Sklady / Skladové zásoby / Zásoba
<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Navigace: Sklady > Skladové zásoby > ZásobaSklady / Skladové zásoby / Zásoba |
Na kartě Zásoby jsou uložené informace o množství a ceně zásoby konkrétního zboží na konkrétním skladu. Cena zásoby je stanovená na základě principu historické ceny pomocí zvolené metody oceňování (FIFO nebo vážený aritmetický průměr). Kromě kvantitativních informací karta obsahuje i nastavení ovlivňující chování programu při výběru zásoby do položky dokladu.
Obecné
Identifikace zásoby – po uložení karty již needitovatelné údaje o zdrojové Položce katalogu a Skladu, na kterém je zboží uložené. Tlačítkem Otevřít kartu záznamu si můžete zdrojové karty prohlédnout.
Kód, Název – nelze zadat individuálně, program údaje přebírá z Položky katalogu.
Následující údaje jsou doplněné podle nastavení skladu, které jste určili při jeho Založení, případně podle Nastavení skupiny. Lze je libovolně změnit.
Výběr dodávky – máte-li Způsob oceňování nastavený na Vážený průměr, volíte pořadí, ve kterém se budou při výdeji ze skladu vydávat zásoby z jednotlivých dodávek. Máte-li nastaveno FIFO, program automaticky vybírá nejstarší dodávku.
Na kartě Položky dokladu máte při prodeji vždy možnost zatrhnout pole Výběr z dodávek a konkrétní dodávku si pak vybrat „ručně”.
Způsob oceňování – způsob výpočtu ceny skladu:
FIFO – pořizovací cena se počítá z pořizovacích cen a počtu kusů skutečných dodávek.
Vážený průměr – při nákupu se vypočítá vážený průměr a hodnota skladu se pak počítá jako pořizovací cena násobená počtem kusů.
Pro zásobu s nastaveným váženým průměrem není vhodné používat ruční výběr z dodávek, protože přepočet pořizovacích cen ruční výběr dodávek maže.
Výdej do mínusu – povolíte-li výdej, zásoby je možné vyskladňovat i v případě, kdy nejsou naskladněné, nebo je vydávané množství vyšší než skladová zásoba – např. když prodáte zboží, které je sice fyzicky na skladě, ale ještě jste nestihli zadat do programu příslušnou příjemku. Pokud výdej do mínusu nepovolíte, měli byste si níže na kartě nastavit také chování programu Při nedostatečném množství k vyřízení.
Pokles množství k dispozici – Množstvím k dispozici se rozumí skutečný stav zásoby s odečtenými rezervovanými kusy. Program pak na výdejových realizačních dokladech kontroluje zadávané množství zboží a podle zvoleného příznaku buď Upozorní na překročené množství k dispozici, nebo Nepovolí toto množství zadat. Pokud výdejový doklad vznikl z objednávky, která zboží rezervuje, po výdeji se sníží Stav zásoby i Rezervace, Množství k dispozici tak zůstává stejné.
Pokud používáte modul Rezervace a blokace, musíte mít u zboží, které chcete rezervovat, nastavenou možnost Nepovolit.
Při nedostatečném množství k vyřízení – volbu má smysl nastavovat pouze v případě, kdy si v poli Výdej do mínusu vyberete možnost Nepovolit. Určíte tak chování programu ve chvíli, kdy na vydanou fakturu, prodejku nebo dodací list přebíráte z přijaté objednávky nebo vydané zálohové faktury položku v množství, které je vyšší, než je aktuální stav zásoby. Položku pak můžete:
Ponechat beze změny – program vás při výběru položky upozorní na chybějící množství a dá vám na výběr, zda ji přesto chcete do dokladu vložit. Na dokladu pak můžete množství upravit tak, aby šel korektně uložit.
Snížit množství – počet jednotek vydávané zásoby program automaticky upraví tak, aby odpovídal naskladněnému stavu. Položka je pak na dokladu barevně odlišena (viz Legenda).
Položku odebrat z dokladu – položka se z objednávky do realizačního dokladu vůbec nepřebere a na objednávce zůstane jako plně nevyřízená.
Pokud tuto funkčnost chcete využívat u složených položek (kompletů a sad), nesmíte mít na Položce dokladu žádné z jejich komponent zatržené pole Ignorovat poměr. U složených položek se pak program vždy řídí podle nastavení, které najde alespoň u jedné z komponent. Priorita je následující: 1) ponechat beze změny, 2) snížit množství a 3) odebrat položku.
Pokles pod pojistnou zásobu / Překročení obratové zásoby – zde si můžete nastavit systém kontroly dodržení stavu pojistné/obratové zásoby, jejíž výši zadáte v polích Zásoba pojistná/obratová. Kontrola se provádí při ukládání dokladů, které mění stav zásoby, a to pouze v případě, kdy hranici překročíte (jestliže je stav zásoby ve chvíli uložení dokladu již nižší/vyšší než pojistná/obratová zásoba, kontrola se neprovádí). Nastavíte-li Upozornit, doklad půjde uložit; v případě, že vyberete Nepovolit, musíte před uložením na dokladu upravit množství zásoby tak, aby nepřekročilo hranici pojistné/obratové zásoby.
Druh položky katalogu – Druh položky určuje zaúčtování skladové položky.
Zásoba pojistná/obratová – minimální a maximální limit pro množství zboží na skladu, využijete např. pro Generování objednávek. Obratová zásoba by měla pokrývat běžný výdej zboží mezi dvěma příjmy, Pojistná zásoba je požadované minimální množství, které slouží k zachycení náhodných výkyvů při pohybu zásob.
V Seznamu zásob najdete tlačítko Změna obratové zásoby, pomocí kterého můžete přepočítat výši obratové zásoby podle skutečného obratu ve vybraném období.
Při přidání položky s detailem – volbou můžete ovlivnit způsob přidávání položek s Evidencí výrobních čísel/sérií/exspirací do realizačních výdejních dokladů. U těchto položek je totiž nutné před vložením do dokladu vybrat konkrétní číslo/sérii/exspiraci:
Standardní chování – počet měrných jednotek můžete do dokladu vložit podle okolností buď individuálním výběrem z naskladněného zboží (tlačítkem Vybrat), nebo automatickou volbou nejstarších naskladněných kusů (tlačítkem Přidat množství).
Vybrat detail – program se po výběru položky zachová, jako byste již stiskli tlačítko Vybrat, a otevře přímo okno určené pro výběr Detailu zásoby.
Přidat množství – program otevře hned okno Výběr množství, které byste jinak museli zobrazit pomocí tlačítka Přidat množství.
Volby Vybrat detail a Přidat množství slouží pouze k urychlení procesu tvorby dokladů, ale přitom nevylučují možnost volby jiného postupu – v obou případech totiž můžete zavřít výběrové okno a detail do dokladu vložit jiným způsobem.
Detaily zásoby – seznam použitých Výrobních čísel, Výrobních sérií nebo Exspirací podává informaci o aktuálním množství na skladě. Hodnota -1 znamená, že výrobní číslo bylo vydáno, aniž jste jej přijali – následný příjem nastaví množství na 0. Nelze vydat výrobní číslo, které má stav -1 nebo přijmout výrobní číslo, které má stav 1. V Průvodci nastavením programu si můžete zvolit, zda se do rezervovaného/objednaného množství mají počítat i položky z objednávek a zálohových faktur, na kterých se neuvedl konkrétní evidenční údaj.
Stav
V záložce najdete informace o obratu i aktuálním stavu zboží na skladě včetně součtů, a to jak v množství, tak i ve skladových cenách. Množství vyjadřuje fyzický stav zásob na skladě, Skladová cena pak účetní ocenění zásoby (skutečnou pořizovací cenu vč. nákladů na pořízení). Tyto stavy se aktualizují při každém skladovém pohybu, tedy při vzniku jakéhokoliv skladového dokladu, kterým se změní na skladu množství zásoby.
Při nestandardních skladových operacích (výdej předcházející příjmu, dodatečné změny cen příjmů již vydaného zboží, zaokrouhlovací rozdíly při nevhodném přepočtu jednotek) vzniká Oceňovací odchylka, která je v záložce vyjádřená rozdílem ceny Celkového obratu a Konečného zůstatku. Tuto odchylku najdete uvedenou v Seznamu zásob a Skladových pohybů ve sloupci Odchylka, a také v tiskových sestavách Stavů zásob. Vypořádat ji můžete následujícími způsoby:
zahrnete ji do skladové ceny a postupně rozpustíte
odúčtujete ji jako spotřebu zásob
zpětně ji rozpočítáte do výdajů jako dodatečnou změnu pořizovací ceny
Při Skladové uzávěrce program provede automatickou Korekci oceňovacích odchylek.
Skutečný stav zboží je doplněný také předpokládaným stavem daným rezervacemi a objednávkami. Pokud zaznamenáte nesrovnalosti ve stavu objednaného či rezervovaného množství, ověřte si, zda při přebírání dokladů (např. objednávky do faktury) nedošlo ke změně skladu. Tato možnost se dá omezit deaktivací tlačítka Povolit změnu skladu na cílové položce přebírání v Průvodci nastavením programu.