Účetnictví / Banka / Bankovní výpisy / Import HB
<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Navigace: Účetnictví > Banka > Bankovní výpisy > Import bankovních výpisůÚčetnictví / Banka / Bankovní výpisy / Import HB |
Funkce slouží k přenesení bankovních výpisů elektronickou cestou z banky přímo do vašeho účetního systému. Předpokladem je správně nainstalovaný Homebanking ve formátu, který pro komunikaci požaduje vaše banka, a samozřejmě také platná dohoda s bankou.
Při importu výpisu, který obsahuje položky hradící zálohové faktury s částkami ve více sazbách DPH, dochází k rozpadu položky bankovního výpisu na tolik položek, kolik je nenulových částek v sazbách DPH na hrazené zálohové faktuře. Jestliže položka bankovního výpisu přehradí zálohovou fakturu, vytvoří se položky, které danou zálohovou fakturu plně hradí, a navíc jedna nespárovaná položka obsahující přebývající částku.
Po importu se načtené bankovní výpisy porovnají s již existujícími výpisy a jejich položkami a následně se v systému buď vytvoří nové výpisy, nebo se již existující výpisy a položky opraví.
Vlastní import uskutečníte pomocí Průvodce, ve kterém je třeba nastavit následující údaje:
Nastavení importu
Skupina bankovních výpisů – Nastavení skupiny je velmi důležité pro správné zavedení výpisů do systému, zejména pro jejich zaúčtování. Toto nastavení platí pro všechny položky, které nemají zaúčtování nastavené individuálně (viz dále).
Homebanking – pro další pohyb v průvodci je nutné vybrat Konfiguraci homebankingu, pomocí kterého vaše banka komunikuje. Musíte samozřejmě mít v pořádku veškerá nastavení potřebná pro správný přenos dat mezi bankou a vaším systémem. Homebanking je možné dosadit do Nastavení skupiny, program jej pak bude do průvodce doplňovat automaticky.
Zobrazit karty vytvořených výpisů – po každém načtení výpisu se zobrazí jeho editační formulář – záznam pak můžete uložit, nebo se dá formulář ukončit bez uložení. Pokud pole nezatrhnete, import proběhne dávkově bez dalších dotazů.
Spárovat bankovní výpisy s pohledávkami/závazky – konfiguraci pro párování úhrad zadáte v Nastavení seznamu. Pokud požadavek nezatrhnete, po přenosu můžete použít funkci Párování úhrad.
Názorný návod na dodatečné párování výpisů najdete na instruktážním videu.
Individuální zaúčtování podle podmínky – tlačítkem Nastavení zaúčtování otevřete seznam Podmínek zaúčtování, v němž můžete určit různá individuální zaúčtování pro importované položky výpisů, které splňují vámi zadané předpoklady – např. obsahují konkrétní číslo účtu, variabilní symbol, text, částku apod. Podmínky se pomocí logických operátorů a/nebo dají kombinovat a vy si tak dokážete vytvořit individuální zaúčtování pro všechny pravidelně importované výpisy. Položky, které nastaveným podmínkám nevyhoví, program zaúčtuje podle nastavení Skupiny bankovních výpisů, vybrané v prvním poli průvodce.
Výběr souboru
Nalezené soubory – pro úspěšný import je nutné dodat soubor potřebný pro přenesení výpisů. V seznamu vidíte všechny dosud neimportované soubory; pokud provádíte archivaci, vyberte si nejstarší z nich, v opačném případě nejmladší.
Pouze vybrané účty – ve vedlejším okně se na základě informací načtených z vybraného souboru zobrazí seznam účtů, ke kterým jsou v souboru obsažené výpisy. Volitelně lze provést výběr, nebo načíst všechny.
DPH
Při importu výpisu, který obsahuje položky hradící zálohové faktury s částkami ve více sazbách DPH, dochází k rozpadu položky bankovního výpisu na tolik položek, kolik je nenulových částek v sazbách DPH na hrazené zálohové faktuře. Je-li úhrada pouze částečná, částky pro jednotlivé sazby se rozdělí poměrově. Jestliže položka bankovního výpisu přehradí zálohovou fakturu, vytvoří se položky, které plně hradí danou zálohovou fakturu, a navíc jedna nespárovaná položka obsahující přebývající částku.
Import zahraničního bankovního výpisu
Pro import výpisu v cizí měně je důležitá volba kurzu. Při importu program kurz samostatně volí podle zadání v poli Typ kurzu v Nastavení bankovního výpisu. Jestliže zde máte zadáno, aby kurz dosadil z kurzovního lístku, postupuje program následujícím způsobem:
Nejdříve hledá aktuální kurzovní lístek.
Pokud jej nenajde, hledá poslední dostupný kurzovní lístek.
Pokud nenajde ani ten, hledá pevný kurz.
Není-li ani tento k dispozici, dosadí kurz 1:1.
V každém případě program zobrazí příslušnou informaci a okno s nalezeným kurzem,který zde můžete libovolně změnit. Pokud v tomto okně stisknete tlačítko Zpět, import se přeruší. Pokud kurz potvrdíte, program jej dosadí do všech položek se stejným datem, pro které kurz vyhledal.