Agenda / Průvodce nastavením programu / Sklady
<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Navigace: Agenda > Průvodce nastavením programu > SkladyAgenda / Průvodce nastavením programu / Sklady |
Výchozí sklad pro aktuální agendu
Výchozí sklad agendy – zadává uživatel s právy administrátora a nastavení pak platí pro všechny uživatele agendy. Jde o sklad, který bude program přednostně nabízet při výběru zboží do dokladů v případech, kdy není zadaný jinou konfigurací (např. nastavením skupiny, ceníku apod.). V každé agendě je potřeba určit zvlášť.
Výchozí sklad pro aktuálního uživatele
Výchozí sklad uživatele – každý uživatel si může zadat vlastní sklad, který platí jen pro něj a pro editovanou agendu. Tento sklad má pak při pohybech zboží přednost před výchozím skladem agendy.
V seznamu Katalogu si můžete zobrazit sloupec Výchozí množství zásob, ve kterém vždy uvidíte stav zásoby na tomto skladu.
Automatické přidání nové položky katalogu do skladové zásoby
Automatické přidání nové položky katalogu – s platností pro aktuální agendu zde můžete zvolit režim automatické tvorby karet Zásob na základě nově vytvořených Položek katalogu:
Nepřidávat – zásoby z položek katalogu nevzniknou automaticky, ale musíte je vytvořit individuálně, případně pomocí výše uvedené Synchronizace struktury skladu.
Přidat automaticky – volbou zajistíte, že se po uložení Položky katalogu k ní automaticky vytvoří i nové karty Zásob. Postup (včetně zařazení do skupiny a nastavení parametrů zásoby) je stejný jako při Synchronizaci struktury skladu – karty zásob se založí na všech skladech, které mají uvedený jako zdroj Katalog, a také i na všech dalších skladech, které mají strukturu odvozenou z těchto skladů.
Zobrazit dotaz – po uložení Položky katalogu program otevře okno s přehledem všech skladů v agendě. Zatržené jsou sklady vybrané v poli Seznam skladů (které se na kartě otevře po výběru této možnosti z roletové nabídky), ale výběr můžete podle potřeby změnit. Oproti automatickému přidání zásob také máte možnost pomocí tlačítka zvolit i jinou skupinu, do které se nově vytvořená zásoba zařadí.
Zobrazit kartu skladové zásoby – pokud si chcete kontrolovat či upravovat automaticky vytvořené karty, můžete si je před uložením nechat zobrazit. Při velkém počtu zakládaných karet si volbu raději zrušte.
Tato funkčnost nezahrnuje tvorbu karet nových Zásob při automatickém generování variant. Pro tento případ se nastavuje individuálně na kartě Nastavení parametrů pro generování variant.
Zaúčtování skladových dokladů
Metoda vedení skladů – volíte mezi metodou A a B.
Objednávky a rezervace
Evidovat objednané/rezervované množství položek bez detailů – volbou určíte, zda se má zboží, které podléhá některému z Typů evidence (výrobní čísla/série a exspirace) a je vložené do objednávky nebo zálohové faktury bez uvedení konkrétního evidenčního čísla, zahrnout do systému objednávek a rezervací či nikoliv. Viz Detaily zásoby.
Výrobní série
Používat speciální série – pole je potřeba zatrhnout v případě, kdy chcete při vkládání Výrobních sérií do dokladu na kartě Detail obchodní položky zobrazovat pole Kód podrobné evidence.
Přebírání položky
Automaticky doplnit podrobnou evidenci podle množství – jestliže do realizačního dokladu (faktura, dodací list a další skladové doklady) vložíte objednávku s evidencí výrobních čísel/sérií nebo exspirace, která má sice zadaný počet kusů, ale už nemá upřesněná jejich konkrétní čísla, program automaticky doplní detaily čísel/série/exspirace podle nejstaršího data naskladnění. Doplňování funguje podle metody FIFO. Pokud pole nezatrhnete, musíte evidenční čísla vybrat ručně.
Rozšířená evidence data skladového pohybu
Vyplňovat čas skladového pohybu – přesný čas se u data Skladových pohybů na Dokladech eviduje výhradně kvůli Přepočtu pořizovacích cen, kdy slouží k určení správného pořadí při zpracování dokladů. Upřesnění času je důležité doplňovat v případě, kdy doklady vystavujete jindy, než při fyzickém přesunu zboží. V roletové nabídce si vyberte, jaký čas se bude doplňovat automaticky. Na konkrétních dokladech jej pak bude možné (a často nutné) přepsat podle doby skutečného pohybu.
Aktuální čas – program doplní časový údaj aktuální při vytvoření nového dokladu (hodiny a minuty). Hodnota se dá ručně přepsat.
Čas 12:00 – vyberte v případě, kdy si nejste jistí, zda v rámci jednoho dne dokážete dodržet správnou posloupnost při naskladnění a vyskladnění zboží. Pro vybrané datum se vždy dosadí čas 12:00, opět dá ručně přepsat.
Nezobrazovat – čas se na dokladech nezobrazí, ale v systému se každý skladový pohyb eviduje jako v předchozí volbě ve 12.00.
Potřebu doplnění přesného času skladového pohybu si vysvětlíme na agendě, ve které používáte tři sklady A, B a C. Zásobu vytvořenou podle téže položky katalogu máte na těchto skladech v následujícím množství: A = 10 ks, B = 5 ks, C = 0 ks. Postupně vytvoříte dvě převodky s následujícími údaji:
6. ledna v 16:00 vystavíte převodku na 10 ks ze skladu B na sklad C s datem skladového pohybu 6. ledna, pohyb ale fyzicky proběhne 6. ledna v 16:30
7. ledna ve 12:00, vystavíte převodku na 5 ks ze skladu A na sklad B. Doplníte datum skladového pohybu 6. ledna, protože pohyb fyzicky proběhl 6. ledna v 8:00
Reálně tedy k výdeji do mínusu nedošlo, protože odpoledne 6. ledna na skladě B už opravdu 10 kusů zboží bylo naskladněných. Protože však Přepočet pořizovacích cen doklady řadí podle kritérií 1) datum skladového pohybu, 2) čas skladového pohybu, 3) typ dokladu a 4) datum vytvoření dokladu, pak by v případě, kdy byste neupřesnili čas pohybu, program nejprve vyhodnotil první doklad a až teprve poté druhý (na základě pozdějšího data vytvoření dokladu). Tímto by se na skladě B zaznamenalo 5 ks zboží v mínusu. Upřesněním času, kdy k oběma pohybům došlo, byste této situaci předešli.
Skladové uzávěrky
Vytvářet korekce zaokrouhlovacích rozdílů – pokud pole zatrhnete, program v průběhu Skladové uzávěrky vygeneruje navíc i korekční doklad na zaokrouhlovací rozdíly, který slouží k odepsání rozdílu mezi celkovou aktuální cenou zásoby a její reálnou cenou zásoby (odchylka stavu zásoby).
Rezervace / Blokace
Použít funkcionalitu RaB – zatržením pole aktivujete samostatně prodávaný modul Rezervace a blokace. Dokladům Objednávky přijaté a Zálohové faktury vydané pak bude možné přidělovat stupeň priority, podle kterého se má program řídit při jejich vyřizování. Dosáhnete tak stavu, kdy se nejdříve uspokojí objednávky s vyšší prioritou a nedojde k jejich „vykrádání“ méně důležitými, či později přijatými objednávkami: jako první se vyřídí doklady s nejvyšší prioritou (5), dále pak s nižšími stupni; při stejné prioritě rozhodne starší datum pořízení dokladu; při shodné prioritě i datu se nejprve vyřídí zálohové faktury, teprve pak objednávky. Funkčnost se týká pouze zboží, které má na kartě Zásoby v poli Pokles množství k dispozici nastavenou hodnotu Nepovolit. Podrobnosti zjistíte v PDF dokumentu Rezervace a blokace na našem Zákaznickém portálu (Dokumentace).
Funkčnost není vhodná v případě, kdy vedete sklady s Podrobnou evidencí (evidujete výrobní čísla, šarže nebo exspiraci).
Kontrola překročení limitu RPDP
Překročení limitu na prodejce vydané – vzhledem k tomu, že česká ani slovenská legislativa neumožňuje v režimu přenesení daňové povinnosti vydat zjednodušený daňový doklad (kterým je Prodejka vydaná), můžete si aktivovat kontrolní mechanismus, který na chybně ukládaný doklad upozorní, případně jej neumožní vůbec vytvořit. Kontrolní podmínky jsou následující:
registrace k platbě DPH odběratele je stejná jako registrace DPH dodavatele (u CZ se kontroluje DIČ, u SK pak IČ DPH)
položka prodejky má vazbu na kartu Položky katalogu, která má zadaný kód RPDP
celková suma této položky překročí limit příslušného kódu RPDP, případně jde o kód, pro který limit neexistuje