Účetnictví / Banka / Příkazy k úhradě / Příkaz k úhradě
Účetnictví / Banka / Příkazy k inkasu / Příkaz k inkasu
<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Navigace: Účetnictví > Banka > Příkazy k úhradě > Příkaz k úhradě/inkasuÚčetnictví / Banka / Příkazy k úhradě / Příkaz k úhradě Účetnictví / Banka / Příkazy k inkasu / Příkaz k inkasu |
Každý Příkaz k úhradě/inkasu můžete vystavit pro libovolný počet jednotlivých plateb – zadáváte je formou položek, jaké znáte z ostatních Dokladů. Příkazy si pak můžete vytisknout nebo je poslat bance pomocí homebankingu. Příkazy k úhradě i k inkasu jsou obdobné, pouze mají obrácený finanční tok: u příkazů k úhradě platíte ze svého účtu na účet partnera, u příkazů k inkasu strháváte peníze z účtu partnera na svůj vlastní účet.
V Nastavení skupiny si můžete zadat údaje, které chcete automaticky vkládat do příkazů – účet, konstantní symbol, datum splatnosti aj. Pokud příkazy tisknete, můžete si tiskový výstup upravit podle požadavků banky v Nastavení tiskových sestav.
Číslo dokladu – slouží jen pro interní číslování příkazů, můžete je dosazovat pomocí číselné řady.
Datum vystavení – program dosadí aktuální Pracovní datum, na základě kterého se do příkazu dosadí kurz. Při změně data (a tedy kurzu) se přepočítají částky na dokladu i na jeho položkách.
Bankovní účet – ze seznamu musíte povinně vybrat Bankovní účet kmenové firmy, ze kterého (příkaz k úhradě) nebo na který (příkaz k inkasu) mají být platby provedeny. Z bankovního účtu se do příkazu přenesou údaje o bankovním spojení – číslo účtu, měna, IBAN, číselný kód a název banky, SWIFT banky.
Na kartě bankovního účtu si můžete v záložce Stav ověřit aktuální stav financí na účtu. Bankovní účet zobrazíte pomocí tlačítka Otevřít kartu záznamu .
Datum splatnosti – den splatnosti příkazu. Pokud položky na příkaz přidáváte bez vazby na doklady (volbou Přidat), program dosadí Datum vystavení zvýšené o počet dní zadaný v Nastavení skupiny. Přebíráte-li do příkazu doklady volbou Výběr hrazeného dokladu, program dosadí nejnižší nejnižší Datum splatnosti, jaké na přebraných dokladech najde, nejméně však aktuální datum. V Nastavení skupiny u Příkazů k úhradě pak můžete zatrhnout volbu Pevné datum splatnosti, která zajistí, že se do splatnosti dosadí vždy aktuální datum, povýšené o určený počet dnů (nekazíte si tak platební morálku čekáním na datum splatnosti).
Pokud si připravujete doklady dopředu, dejte pozor na to, aby při realizaci bylo datum splatnosti větší nebo rovné pracovnímu datu programu. Exportovat příkazy s nižším datem splatnosti nelze a export je pak programem vyhodnocený jako chybný.
Údaje pro vnitřní potřebu příkazce – slouží pro vaši potřebu jako bližší popis příkazu k úhradě/inkasu. Banka tento text přenese do bankovního výpisu.
Vydáno – ve standardně dodávané Tiskové sestavě program do pole umístí datum vystavení příkazu, v kolonce jej můžete doplnit například místem vystavení apod.
Celkem – celková částka příkazu, pro který je příkaz vystavený. Jde o součet všech položek.
Počet položek – počet řádků příkazu k úhradě/inkasu.
V dolní části Příkazu k úhradě/inkasu je seznam položek, nad kterým můžete použít následující tlačítka:
Výběr hrazeného dokladu – tímto způsobem vytvoříte zcela vyplněnou položku příkazu, kterou stačí pouze uložit. Máte-li v Průvodci nastavením agendy zatržený požadavek Automaticky ověřovat spolehlivost plátců DPH, program na takto vytvořené Položce příkazu k úhradě navíc bez vyzvání zkontroluje spolehlivost Příjemce a jeho Bankovní spojení a výsledek zobrazí pomocí názorných ikonek (viz dále).
Přidat – otevře se prázdná karty položky, kterou můžete vyplnit, ale po uložení bude bez jakékoliv vazby na doklad. Úhradu zadanou do příkazu bez souvisejícího dokladu pak můžete zařadit do účetnictví jako Položku bankovního výpisu vytvořenou pomocí funkce Přidat zálohu bez vazby.
Registr plátců DPH – tlačítko najdete jen na Příkazu k úhradě. Po jeho stisku program provede hromadné ověření všech firem zadaných na položkách v příkazu. Výsledek pak zobrazí v informačním okně a zjištěné údaje zaeviduje na kartách Firem.
Ve Výběru sloupců si můžete pro seznam položek zobrazit sloupce Stav plátce DPH a Stav bankovního účtu plátce DPH, ve kterých pomocí jednoduchých ikonek na první pohled uvidíte stav jednotlivých firem vložených do příkazu. Vysvětlení ikonek najdete v Legendě k seznamu položek.
Položka příkazu k úhradě/inkasu
Zobrazit hrazený doklad – tlačítkem je možné otevřít kartu dokladu, pro který byla položka příkazu vytvořena volbou Výběr hrazeného dokladu. Jeho název a číslo vidíte v kolonkách Hrazený doklad a Číslo dokladu.
Číslo položky – program generuje automaticky podle pořadí, v jakém byly položky vytvořené.
Pořadí – tato hodnota určuje pořadí na vytištěném příkazu a na rozdíl od Čísla položky může být nastavená individuálně.
Příjemce/Plátce – jsou-li na kartě Firmy partnera vyplněné údaje o jeho bankovním spojení, program je po výběru partnera dosadí do položky příkazu.
Bankovní spojení – údaje o účtu na který (příkaz k úhradě) nebo ze kterého (příkaz k inkasu) má být platba provedena. Program dosadí Hlavní účet zadaný na kartě vybraného partnera. Není-li hlavní účet určený, ve výběrovém seznamu si můžete vybrat ze všech účtů, zavedených na partnerově kartě. Pokud partnera neurčíte, ve výběrovém seznamu najdete přehled všech účtů v systému.
Na Příkazech k úhradě program u polí Příjemce a Bankovní spojení zobrazuje ikonky znázorňující spolehlivost příjemce a jeho bankovního účtu tak, jak ji program zjistil při posledním ověření v registru plátců DPH (režim automatického ověřování spolehlivosti plátců DPH určíte v Průvodci nastavením programu). Najedete-li myší nad ikonku, objeví se informační hlášení s podrobnostmi.
IBAN/SWIFT – údaje jsou nezbytné pro zahraniční a SEPA platby, bez jejich doplnění platba neproběhne. Pokud zadáte číslo účtu ve správném formátu, program IBAN doplní automaticky a SWIFT přebere podle kódu banky.
Symboly platby – vytváříte-li položku volbou Výběr hrazeného dokladu, program symboly přebere z dokladu.
Měna, Částka – přenáší se z hrazeného dokladu.
Zvláštní dispozice – používá se výjimečně ve speciálních případech (např. při rezervacích či blokacích peněžních prostředků).
Typ platby – určuje výslednou výši poplatků za transakci:
Domácí – jedná se o vnitrostátní platbu uskutečněnou v domácí měně. Používá se pouze v agendách vedených v české nebo maďarské legislativě.
Zahraniční – jakákoliv zahraniční transakce mimo zónu SEPA nebo zadaná v jiné měně než v eurech. Tento typ platby banky zpoplatňují nejvyššími poplatky.
SEPA – příkaz směřuje do země spadající do SEPA zóny, je uskutečněný v eurech (viz Měna pro SEPA platbu zadaná v Průvodci nastavením programu) a partnerovo bankovní spojení má doplněný IBAN a SWIFT. Pro SEPA platby si banky účtují nižší poplatky než za platby zahraniční. V agendách vedených ve slovenské legislativě se používá místo typu Domácí.
Při přebírání dokladů do položek příkazu se Typ platby doplní automaticky na základě následujících kritérií: země banky odesílatele a příjemce (zde je rozhodující Stát zadaný na kartě Bankovního spojení), použitá měna úhrady/inkasa a nastavení SEPA platby v Konfiguraci homebankingu – pokud SEPA platby nechcete používat, vymažte zde Transformační šablonu SEPA. Pokud program konkrétní banku nedohledá, program přebere Typ nastavení ze Skupiny seznamu.
Poplatek – ze seznamu Bankovních poplatků je pro potřeby vaší banky potřeba doplnit kód poplatku spojeného s převodem mezi měnou účtu příkazce a příjemce.
Platební titul – Platební titul je určen pro statistické účely Národní banky a vymezuje typ transakce, za kterou je platba prováděna při zahraničním styku.
Doplňující text – libovolný text, který se má zobrazit u transakce na bankovním výpisu. V Průvodci nastavením programu je navíc možné v poli Do doplňujícího textu vložit určit údaj (volitelně jméno partnera, číslo či popis dokladu), který program na příkazy vkládá automaticky jako poznámku k hrazenému dokladu. Nastavíte-li si tuto funkci, automaticky generovaný text program vloží před vámi individuálně zapsaný doplňující text.
Homebanking formátu ABO omezuje délku poznámky na maximálně 35 znaků. Přesáhne-li celková délka doplňujícího textu tento počet znaků, export neproběhne. Proto je v Konfiguraci homebankingu pro ABO možnost nastavit Maximální délku AV pole, kde lze určit omezení doplňujícího textu tak, aby export příkazu proběhl úspěšně.