte parametry přenosu. Záznamy o všech úspěšných i neúspěšných exportech najdete v Elektronické podatelně. Obdobně můžete odeslat vygenerovaný soubor i do TaxEditu.
Zobrazit přiznání k DPH / seznam dokladů – volbou místní nabídky si můžete zobrazit a vytisknout výstupy uložené v Připojených dokumentech. Přiznání k DPH má podobu originálního formuláře a všechny soubory jsou vyexportované jako PDF v programu Adobe Acrobat – zůstávají tak trvale připojené k závěrce a můžete si je vytisknout i kdykoliv později (pomocí volby Zobrazit smazané záznamy v místní nabídce seznamu je dohledáte dokonce i u odvolané závěrky).
Nemáte-li na svém počítači nainstalovaný program Adobe Acrobat, můžete si oba výstupy vytisknout prostřednictvím standardní tiskové sestavy Money ERP, a to volbou Tisk, kterou najdete na poslední straně Průvodce závěrkou a tiskem DPH.
Otevření dokladu spadajícího do uzavřeného období DPH
1) Uživatelům, kteří mají v Přístupových právech Povolený zápis do uzavřených období DPH, se zobrazí se při uložení dokladu spadajícího do uzavřeného období upozornění, ale doklad jim program umožní uložit. V závěrkách pak následně bude nabízet dodatečné přiznání za příslušné období.
2) Uživatelům bez práva pro Zápis do uzavřených období DPH se na dokladu zobrazí upozornění. Pokud uživatel provede na dokladu změnu týkající se DPH, doklad program nedovolí uložit. Hodnoty neovlivňující DPH (např. zaúčtování) tento uživatel může měnit bez omezení (v souladu se svými přístupovými právy k danému typu dokladu).
Postup pro odemknutí dokladů spadajících do uzavřeného období a názornou demonstraci všech metod zamykání dokladů si můžete prohlédnout na našem instruktážním videu.