Agenda / Průvodce nastavením programu / Ceníky
<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Navigace: Agenda > Průvodce nastavením programu > CeníkyAgenda / Průvodce nastavením programu / Ceníky |
Kontrola zisku
Kontrolovat minimální zisk při prodeji – pro zajištění ziskového prodeje zboží si zde můžete nastavit kontrolu Minimálního procentuálního zisku, který musí Doklad vykazovat (jedná se o faktury vydané, dodací listy vydané, objednávky přijaté, nabídky vydané a prodejky vydané). Pokud je celkový zisk dokladu menší než zadaná hodnota, program uživatele s nastaveným Přístupovým právem na hodnotu Správa na tuto skutečnost upozorní, uživateli bez tohoto práva doklad nedovolí uložit. Způsob výpočtu a zobrazení zisku zadáte v Nastavení seznamu.
Jestliže máte nastavenou kontrolu minimálního zisku a vložíte do dokladu (např. do objednávky přijaté) dosud nenaskladněnou položku, program situaci vyhodnotí jako prodej nedosahující minimálního zisku. V takovém případě stačí na Položce katalogu vyplnit pole Skutečná poslední cena v DM.
Nastavení minimálního prodejního ceníku
Minimální prodejní ceník – zde je možné zadat odběratelský ceník vedený v domácí měně, podle kterého program kontroluje na položkách odběratelských dokladů, zda neobsahují ceny nižší, než jsou stanovené tímto ceníkem. Pokud některé položky v Minimálním prodejním ceníku obsahují množstevní hranice, zaokrouhlení nebo cenové hladiny, program na tyto úpravy nebere ohled – ceny se kontrolují vždy podle základní ceníkové ceny. Má-li uživatel některou přidělenou Rolí Povolen prodej pod minimální cenu, program ho na nižší cenu pouze upozorní, jestliže takový prodej povolen nemá, musí provést korekci ceny tak, aby minimální ceně vyhovovala.
Výchozí ceník pro aktuální agendu
Výchozí ceník agendy – zadává uživatel s právy administrátora a nastavení pak platí pro všechny uživatele agendy. Jde o ceník, který program dosadí při výběru cen do dokladů v případech, kdy ceník neurčí jiná konfigurace (např. nastavení skupiny, partnera apod.). V každé agendě je potřeba nastavit zvlášť.
Výchozí ceník pro aktuálního uživatele
Výchozí ceník uživatele – každý uživatel si může zadat vlastní ceník, které platí jen pro něj a pro editovanou agendu. Toto zadání pak má při tvorbě cen přednost před výchozím ceníkem agendy.
Vysvětlení hierarchie při dosazování cen do dokladu najdete v kapitole Postup při tvorbě cen.
Automatické přidání nové položky katalogu do ceníkové ceny
Automatické přidání nové položky katalogu – s platností pro aktuální agendu zde máte možnost zvolit režim automatické tvorby ceníkových Cen na základě nově vytvořených Položek katalogu:
Nepřidávat – ceny z položek katalogu nevzniknou automaticky, ale musíte je vytvořit individuálně, případně pomocí výše uvedené Synchronizace ceníku.
Přidat automaticky – volbou zajistíte, že se po uložení Položky katalogu automaticky vytvoří i její karty Cen. Postup (včetně zařazení do skupiny a nastavení parametrů ceny) je stejný jako při Synchronizaci ceníku – karty cen se založí ve všech cenících, které mají uvedený jako zdroj Katalog, a také i na všech dalších, které mají strukturu odvozenou z těchto ceníků.
Zobrazit dotaz – po uložení Položky katalogu program otevře okno Výběr ceníků a skupin pro vytvoření ceníkové ceny s přehledem všech Ceníků v agendě. Budou v něm zatržené ceníky, které v tomto průvodci určíte v poli Seznam ceníků (otevře se zde po výběru této možnosti z roletové nabídky), ale výběr můžete podle potřeby změnit. S ohledem na správný výpočet cen budou takto nabízené ceníky roztříděné do stromové struktury, ze které je patrná posloupnost tvorby cen – ty, jejichž ceny jsou odvozené z ceny jiného ceníku (např. jako sleva), budou zobrazené v podřízené větvi tohoto ceníku. Při tvorbě cen pak program bude postupovat od kořene k větvím. Tímto se zaručí, že se budou nejprve nastavovat základní ceny, a teprve poté ceny z nich odvozené. Oproti automatickému přidání cen také budete mít možnost pomocí tlačítka vybrat i jinou skupinu, do které se nově vytvořená cena v ceníku zařadí.
Zobrazit kartu ceníkové ceny – pokud si chcete kontrolovat či upravovat automaticky vytvořené karty, můžete si je před uložením nechat zobrazit. Při velkém počtu zakládaných karet si volbu raději zrušte.
Tato funkčnost nezahrnuje tvorbu karet nových Cen při automatickém generování variant. Pro tento případ se nastavuje individuálně na kartě Nastavení parametrů pro generování variant.