Sklady / Katalog / Položka katalogu / Obchod / záložka Výkazy
<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Navigace: Sklady > Katalog > Položka katalogu > VýkazySklady / Katalog / Položka katalogu / Obchod / záložka Výkazy |
Záložka se zobrazí jen v případě, kdy máte v Průvodci nastavením programu zatržený požadavek vést některý z výkazů. Podle toho se také mění obsah této záložky – zobrazuje jen údaje k aktivovanému výkazu.
Společné
Vlastní hmotnost v kg – hmotnost zboží bez obalu využijete např. při Expedici balíků nebo pro výkazy Intrastat. Pro Intrastat se hodnotě menší než 1 kg vykazuje s přesností na tři desetinná místa, vyšší hmotnost se do výkazu matematicky zaokrouhluje na celé kilogramy. U složených karet se hmotnost do výkazu započítá následujícím způsobem:
Sada – do Intrastatu vstupují vždy pouze jednotlivé komponenty sady a jejich hmotnost. Na Expediční doklady se buď přebírá celková hmotnost uvedená na Položce katalogu celé sady, nebo (když pro sadu není vyčíslená a v poli je uvedená nula) součet hmotnosti jednotlivých komponent vč. příslušenství.
Komplet – zde do výkazu Intrastat vstupuje naopak pouze karta celého kompletu, jeho komponenty nikoliv. Pokud má komplet stanovenou vlastní váhu, program hmotnost jednotlivých komponent ignoruje, pokud ji stanovenou nemá, program pro komplet použije součet váhy jednotlivých komponent. Na Expediční doklady se opět buď přebírá celková hmotnost uvedená na Položce katalogu celého kompletu, nebo (když pro komplet není vyčíslená) součet hmotnosti jednotlivých komponent vč. příslušenství.
Příslušenství – příslušenství se dá připojit k jakékoliv kartě a vstupuje do výkazu vždy i se svou hmotností. Jak je uvedeno výše, výjimku tvoří Expediční doklady, do kterých se vloží sada nebo komplet s nenulovou Vlastní hmotností.
Přenesení daňové povinnosti
Na Zákaznickém portálu najdete samostatné PDF Přenesení daňové povinnosti. Názorný postup při tvorbě dokladů, včetně upozornění na nejčastější chyby, zjistíte v instruktážním videu.
Za zboží, které je vykazované v Režimu přenesení daňové povinnosti (RPDP), odvádí plnění DPH příjemce zboží. Režim se používá ve vnitrounijním obchodním styku a u některých zákonem daných tuzemských komodit. Pro vykazování RPDP je nutné vyplnit následující údaje na těch Položkách katalogu, které do RPDP spadají. Následně je nutné na dokladech, které naplní podmínky RPDP a do kterých je toto zboží vložené jako položka dokladu, doplnit příslušné Členění DPH, datum plnění DPH a odběratele s přiděleným DIČ. Pokud jsou tyto podmínky splněné, má Položka dokladu Typ ceny zadaný jako Základ, doplněnou Sazbu DPH, ale vlastní hodnota DPH je nulová. Tisková podoba dokladu pak obsahuje veškeré zákonem dané náležitosti.
Program při ukládání běžných prodejních dokladů (Faktur vydaných, Pohledávkových dokladů a příjmových Pokladních dokladů) kontroluje, zda položky obsahující kód RPDP mají Typ ceny nastavený na hodnotu Pouze základ. Pokud tomu tak není, zobrazí se okno Chybné nastavení pro daňovou povinnost, kde je možné pomocí tlačítka Nastavit RPDP opravit na položce Typ ceny a doplnit do ní i správné Členění DPH z pole Kontrola RPDP v Nastavení seznamu.
Podle legislativy nelze v RPDP vystavit zjednodušený daňový doklad, kterým je Prodejka vydaná, případně u některých komodit existuje pro takový doklad finanční limit. Proto je v Průvodci nastavením programu možné aktivovat kontrolní mechanismus Překročení limitu na prodejce vydané, který upozorní/nedovolí doklad s položkou obsahující kód RPDP vystavit v případě, kdy limit neexistuje, nebo celková částka položky limit překročila.
Přenesení daňové povinnosti – pokud se jedná o zboží, na které se v rámci tuzemského obchodu vztahuje povinnost přenesení daňové povinnosti na příjemce (zlato, odpad, emisní povolenky), je pro správné zařazení tohoto zboží do výkazu potřeba ze seznamu vybrat příslušnou komoditu – po stisku tlačítka se otevře seznam Přenesení daňové povinnosti, kde si můžete vybrat, co potřebujete. V záhlaví je možné pomocí tlačítka Jen aktivní seznam omezit na kódy, které jsou v rámci legislativy platné k pracovnímu datu vašeho počítače.
Jestliže na dokladech u téhož zboží střídáte různé způsoby vykazování RPDP, je možné nechat tento oddíl v katalogu nevyplněný a RPDP zadat přímo v nastavení skupiny Faktur vydaných/přijatých, odkud se bude automaticky přenášet na všechny Doklady vytvořené v této skupině. Pokud však na Položce katalogu režim zadáte, bude se do faktur dosazovat bez ohledu na nastavení skupiny, protože údaje zadané na položce dokladu mají vždy přednost před údaji zadanými v jeho hlavičce.
Jednotka – program doplní automaticky podle vybrané komodity.
Množství v měrné jednotce – jestliže je jednotka příslušná k RPDP odlišná od jednotky, kterou používáte při obchodování, musíte zadat i množství, které udává její poměr k Hlavní jednotce.
Vysvětlíme si to na příkladu. Množství v měrné jednotce vykazované pro RPDP máte nastavené na hodnotu 3 ks. Z Položky katalogu vytvoříte Položku dokladu, kde v hlavičce zadáte množství 6 ks. Přepnete-li se pak na Položce dokladu do záložky Výkazy, uvidíte, že program dosadil do kolonky Množství v měrné jednotce počet 18 ks.
Kombinovaná nomenklatura – po legislativních úpravách r. 2011 se liší číselné kódy určitých komodit (např. odpady a šrot) pro vykazování Intrastatu a přenesení daňové povinnosti. Pokud tedy v poli Přenesení daňové povinnosti vyberete druh sledovaného zboží, který má zatržené pole Vykazovat KN, zpřístupní se tato kolonka a je třeba do ní kód doplnit. Po výběru komodity si ale raději zkontrolujte, zda kód vyhovuje legislativním požadavkům – v opačném případě by totiž výkaz pro přenesení daňové povinnosti neprošel elektronickým podáním. Rozdílný kód lze v poli přepsat ručně, většinou stačí odmazat přebytečné číslice.
V průběhu Závěrky DPH program vyexportuje také XML dokument připravený pro elektronické podání výkazu přenesení daňové povinnosti. Výpis dokladů vstupujících do výkazu si můžete vytisknout na poslední straně průvodce, případně jej později najdete v připojených dokumentech u příslušné závěrky. V této tiskové sestavě také dohledáte položky, ve kterých chybí Kód kombinované nomenklatury – program je vyhodnotí jako chybné.
Oznámení distributora lihu
Evidence lihu – vyberete-li možnost Značený líh, položky dokladů s vazbou na tento artikl a s partnerem, který je na kartě Firmy označený jako Distributor lihu, budou vstupovat do Oznámení distributora lihu. Pro správné vyplnění výkazu musíte na kartě doplnit i všechny další údaje v této části.
Evidence lihu je možná pouze pro položky katalogu typu Jednoduchý a Výrobek (vybíráte v záložce Obecné).
Počet kontrolních pásek – jedná se o počet pásek připadajících na Základní jednotku položky katalogu. Pokud je tedy základní jednotkou např. karton obsahující šest spotřebitelských balení (lahví), zadejte počet 6.
Objem balení – zadává se celé číslo v mililitrech. Například u láhve s objemem 0,75 l zapište hodnotu 750.
Objemové procento lihu – udejte s přesností na dvě desetinná místa.
Veškeré údaje můžete do vybraných položek katalogu doplnit pomocí funkce Hromadné operace / Obecná změna.
Intrastat
Vstupuje do výkazu Intrastat – nastavení se bude přebírat do Položek dokladu, kde lze samozřejmě podle potřeby změnit. V Nastavení skupiny katalogu si pro pole můžete zadat výchozí stav, který budou přebírat všechny karty ve skupině, avšak s určitými výhradami:
karty typu Služba a Poplatek mají bez ohledu na nastavení skupiny pole vždy nezatržené
pokud je karta součástí složené položky katalogu typu Komplet, nastavení nadřízené karty se přebere i do všech komponent
na podřízených položkách karty typu Sada se naopak individuální nastavení respektuje
Kombinovaná nomenklatura – Kód kombinované nomenklatury je pro vedení Intrastatu povinný údaj. Při legislativních změnách kódů můžete kódy v katalogu hromadně vyměnit prostřednictvím seznamu Záměny kódů kombinované nomenklatury.
Statistický znak – upřesnění některých Kódů kombinované nomenklatury. Program při výběru kódu, k němuž je potřeba doplnit Statistický znak, nabídne seznam znaků, které jsou v daném případě použitelné (jsou vyjmenované na kartě kódu).
Zvláštní pohyb – Zvláštní pohyby se uvádí se jen u speciálních druhů nebo pohybů zboží a pro zjednodušené vykazování zásilek zboží malé hodnoty (do 200 €).
Nezapočítávat souhrnně do malých zásilek – do výkazu Intrastat se tzv. malé zásilky zavádějí pod společným kódem zboží 99500000. Pole zatrhněte u zboží, které by do této kategorie spadalo, avšak potřebujete jej vykazovat samostatně.
Množství v doplňkové MJ – jedná se o množství odesílaného zboží v měrných jednotkách Kombinované nomenklatury. Ve výkazu se uvádí s přesností na tři desetinná místa, a to i tehdy, kdy se množství na desetinná místa nedá logicky vyjádřit (jedná se např. o kusy nebo páry) – v takovém případě musí být za desetinnou čárkou napsané tři nuly. Jednotky jsou uvedeny v seznamu Kódů kombinované nomenklatury třípísmenným označením (např. PCE = kus, LTR = litr, MTK = metr čtvereční), které se však do pole neuvádí. Jestliže kód obsahuje jednotku ZZZ, zboží ji nemá definovanou a do kolonky je třeba zapsat nulu.
Stát původu – poslední stát, ve kterém bylo přijímané zboží vyrobené nebo zpracované (nikoliv však pouze zabalené). Nemusí jít o členský stát EU. Pokud země není známá, nechejte pole prázdné.
Stát vývozu – u přijatého zboží se uvádí členský stát EU, ze kterého bylo zboží ve finální podobě přímo odeslané do místa určení v ČR. Neuvádí se stát, přes který se přepravovalo, a to ani v případě, že zde bylo skladované nebo přeložené.
Kraj původu – kraj v ČR, ve kterém bylo odesílané zboží vyrobené nebo smontované. Neznáte-li jej, nebo není-li v ČR, uveďte CZZZZ.
Stát dovozu – u odesílaného zboží jde o poslední členský stát EU, do kterého má být zboží dopravené.
Povaha transakce – jednomístný číselný kód pro rozlišení finanční Povahy transakcí.
Dodací podmínky – třímístný alfabetický kód upřesňuje, za jaké Dodací podmínky se příslušná transakce uskutečnila.
Druh dopravy – jednomístný kód rozlišuje jednotlivé Druhy dopravy.
Evidence elektrických a elektronických zařízení
Kategorie EEZ – vedete-li Evidenci odpadů elektrických a elektrotechnických zařízení, můžete položku přiřadit některé z Kategorií EEZ, zboží však musí mít stanovenou Vlastní hmotnost v kg. Pohyby zboží pak budou zahrnuty do Evidence elektrozařízení.
Podmínkou používání EEZ je zatržené pole Evidovat pro výkaz OEEZ v Průvodci nastavením programu.
Konfigurace balení pro výkaz EKO-KOM
Konfigurace programu pro EKO-KOM
Seznam obalů EKO-KOM, které spadají do evidence Podkladů pro EKO-KOM. V záhlaví seznamu si pomocí roletové nabídky můžete vybrat některou z Jednotek zadaných na položce katalogu v příslušné záložce. Dole v seznamu pak program zobrazí všechna Balení, která má vybraná jednotka přiřazená, a vy si je zde můžete individuálně upravit – všechny změny se přenesou také do záložky Jednotky. Zadané obaly pak vstupují do výkazu podle toho, jakou Jednotku při pohybu použijete.