Účetnictví / Banka / Bankovní výpisy / Bankovní výpis / Příjmová/Výdajová položka bankovního výpisu
Účetnictví / Banka / Položky bankovních výpisů / Příjmová/Výdajová položka bankovního výpisu
<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Navigace: Účetnictví > Banka > Bankovní výpisy > Bankovní výpis > Položka bankovního výpisuÚčetnictví / Banka / Bankovní výpisy / Bankovní výpis / Příjmová/Výdajová položka bankovního výpisu Účetnictví / Banka / Položky bankovních výpisů / Příjmová/Výdajová položka bankovního výpisu |
Položky lze zadávat ručně (přepisováním z výpisu, který dostanete poštou), nebo je pomocí homebankingu elektronickou cestou Importujete jako součást výpisu. V obou případech nové položky nemají vazbu na vaše pohledávky, závazky nebo zálohy. Tuto vazbu je nejvýhodnější vytvořit automaticky pomocí funkce Párování úhrad. V případech, kdy automatické párování nelze provést, máte možnost vazbu vytvořit ručně vyhledáním příslušného dokladu. K tomu slouží následující tlačítka, která můžete najít na nástrojové liště položky:
Přidat úhradu – prostřednictvím tohoto tlačítka můžete položce „ručně” přiřadit hrazený doklad. Program otevře seznam, kde v několika záložkách najdete přehled všech dokladů, které je v dané chvíli možné uhradit. Pomocí tlačítka Úhrady si u dokladu pod kurzorem můžete zobrazit všechny Úhrady, které byly k dokladu již provedené. Po výběru hrazeného dokladu program otevře novou kartu Úhrady, kde částka K vyřízení odpovídá částce, která na hrazeném dokladu Zbývá uhradit. Tuto částku jde samozřejmě přepsat na skutečně hrazenou hodnotu. Nově vytvořenou úhradu pak program zařadí do seznamu úhrad jak na hrazeném dokladu, tak i na hradícím (tedy na právě editované položce bankovního výpisu).
Přidat úhradu zálohové faktury – tlačítko použijete v případě, kdy se úhrada týká dříve vystavené zálohové faktury. Opět je úhrada vytvořená na částku, která po odečtení předchozích úhrad zbývá k úhradě.
Na kartě Nastavení skupiny zálohových faktur si můžete v záložce Rozúčtování nastavit předkontace pro rozúčtování úhrad zálohy.
Přidat zálohu bez vazby – tuto variantu najdete po stisku šipky vedle tlačítka pro úhradu zálohové faktury. Funkcí lze přímo na bankovním výpisu vytvořit daňový doklad – do systému tak zadáte platbu, na kterou dosud nebyla vytvořená zálohová faktura. V případě, kdy položce výpisu přiřazujete úhradu běžného nebo zálohového dokladu, program přebere veškeré účetní údaje z tohoto dokladu (rozúčtování, sazby DPH, kontrolingové proměnné atd.) a otevře tedy již vyplněnou kartu Úhrady (zde můžete samozřejmě tyto údaje opravit). Zadáváte-li však úhradu zálohy Bez vazby, nemá program odkud účetní údaje přebrat a otevře tedy běžnou kartu Položky dokladu, kterou je potřeba vyplnit. Podle zadaného rozúčtování se tato položka standardním způsobem zařadí do účetního deníku.
Editovat (Zrušit) úhradu/zálohu – v neuzavřeném účetním období se dá s úhradami či kartami zálohových položek libovolně pracovat – opravovat je či dokonce zrušit. Veškeré změny se automaticky promítnou do účetního deníku.
Na kartu položky se z hrazeného dokladu nebo z nastavení skupiny přenese řada údajů, a proto většina polí, která na kartě najdete, bude již vyplněná. Údaje se samozřejmě dají editovat.
V případě, kdy je položka bankovního výpisu součtem úhrad několika různých dokladů, vyplňte přímo kartu položky a po jejím uložení na bankovní výpis použijte funkci Hromadná úhrada.
Obecné
Položka
Číslo položky – pořadové číslo položky v rámci výpisu.
Typ transakce – po importu z banky je na všech položkách hodnota Nespárováno. Použijete-li funkci Párování úhrad, program typ nastaví na hodnotu Úhrada, v ostatních případech a při ručním párování musíte příznak nastavit individuálně.
Zpráva – u importovaných výpisů slouží k bližší informaci o transakci.
Příkaz k úhradě – zadáváte-li položku ručně (bez použití homebankingu), lze výběrem Příkazu k úhradě vyplnit výdajovou položku bankovního výpisu. U příjmových položek pole nemá žádný význam.
Zaúčtování
Údaje se doplní se podle Nastavení skupiny. Pokud jsou nepřístupné, můžete je změnit na kartě Úhrady (tlačítkem Editovat úhradu).
Registrace k DPH – volba registrace ovlivní nabídku platných sazeb DPH.
DPH
Typ ceny – je nastaveno S daní, uplatní se v případě záloh.
Sazba DPH – při změně druhu sazby se dosadí sazba s tímto druhem platná pro výše určenou Registraci k DPH k zadanému datu zdanitelného plnění DPH. Uplatní se v případě záloh.
Rozpis DPH – částka transakce v domácí měně se automaticky doplňuje do hodnoty Celkem. Z ní se postupem „shora” vypočte daň a dále základ jako rozdíl těchto dvou hodnot. Částku daně je možné editovat a přitom se dopočítává základ.
Identifikace platby
Plátce/Příjemce – název plátce u příjmových položek, příjemce u výdajových položek. Při ručním pořizování bankovního výpisu je možné vybrat ze seznamu firem. Pokud do položky vložíte úhradu, doplní se údaje podle adresy na hrazeném dokladu.
Bankovní spojení – údaje se u importovaných výpisů používají k identifikaci plátce/příjemce. Při ručním pořizování bankovního výpisu je možné vybrat bankovní spojení náležící k firmě, která je vybraná jako plátce/příjemce.
Symboly platby – Variabilní a Specifický symbol slouží k identifikaci transakce a k jejímu spárování s příslušným hrazeným dokladem – fakturou nebo zálohovou fakturou. Konstantní symbol je informativní položka, jeho použití je dnes již nepovinné.
Platba
Kurz měny účtu – rozumí se k domácí měně, program dosadí kurz platný k datu transakce. Množství – počet jednotek měny účtu, Kurz – počet jednotek domácí měny připadající na počet jednotek měny účtu. Viz Přepočet měn.
Částka – částka transakce v měně účtu a v domácí měně – po vyplnění jednoho údaje se vypočítá druhý na základě zadaného kurzu.
Pokud jsou pole nepřístupná, použijte tlačítko Editovat úhradu/zálohu.
Data – datum Platby určuje datum pohybu na bankovním účtu, Účetního případu pohyb v účetnictví a datum Plnění DPH v evidenci DPH.
Podrobnosti
Párovací symbol – je-li vyplněný, zapíše se tento údaj do účetního deníku. Pokud vyplněný není, zapíše se do účetního deníku variabilní symbol. Slouží k párování předpisů a plateb.
IČ – také se zapíše do účetního deníku. Pokud hodnotu nevyplníte, zapíše se do účetního deníku IČ firmy doplněné do pole Plátce/Příjemce. Slouží k párování předpisů a plateb.