Sklady / Katalog
<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Navigace: Sklady > KatalogSklady / Katalog |
Automatické generování variant
Hromadné operace s příslušenstvím
Seznam Katalogu je základním seznamem pro obchod, jedná se evidenci všech produktů a služeb, se kterými firma při své činnosti přichází do styku – zboží, materiál, vlastní výrobky, obaly, služby, výkony, poplatky atd. Na Položce katalogu jsou pak uložené veškeré technické i obchodní informace o produktu nebo službě, s výjimkou evidence množství (Seznam zásob) a cen (Ceníkové ceny). Bez Položky katalogu tedy nelze vytvořit žádnou kartu Zásoby ani Ceny.
Přidat – v Průvodci nastavením programu si však můžete zvolit režim automatického přidávání Zásoby i Ceny, ke kterému dojde vždy při uložení nové Položky katalogu. Pokud máte nastavenou možnost Zobrazit dotaz, program po uložení Položky katalogu otevře okna Výběr skladů a skupin pro vytvoření skladové zásoby a Výběr ceníků a skupin pro vytvoření ceníkové ceny s přehledem všech Skladů/Ceníků v agendě. Jsou zde zatržené sklady/ceníky, které máte vyjmenované v Průvodci nastavením programu. Sklady jsou uvedené ve stejné podobě jako ve zdrojovém seznamu, ale ceníky jsou s ohledem na správný výpočet cen roztříděné do stromové struktury, ze které je patrná posloupnost tvorby cen – ty, jejichž ceny jsou odvozené z ceny jiného ceníku (např. jako sleva), jsou zobrazené v podřízené větvi tohoto ceníku. Při tvorbě cen pak program postupuje od kořene k větvím a zaručí tak, že se nejprve nastaví základní ceny, a teprve poté ceny z nich odvozené. Výběr skladů/ceníků můžete podle potřeby upravit. Při hledání ceníků vám pomůže vyhledávací okno v dolní části karty, do kterého můžete napsat libovolnou část názvu či kódu ceníku. Tlačítkem Další pak najdete postupně všechny položky odpovídající hledanému textu. Tlačítkem můžete u každého skladu/ceníku také vybrat skupinu, do které se nově vytvořená cena v ceníku zařadí.
Položky katalogu mohou mít mezi sebou vytvořené vazby několika typů:
Složené položky – vlastní položka je složená z jiných položek (komponent), může jít o Sadu, Komplet nebo Výrobek. Charakter složené karty určuje Typ položky katalogu v záložce Obecné a jednotlivé komponenty se zadávají v záložce Složení.
Příslušenství – k položce jsou připojené jiné položky jako její Příslušenství – náhradní díly, obaly, přepravky atd.
Alternativy – v záložce Alternativy se položce dá přiřadit Alternativa (program ji nabízí v případě nedostatku příslušného zboží na skladě), Náhrada (slouží k nahrazení komponenty ve výrobce), případně Doplněk (příslušenství, u kterého lze podle momentální potřeby zvolit, zda se s položkou prodá, či nikoliv).
Varianty – karta může mít různé Varianty, které řeší různé vlastnosti téhož produktu. Struktura variant je jednoúrovňová, tzn. že varianta již nemůže mít další podřízené varianty.
Obchodujete-li s velkým množstvím zboží, pravděpodobně bude Katalog velmi rozsáhlý a při postupném přidávání položek (zvlášť v případech, kdy s programem pracuje více uživatelů nebo je členěný do mnoha skupin) může docházet k duplicitnímu zadání položky stejné zboží. Proto doporučujeme před započetím práce vytvořit funkční systém kontroly duplicity v Nastavení seznamu, dobře si rozmyslet strukturu Skupin seznamu a zadat jejich konfiguraci v Nastavení skupin.
Varianty a jejich tvorba
Jednotlivé varianty téhož produktu se od sebe odlišují hodnotami Parametrů (velikost, barva, provedení, jakost aj.). V katalogu vždy musí existovat výchozí karta produktu (Hlavní varianta), ke které se vytvoří Podřízené varianty, tj. kopie Hlavní varianty s vlastním Kódem a různými Parametry. Pokud si tlačítkem Varianty povolíte jejich zobrazování v katalogu, jsou zde vizuálně odlišené (popis najdete v Legendě). Mají samostatné skladové zásoby a ceny a mohou být umístěné v různých skupinách seznamu, přičemž hlavní varianta je pouze jakýmsi zastřešujícím prvkem – při výběru zboží do dokladu je vždy třeba zvolit některou z podřízených variant.
Rozpis množství zásob jednotlivých variant na skladech vidíte v detailech k seznamu, viz dále.
Přidat variantu – tlačítko slouží k individuálnímu přidávání Variant, program vytvoří přesnou kopii Položky katalogu. V záložce Parametry je pak potřeba zvolit její specifikaci. Tuto kartu varianty můžete libovolně upravit, oproti zdrojové položce katalogu však nelze změnit Typ položky katalogu ani Typ evidence. Při jakékoliv dodatečné změně na kartě zdrojové položky katalogu pak máte na výběr, zda chcete provedené úpravy přenést i na podřízené varianty.
Karty variant nelze vytvářet k takovým Položkám katalogu, které již měly uskutečněné skladové pohyby (a to i v případě, že momentálně mají nulový stav).
Generovat varianty – funkci najdete po stisku šipky vedle tlačítka Přidat variantu. Jde o Automatickou tvorbu variant pro vybrané Položky parametrů a jejich Hodnoty.
Varianty – tlačítkem zobrazíte nebo skryjete všechny podřízené karty variant, jejich karty jsou odlišené kurzívou. I v případě, kdy nejsou Varianty zobrazené, vidíte jejich přehled v záložce Varianty v Detailech k nadřízené položce seznamu.
Po jakékoliv editaci karty Hlavní varianty se při uložení této karty program zeptá, které změny chcete přenést do podřízených variant. Na kartě můžete Povolit/Zakázat vše, nebo ve sloupci Převzít můžete individuálně vybrat některé z údajů. U některých hodnot je navíc možnost Připojit parametry. Pokud toto pole nezatrhnete, do podřízených variant se přenese stejná hodnota, jaká je v hlavní variantě. Zatrhnete-li ho, v podřízených variantách se vygenerují u polí Název a Zkratka navíc hodnoty parametrů (na základě karet, které jsou uložené v záložce Parametry a mají aktuální platnost). U polí Katalog a Kód se přebírání parametru týká Číselné řady doplněné do hlavní varianty. Dále karta nabízí u údajů, které jsou na kartách vedené v seznamech (parametry, jednotky, dodavatelé apod.) možnost Smazat ostatní (pole se zpřístupní, když na příslušném řádku zatrhnete pole Převzít). Nezvolíte-li tuto možnost, položky seznamu přidané na hlavní variantu se připojí navíc ke stávajícím položkám v seznamech na podřízených variantách. Zatrhnete-li pole, stávající položky seznamů se na podřízených variantách vymažou a obsah seznamů bude pak u všech variant identický.
Pokud kartu Chcete provést změnu i ve variantách? zavřete tlačítkem , do podřízených variant se žádné změny nepřenesou.
Generování sérií
Položkám katalogu, které evidují Výrobní čísla nebo Výrobní série, lze na základě číselné řady hromadně přiřadit potřebný počet kódů, které si tak připravíte pro použití při skladových pohybech.
Generovat série – tlačítko je funkční jen v případě, kdy kurzor umístíte na položku, která má jako Typ evidence zadaná Výrobní čísla nebo Výrobní série. Po jeho stisku se otevře karta Generování sérií, kde stačí vybrat Číselnou řadu a určit počet kódů, které potřebujete na kartu zařadit. Po potvrzení se kódy uloží do záložky Výrobní čísla/série.
Prostřednictvím Místní nabídky můžete v katalogu uskutečnit celou řadu hromadných operací. Změny se týkají buď Označených záznamů (viz kap. Označení položek v části Práce se seznamem) nebo záznamu pod kurzorem, není-li žádný označený. Změny se promítnou i do skladových zásob a při nových pohybech je program již bude akceptovat, zpětně se samozřejmě neprovádějí. Kromě řady specifických operací (změna výrobce, sazby DPH, elektronického obchodu, typu evidence či parametrů) zde najdete také:
Obecná změna – jedná se o standardní úpravy v položkách seznamu, viz Hromadné operace. Najdete zde přehled všech vlastností, které lze u karet jednoduše změnit: nastavit jejich hodnotu, stav nebo vazbu. Složitější případy změn mají v nabídce hromadných operací vlastní funkci.
Hromadné operace s dodavatelem – menu Hromadné operace s dodavatelem nabízí řadu jednoduchých operací, kterými přidáte/zrušíte Dodavatele v seznamu na vybraných adresních kartách, nebo nastavíte/zaměníte Hlavního dodavatele.
Hromadné operace s jednotkami – do záložky Jednotky můžete vložit jednotky hlavní, doplňkové, nákupní i prodejní.
Změna kategorie – v případě, že tlačítko Pouze přidat bude neaktivní, pak přiřazení Kategorií na označených kartách bude po potvrzení ve stavu, jaký zvolíte hromadnou operací. To znamená, že kartám budou přiřazeny všechny kategorie. Je-li ovšem tlačítko Pouze přidat aktivní, nastaví se hromadně právě jen zatržené kategorie a ostatní zůstanou beze změny.
Hromadné operace s parametry – menu Hromadné operace s parametry slouží k přiřazení, zrušení, nebo opravě Parametrů přidaných k položkám katalogu.
Hromadné operace se složením – po stisknutí volby Hromadné operace se složením najdete funkce k přiřazení, zrušení, záměně či opravě složení na katalogových kartách.
Hromadné operace s příslušenstvím – funkce umožňuje přiřadit, zrušit, zaměnit či opravit Příslušenství vybraných položek katalogu. Podoba karty Hromadné operace s příslušenstvím se může lišit podle druhu prováděné akce.
Hromadné operace se závadami – s touto volbou můžete hromadně přiřadit, zrušit, zaměnit či opravit Závadu většímu množství katalogových karet.
Hromadné operace s alternativami – obdobně je možné pracovat s Alternativami. V poli Typ alternativy volíte, zda jde o Alternativu, Náhradu nebo Doplněk.
Nastavení balení pro EKO-KOM – operací přidáte na položky katalogu balení do záložky Výkazy.
Skryté položky
Nepoužívané položky katalogu můžete volbou místní nabídky Skrýt záznam vyřadit ze seznamu tak, aby se nevyskytovaly také ani v seznamech Zásob a Ceníkových cen. Dojde tak ke zdánlivému odstranění navazujících položek ze všech skladů i ceníků současně (všechny karty odkazující se na skrytou Položku katalogu dostanou také příznak Skrytá), u skladových zásob je však podmínkou, aby zásoba měla nulový stav a žádný pohyb v aktuálním skladovém období. Skryté položky pak nejsou předmětem synchronizace a celý proces tak můžete výrazně urychlit. Karty zůstávají v systému zachovány beze změny a do seznamu je zpět vyvoláte volbou Zobrazit skryté záznamy. Poté je můžete volbou Odkrýt záznam podle potřeby aktivovat (k odkrytí dojde i u všech souvisejících seznamů). Pro vyhledání nepoužívaných položek můžete využít následující filtry:
Použito v dokladech – prostřednictvím této podmínky najdete položky, které nikdy nebyly koupeny nebo prodány, a je tedy možné je z katalogu odstranit. Před tím je však musíte smazat z Ceníkových cen a Skladových zásob, proto mají stejný filtr i oba zmíněné seznamy.
Bez pohybu – i tímto způsobem si v seznamu zobrazíte položky, které nebyly nikdy naskladněny.
Dní od posledního pohybu – tento filtr vyhledá položky, které po stanovenou dobu (např. 60 dnů) neučinily žádný skladový pohyb.
Skrývání položek i jejich vyhledání pomocí filtrů umožňují také seznamy Zásob a Ceníkových cen, kde se dá skrýt položka jen na konkrétním skladu či ceníku – tento postup se ovšem nepromítá zpět do katalogu.
Skryté položky pak program dále nenabízí v seznamech určených k doplnění položek do dokladů. Volitelně je možné je zařadit do tiskových sestav Stavu zásob.
Vyhledání položky podle kódu
Nad seznamem najdete tlačítko Vyhledat kód, které slouží k vyhledávání položek podle identifikačního kódu, pod nímž je zapsaná každá karta uložená v Money ERP. Po jeho stisku program otevře vyhledávací řádek, do kterého můžete zapsat kód, případně i jeho část (dá se vybrat i pozice, na které se má zadaná část kódu nacházet: na začátku, na konci, kdekoliv nebo přesný zápis). Program pak prohledá všechny karty v seznamu a vybere ty, které zadaný kód obsahují v některém z polí:
Kód uvedený v záložce Obecné
Katalog v záložce Obecné
Kód na jakékoliv kartě Dodavatele nebo Odběratele
Tato funkce se liší od běžného vyhledávání, které spustíte tlačítkem Hledat a které funguje pouze nad sloupci zobrazenými v seznamu. Obě funkce se dají kombinovat a platí mezi nimi vztah „a zároveň”.
Například funkcí standardního hledání omezíte seznam na položky s nulovým stavem zásob. Funkcí Vyhledat kód pak v rámci těchto položek dohledáte např. čísla s prefixem určitého katalogu.
Čárové kódy
Tlačítkem spustíte režim pro načítání Čárových kódů. Nad seznamem se otevře pole pro zadání kódu, kam jej můžete zapsat z klávesnice, ale rychlejší je samozřejmě použít čtečku čárových kódů. Všechny položky příslušející k vyhledaným kódům program v seznamu označí a následně s nimi pak můžete provádět hromadné operace, např. tisk štítků. Pokud se stane, že stejný kód obsahuje více položek v seznamu, program nejprve nabídne jejich výběr – tuto vlastnost můžete využít k vyhledání duplicit.
Tlačítko Tisk nabízí sestavu pro tisk čárových kódů, a to buď označených, nebo všech (není-li v seznamu označená žádná položka). V poli Tisknout návrh sestavy si můžete vybrat velikost kódů – sestava Čárové kódy (3 sl.) nabízí kódy větší, po třech vedle sebe, sestava Čárové kódy (4 sl.) umístí na papír čtyři kódy vedle sebe.
Detaily
Seznam katalogu obsahuje řadu detailů, které vám pomůžou získat přehled o zboží. Řada z nich jen zobrazuje informace uložené na příslušné položce katalogu (jejich popis tedy najdete v jednotlivých kapitolách k Položce katalogu), další však nabízí náhled do jiných seznamů, případně i přehledy, které jinde v programu nezískáte.
V Místní nabídce nad záložkami detailů najdete kartu Výběr detailů, kde si můžete upravit množství a pořadí záložek, a obdobně najdete nad hlavičkou sloupců v záložkách funkci Výběr sloupců, kde si zase přizpůsobíte vzhled jednotlivých záložek.
Varianty – jak již bylo dříve řečeno, Varianty hlavní karty můžete umístit do různých skupin seznamu, případně i jejich zobrazení vypnout pomocí tlačítka Varianty. Abyste se v takovém případě ve variantách mohli zorientovat, vidíte v záložce kompletní přehled všech variant souvisejících s kartou, na níž máte kurzor, ať už je sama hlavní variantou, nebo jen některou z podřízených.
Ceníky – přehled všech ceníků, ve kterých se položka vyskytuje, s uvedenou cenou, výchozím skladem, množstvím zásob atd. V záhlaví si můžete v poli Typ ceníku omezit přehled na dodavatelské nebo odběratelské ceníky. Volbou místní nabídky můžete kartu Ceníkové ceny přímo z detailu Opravit.
Zásoby – přehled skladů, ve kterých se položka vyskytuje, včetně aktuálního a předpokládaného množství, rezervací, objednávek, výchozí a skladové ceny.
Výběr sloupců v obou záložkách nabízí značné množství sloupců s řadou doplňkových informací – vyberte si zde ty, které vyhovují ve vašim potřebám.
Rezervace – přehled nevyřízených přijatých objednávek a vydaných zálohových faktur, ve kterých položka figuruje. V záhlaví si pomocí pole Zobrazovat i vyřízené můžete načíst také rezervace, které jste již přebrali do realizačního dokladu.
Objednáno – přehled nevyřízených vydaných objednávek a přijatých zálohových faktur, ve kterých položka figuruje. V záhlaví si pomocí pole Zobrazovat i vyřízené můžete ukázat také objednávky, které jsou již přebrané do realizačního dokladu.
Odběratelské/dodavatelské obaly – u položek katalogu typu Obal v záložkách vidíte pohyby těchto obalů součtované pro jednotlivé partnery, viz seznam Odběratelských a Dodavatelských obalů.
Balení – přehled všech karet Balení zadaných na Jednotce, kterou vybíráte v záhlaví seznamu. Automaticky se zde zobrazuje hlavní jednotka.
Dostupný počet – slouží pro zjištění množství zásob na skladě u Kompletů, Sad a Výrobků. Limitní zásoba je označená červeně.
Varianty na skladech – u položky katalogu, která je Hlavní variantou, zde zjistíte množství zásob (aktuální, předpokládané, rezervované i objednané) jednotlivých variant na jednotlivých skladech. Podřízené varianty a nevariantní položky katalogu mají detail prázdný.
Seznam pohybů – přehled pohybů na jednom konkrétním skladu si můžete vymezit pro určité období nebo typ pohybu. V místní nabídce najdete volbu Související doklady, která umožní zobrazit, a v případě potřeby i upravit, zdrojový doklad.
Statistika prodeje – v této záložce najdete podrobný rozbor prodeje od posledního nákupu, za aktuální týden, měsíc, kvartál, rok i celou historii v jednom konkrétním, nebo ve všech skladech. Navíc máte možnost zvolit si okruh dokladů, ze kterých se mají údaje generovat. Volba Minulý rok k datu zobrazí období spadající do předchozího roku, které začíná 1. ledna a končí dnem, který v loňském roce odpovídá aktuálnímu datu v počítači (když si např. statistiku zobrazíte dne 15. března 2019, vypočítá se pro období 1. ledna 2018 – 15. března 2018).
Statistika prodeje měsíční – zde si můžete zobrazit statistiku prodeje za vybraný počet měsíců, a to až pro čtyři poslední roky.
Obě statistiky prodeje nabízejí za každé uvedené období vedle pořizovací a prodejní ceny i údaje vypočítané podle následujících vzorců:
Zisk = prodejní cena – pořizovací cena
Rabat (%) = (prodejní cena – pořizovací cena) / prodejní cena * 100
Marže (%) = (prodejní cena – pořizovací cena) / pořizovací cena * 100
Místní nabídka otevřená pravým tlačítkem myši umožňuje v obou detailech statistiku Exportovat do excelu.
Výskyt ve složení – v detailu najdete přehled všech složených karet, které obsahují kartu pod kurzorem. Funkčnost vám usnadní orientaci v produktech např. tehdy, když potřebujete určitou komponentu vyměnit za novější model.
Doklady – v tomto detailu získáte přehled o všech souvisejících dokladech, kterými bylo zboží objednané, přijaté/vydané ze skladu, nakoupené či prodané, navíc zde vidíte i inventurní doklady, ve kterých bylo uvedené. V levé části záložka zobrazuje strom se všemi dostupnými seznamy dokladů, číslo v závorce uvádí konkrétní počet dokladů, které příslušnou položku katalogu obsahují. Tyto doklady si můžete prohlížet v pravé části detailu a můžete je zde i přímo editovat.
Sazby DPH – pro každou položku zde také najdete všechny sazby DPH vč. rozsahu jejich platnosti.