Majetek / Vlastní majetek / Karta majetku
<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Navigace: Majetek > Vlastní majetek > Karta majetkuMajetek / Vlastní majetek / Karta majetku |
Postup při tvorbě a zaúčtování odpisů
Obecné
Typ majetku – vyberete, zda se jedná o Drobný nebo Dlouhodobý majetek.
Zjednodušená karta majetku – volba je přístupná pouze v případě Drobného majetku. Zjednodušený majetek se neodepisuje postupně, karta proto po zatržení tohoto pole neobsahuje žádné údaje související s odpisy.
Název – charakteristika majetku (psací stůl, vrtačka) s doplněním typu, značky apod. Název majetku se spolu s Inventárním číslem a Typem pohybu přenese do hlavičky položek vygenerovaného interního dokladu, kterým se pohyb zaúčtuje. Proto jej zadejte tak, aby bylo na první pohled jasné, o jaký majetek se jedná.
Dodavatel – dodavatele musíte vybrat z adresáře. Pokud kartu majetku vytvoříte převzetím z položky katalogu, program do pole dosadí Hlavního dodavatele.
Záruční doba – vyberte časovou jednotku a její číselnou hodnotu. Délka Standardní záruční doby vychází z platné legislativy.
Inventární číslo – doplní se podle Číselné řady – pro tento účel doporučujeme vytvořit minimálně jednu speciální řadu.
Číselná řada – smažete-li číselnou řadu, můžete inventární číslo přepsat ručně. Číselná řada se dá zadat v Nastavení skupiny. Pomocí Hromadných operací je možné číselnou řadu dodatečně zaměnit a kartám majetku tak přiřadit nová inventární čísla. Pro účely vnitropodnikové evidence lze ze seznamu majetku také vytisknout Inventární štítky opatřené názvem firmy a inventárním číslem.
Kód CZ-CPA – Klasifikace produkce, dříve SKP používaná pro zařazení majetku do odpisové skupiny. Kód buď vyberete ze seznamu Klasifikace CZ-CPA, nebo přeberete z Položky katalogu. Přehled kódů CZ-CPA uvádí tisková sestava Inventární seznam.
Výrobní číslo – pokud jste založili novou kartu majetku výběrem z Katalogu a jedná se o artikl s evidovanými výrobními čísly, dojde při založení karty majetku současně i k založení nového výrobního čísla.
Středisko, Zakázka, Činnost – zadané údaje budou zohledněny při zaúčtování majetku. Lze je individuálně nastavit i na kartách jednotlivých pohybů.
Pořízení / Vyřazení
Způsob – doplníte ze seznamu Způsobů pořízení/vyřazení majetku.
Cena – vzhledem k jednodušší tvorbě plánů doporučujeme zapsat cenu přímo do kolonky. Pokud tak neučiníte, program cenu dosadí automaticky při vytvoření prvního (posledního) Pohybu, kterým je Zařazení do užívání (Vyřazení z užívání), a to z prvního vytvořeného plánu nebo (přednostně) z plánu zadaného v poli Účtované odpisy. Všechny další odpisové plány tuto částku automaticky přeberou.
Datum – data lze editovat jen do doby vytvoření příslušných pohybů. Datum pořízení se doplní do Karty pohybu pro Zařazení do užívání, je důležité pro evidenci majetku.
Parametry majetku
Druh majetku – vybíráte, zda jde o Hmotný či Nehmotný majetek, případně Finanční investice.
Nehmotný majetek se odepisuje až měsíc po zařazení.
Povaha majetku – volby Vlastní nebo Cizí.
Zbytková cena – majetku je možné určit zůstatkovou cenu, při jejímž dosažení se odepisování ukončí.
Odpisy
Účtované odpisy – do tohoto pole je potřeba vybrat ten z Odpisových plánů vytvořených na kartě majetku, jehož pohyby chcete zaúčtovat. Ostatní odpisové plány pak budou mít pouze evidenční charakter.
Daňové odpisy – doplňte Odpisový plán, jehož odpisy se budou považovat za daňové. Jako daňový může být vybrán tentýž druh odpisu, který je vybrán jako účetní; v tom případě se budou účetní odpisy rovnat daňovým. Jako daňové odpisy nemusí být nastavený žádný druh odpisů, pokud se majetek daňově neodepisuje. V takovém případě budou účetní odpisy převyšovat daňové odpisy o celou svou výši a tudíž o ně musí být snížena hodnota daňových nákladů.
Potřebujete-li počítat daňové odpisy podle účetních, musíte pro ně vytvořit odpisový plán s odpisovou skupinou vhodnou pro daňové odpisy (roční součet účetních odpisů musí odpovídat daňovému v odpovídajícím roce) a s aktivní volbou Odepisovat podle částek jiného odpisu, kde následně vyberete Daňové odpisy.
Účetní vstupní cena – v poli se zobrazuje právě aktuální hodnota vycházející ze zvoleného odpisového plánu. Program ji vypočítává podle vzorce Účetní vstupní cena = účetní částka pořízení + účetní technické zhodnocení + účetní zvýšení ceny – účetní snížení ceny – účetní vyřazení.
Daňová vstupní cena – v poli se analogicky zobrazuje i částka spočítaná podle vzorce Daňová vstupní cena = daňová částka pořízení + daňové technické zhodnocení + daňové zvýšení ceny – daňové snížení ceny – daňové vyřazení.
Účty
Účet majetku, Oprávky k majetku a Účet pořízení/odpisů – účty Účtového rozvrhu, které program automaticky zohlední v účetních pohybech v případě, kdy budete účtovat podle primárního účtu. Sumarizaci všech pohybů majetku zaúčtovaných na stejný Účet majetku lze získat v sestavě Účetní a daňové odpisy. Naprostou většinu údajů na kartě, a také veškeré zaúčtování, lze konfigurovat v Nastavení skupiny.
Záložky
Ve spodní části karty najdete záložky s dalšími podřízenými seznamy:
Podrobnosti
Rozměry – údaje můžete přebrat z Položky katalogu.
Čárový kód – máte-li v systému instalovanou čtečku Čárového kódu, lze majetek identifikovat i načtením kódu. Čárový kód se na kartu majetku vloží automaticky v případě, kdy je karta vytvořená pomocí volby Přidat majetek z katalogu a na zdrojové kartě Položky katalogu je zadaný čárový kód.
Evidovat kapacitu majetku – zatrhnete-li toto pole, u majetku se bude evidovat kapacita a zpřístupní se další volby.
Měrná jednotka spotřeby majetku – km, h, l apod., vyberte ze seznamu Jednotek.
Kapacita v MJ – hodnota celkové kapacity majetku (tedy životnost vyjádřená počtem MJ).
Odpisy počítat podle spotřeby kapacity – algoritmus výpočtu podle spotřeby kapacity podrobně popisujeme v kapitole Výpočet odpisů.
Evidence spotřeby kapacity – eviduje se celkové spotřebované množství kapacity a zbývající hodnota kapacity, která je vypočítaná jako rozdíl celkové hodnoty a spotřebované hodnoty kapacity.
Záznamy o spotřebě kapacity se využívají k výpočtu odpisů podle spotřeby kapacity.