Seznamy / Bankovní / Konfigurace homebankingu
<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Navigace: Seznamy > Bankovní > Konfigurace homebankinguSeznamy / Bankovní / Konfigurace homebankingu |
Homebankingem rozumíme elektronickou formu předávání platebních příkazů a bankovních výpisů mezi Money ERP a bankou ve formátech, které jsou podporované jednotlivými bankami. Data program exportuje/importuje buď přímo pomocí homebankingových formátů, nebo aplikací pracujících s těmito formáty.
Spolu s programem dostanete naplněný seznam používaných konfigurací homebankingu, pro každý typ podporovaného formátu jednu. Ke každému formátu si následně můžete vytvořit libovolné množství dalších konfigurací, např. pro komunikaci s různými bankami. Příslušné konfigurace vybíráte vždy při exportu/importu, nebo se dají dopředu zadat v nastavení: pro Import bankovních výpisů na kartě skupiny, pro Export příkazů k úhradě a Export příkazů k inkasu se homebanking přiřadí podle vybraného Bankovního účtu. Každému účtu lze zadat jeden homebanking a tentýž homebanking může být používán více bankovními účty.
Formát exportovaných a importovaných dat je závislý na typu homebankingu. Zpracování exportu/importu se řídí obsahem nastavení.
Karta konfigurace
Každá karta konfigurace obsahuje kód a název, podle kterého ji vybíráte. Rozhodujícím údajem je pak volba formátu či aplikace v poli Homebanking (ABO, BEST, Gemini, MultiCash atd.). Ta je určující pro nastavení vlastní konfigurace, kterou následně zadáte po stisku tlačítka Upravit konfiguraci – otevře se okno konfigurace vybraného formátu a vzhledem k tomu, že se požadavky na jednotlivá nastavení od sebe liší, liší se i okna těchto konfigurací. Potřebné údaje by vám měla dodat banka, u které si homebanking zřizujete.
Export příkazů
Umístění souborů – pro úspěšný export vašich příkazů k úhradě/inkasu do banky je nutné zadat adresy pro umístění exportovaných souborů pro všechny používané typy plateb. Názvy jednotlivých souborů je třeba odlišit: např. do pole Domácí příkaz k úhradě zadejte cestu C:\Dokumenty\uhrada_domaci, do pole SEPA příkaz k inkasu C:\Dokumenty\inkaso_SEPA atd.
Vytvářet název souboru podle šablony – tuto možnost nabízí Money ERP pro zkušenější uživatele, kteří chtějí generovat soubory s unikátními názvy označujícími konkrétní datum a doklad. Zatržením zpřístupníte následující pole Šablona pro export.
Šablona pro export – do pole lze vkládat následující klíčová slova: <cislodokladu>, <cislorady>, <datumvystaveni>, <datumsplatnosti> a libovolný text. Zadání formátu pro datum vypadá následovně: <datumvystaveni, dd-MM-yyyy>, popř. <datumvystaveni, 10, dd-MM-yyyy> s max. délkou 10 znaků. Při exportu se název doplní podle šablony.
Zadáte-li do šablony například „<cislodokladu>_<datumvystaveni, dd-MM-yyyy>_slovo”, exportovaný soubor bude mít tvar „PU00001_15-01-2014_slovo.kpc” (přípona se doplní podle typu homebankingu).
Kódování pro export – výběr vhodného kódování je potřebný pro korektní zobrazení české diakritiky.
Transformační šablona SEPA – vhodnou transformační šablonu najdete v jednotlivých konfiguracích již doplněnou, případně si můžete vybrat jinou ze seznamu.
Pokud SEPA platby nechcete používat, šablonu si z pole vymažte. Money ERP pak bude na Příkazu k úhradě/inkasu pro všechny platby v eurech automaticky vybírat Typ platby jako Zahraniční.
Poplatky jako samostatná položka – tuto možnost nabízí konfigurace homebankingů typu MultiCash. Důvodem je vlastnost tohoto druhu přenosu, kdy se na výpisu uvádí hodnota zahraniční platby bez odečtení bankovního poplatku. Po zatržení pole program na výpisu uvede příjmovou položku v původní výšce a poplatek jako výdajovou položku – umožní tak korektní spárování úhrady s fakturou.
Doplňující text exportovat velkými písmeny bez diakritiky – příkazy k úhradě přenášené prostřednictvím MultiCash Česká spořitelna mohou mít problém v případě, kdy je v poli Doplňující text na Položce příkazu k úhradě/inkasu proveden zápis malými písmeny nebo je použita diakritika. Zatržením pole zajistíte, že takový text bude automaticky převeden do podoby akceptované bankou. Doplňující text si můžete definovat v Průvodci nastavením programu nebo na kartě Nastavení skupiny příkazů k úhradě/inkasu.
Maximální délka AV pole – příkazy ve formátu ABO mají u položky příkazu omezenou délku poznámky (doplňujícího textu) na 35 znaků. Při překročení tohoto počtu jsou schopné pole rozdělit na několik částí, nejvíce však čtyři – délka poznámky je tak omezena na maximální počet znaků 140 (tedy 4 x 35) a při překročení tohoto počtu znaků je export neúspěšný. Money ERP přitom umožňuje zadat v Průvodci nastavením programu automatickou tvorbu Doplňujícího textu a navíc je možné zapsat na Položce příkazu vlastní Doplňující text, který se zařadí za automaticky generovanou poznámku. V této kombinaci tak může snadno dojít k překročení maximálního povoleného počtu 140 znaků a v takovém případě by se mohlo stát, že export příkazu ABO neproběhne. Proto v poli lze zadat hodnotu, která zkrátí doplňující text tak, aby export proběhl úspěšně. Hodnota 0 znamená, že počet znaků není nijak omezen (ponechte ji v případě, kdy nepoužíváte ABO nebo si jste jistí, že doplňující text při exportu nikdy nepřekročí 140 znaků). Jakékoliv vyšší zadané číslo vymaže při exportu z doplňujícího textu znaky, které překračují požadovaný počet.
Zadáte-li v poli např. číslo 37, doplňující text výstupního souboru se rozdělí na dvě části, z nichž první bude obsahovat 35 znaků a druhá 2 znaky.
Import výpisů
Adresář bankovních výpisů – zadejte adresář, do kterého chcete importované výpisy ukládat.
Přípona souborů bankovních výpisů – závisí na typu souborů, které používá banka, z níž výpisy načítáte. Pokud používáte i SEPA platby, musí být v poli navíc také přípona *.xml.
Přesouvat naimportovaný soubor do adresáře – načítáte-li výpisy často, doporučujeme pole zatrhnout a současně zadat v poli Adresář pro archivaci jinou adresu, ve které chcete starší výpisy uchovávat. Program tam pak bude přesouvat všechny soubory, které kdy importoval do Adresáře bankovních výpisů, kde si bez obav můžete mazat starší výpisy a snadněji pak dohledávat ty aktuální.
Výpis již existuje – zde si nastavte chování programu v případě, že načítáte bankovní výpis, který je již evidován. Jestliže je nastaveno na hodnotě Přidat, zobrazí se dotaz. Máte tak možnost vybrat si, jestli chcete výpis uložit se stejným číslem výpisu, nebo ne. V případě volby Vypsat chybu nebude výpis načten a zobrazí se chybové hlášení. Rovněž je možné vybrat i možnost Žádná akce s tím, že výpis nebude naimportován vůbec a ani nebude zobrazeno žádné chybové hlášení.
Kódování pro import – výběr vhodného kódování je nutný pro korektní zobrazení české diakritiky.
Transformační šablona SEPA – vhodnou transformační šablonu najdete v jednotlivých konfiguracích již doplněnou, případně si můžete vybrat jinou ze seznamu.
Formát čísla účtu – tuto volbu nabízí konfigurace ABO a platí jak pro import, tak i pro export příkazů. Pokud pole nastavíte na hodnotu Vnitřní formát, dojde k jeho šifrování. Některé banky však mají s převodem kódovaných údajů problém a neumí takové číslo účtu přečíst. Pokud se vám tedy načtená čísla účtů nezobrazují ve správném tvaru, vyberte možnost Ediční formát.