Majetek / Vlastní majetek / Karta majetku / záložka Odpisové plány / Odepisování majetku / záložka Odpisy / Navrhnout
<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Navigace: Majetek > Vlastní majetek > Karta majetku > Odpisové plány > Výpočet odpisového plánuMajetek / Vlastní majetek / Karta majetku / záložka Odpisové plány / Odepisování majetku / záložka Odpisy / Navrhnout |
Navržení odpisového plánu je možné vždy až po vytvoření prvního pohybu Zařazení majetku do užívání, do té doby volba není přístupná. Výpočet je dále nutné opakovat po každé změně pohybů oproti původně vytvořenému plánu (zvýšení či snížení ceny nebo technické zhodnocení).
Vzhledem k poměrně složité problematice jsme pro vás připravili dvě instruktážní videa s názornými příklady: v prvním videu najdete popis nastavení modulu, pořízení majetku, vytvoření odpisových plánů a ukázku tvorby a zaúčtování pohybů. Ve druhém videu vysvětlíme technické zhodnocení, odepisování dotací, přerušení odepisování, souhrnné odpisy či vyřazení majetku.
Po stisku tlačítka Navrhnout program otevře kartu Výpočet odpisového plánu, kde zadáte parametry pro sestavení plánu. Podoba plánu závisí na zvolené Odpisové skupině (metodě odepisování), Periodě a Počtu období.
Odpisová skupina – program dosadí odpisovou skupinu majetku zadanou na kartě Odpisového plánu. Podle definice Odpisové skupiny jsou nastaveny následující parametry výpočtu (způsob odepisování, perioda, počet období apod.), lze je však libovolně upravit, případně si můžete vybrat jinou skupinu.
Zaokrouhlení – dosadí se podle Odpisové skupiny.
Omezit období – vymezení intervalu je užitečné v případě, kdy se má odepisování na nějakou dobu přerušit a pak v něm zase pokračovat.
Zdrojová cena odpisu – u hmotného majetku vyberte zdrojovou cenu Pořizovací (program přebere částku zadanou na Kartě majetku v poli Cena pořízení), u nehmotného majetku Zůstatkovou (od pořizovací ceny se odečítají odpisy). Možnost Jiná je určena např. pro první rok odepisování, kdy je majetek technicky zhodnocen, při rozdílu účetní a daňové ceny apod.
V dolní části karty pak volíte Způsob odepisování, program nabízí následující možnosti:
Předdefinovaný způsob odepisování
Tato volba vychází z parametrů daných Odpisovou skupinou.
Způsob odepisování – v roletové nabídce naleznete nejčastěji používané Metody odepisování (program dosadí tu, která je zadaná v Odpisové skupině). Na základě zvoleného metody a Počtu období jsou pak dole uvedeny needitovatelné procentní hodnoty odpisů, na základě kterých bude proveden výpočet.
Podle částek jiného druhu odpisu
Odpisy je možné vypočítat podle jiných odpisů (tzv. vzorových), např. typicky účetní podle daňových – daňové odpisy jsou prováděny jednou za rok, účetní mohou být prováděny měsíčně, a pokud se mají účetní rovnat daňovým, musí roční součet účetních odpisů odpovídat daňovému odpisu v odpovídajícím roce. Program sestaví plán podle následujících pravidel:
Je-li perioda vytvářených a vzorových odpisů stejná, budou se rovnat také částky odpisů.
Je-li perioda vytvářených odpisů kratší než perioda vzorových odpisů, bude z jednoho vzorového odpisu vytvořeno několik odpisů a součet jejich částek se musí rovnat částce vzorového odpisu. Pokud je např. perioda vzorových odpisů rok a vytvářených měsíc, bude z jednoho vzorového odpisu vytvořeno 12 odpisů, jejichž částka se bude rovnat 1/12 částky vzorového odpisu.
Je-li perioda vytvářených odpisů delší než perioda vzorových odpisů, bude z několika vzorových odpisů vytvořen jeden odpis. Jeho částka se bude rovnat součtu částek vzorových odpisů, ze kterých byl vytvořen.
Vlastní způsob odepisování
Program umožňuje navrhnout i vlastní způsob výpočtu, a to buď procenty nebo částkou. Používá se výhradně pro výpočet účetních odpisů v případě, kdy se liší od daňových. U velkonákladového majetku (dům, auto, obráběcí stroj) totiž dochází ke skutečné spotřebě dříve, než je možné tento majetek daňově odepsat (auto např. odepisujete podle legislativy pět let, ale většinou ho používáte kratší dobu). Vzhledem k tomu, že se odpisy dají rozepsat až na jednotlivé dny, dá se tak u v případech, kdy sledujete výnosy, zahrnout majetek do denních nákladů.
Výpočet jednotlivých částek – Ročně znamená, že zadaná číselná hodnota představuje součet odpisů za celý rok; Pro každý odpis naopak indikuje, že jste zadali hodnotu platnou pro každý odpis zvlášť.
Výsledný výpočet pak proběhne na základě výše zadané Periody odpisu a Počtu období.
Vysvětlíme to na příkladu. Odepisujete majetek v hodnotě 500 000 Kč. V prvním případě jej chcete odepsat během dvou let. V horní části karty tedy zadáte Periodu odpisu: den, Počet odpisů: 365. V části Vlastní způsob odepisování nastavíte Částku odpisu: 250 000 a Výpočet jednotlivých částek: ročně. Program poté vygeneruje 730 odpisů, každý ve výši 684,93 Kč (podle nastaveného zaokrouhlení). Ve druhém případě chcete majetek odepsat tak, aby se týdně odečetlo jedno procento jeho hodnoty. V horní části karty tedy zadáte Periodu odpisu: týden, Počet odpisů: 100. V části Vlastní způsob odepisování nastavíte Procento odpisu: 1 a Výpočet jednotlivých částek: pro každý odpis. Program vygeneruje pro rozmezí necelých dvou let 100 odpisů, každý ve výši 5000 Kč.
Algoritmus generování odpisů
Počáteční datum
Při prvním výpočtu jsou odpisy vytvořeny podle zadaných parametrů a generují se s daty podle nastavené periodicity a podle nastavení dne pro vytváření odpisů (je-li např. perioda odepisování 3 měsíce a je-li nastaven 30. den v měsíci, pak se odpisy vytvářejí 30. 3., 30. 6., 30. 9. a 30. 12.). Jako Počátek období se bere aktuální datum nebo datum následující po posledním odpisu, ke kterému již existuje pohyb. Pokud jste výpočet vymezili počátečním datem (volba Omezit období od), pak se za Počátek období bere toto datum. První odpis se pak vytvoří k prvnímu vhodnému datu (v určený den v měsíci), které se rovná nebo následuje po Počátku období.
Pokud výpočet později opakujete, jsou smazány všechny vytvořené odpisy, ke kterým není dosud přiřazen pohyb majetku. Je-li však výpočet vymezen počátečním datem (Omezit období od), jsou smazány pouze odpisy s datem rovným nebo vyšším než toto datum, odpisy s datem nižším jsou ponechány. U metod, které ve vzorci pro výpočet částky odpisu zohledňují pořadové číslo období, se zohlední již existující odpisy (tj. ty, ke kterým už byl vytvořen pohyb, nebo které mají datum nižší než požadované počáteční datum). Existuje-li tedy již pět odpisů, bude první generovaný odpis v pořadí šestý a ve vzorci pro výpočet se tedy použije pro pořadové číslo období hodnota 6.
Cena odpisů
Cena odpisů se vypočítá na základě zvolené odpisové metody, nastavených sazeb a průběžné zůstatkové ceny. Průběžná zůstatková cena se snižuje o cenu každého vygenerovaného odpisu. Průběžná zůstatková cena a také pořizovací cena se mění s každým pohybem, který není odpis (tj. s pohyby typu Technické zhodnocení, Zvýšení ceny a Snížení ceny) a to tehdy, kdy tento pohyb má datum nižší než datum následujícího odpisu v pořadí. To znamená, že v ceně dalšího odpisu jsou zohledněny všechny změny ceny majetku, které na časové ose leží za posledním vytvořeným odpisem.
Odpisy se vytvářejí až do dosažení nulové průběžné zůstatkové ceny majetku. Částka posledního odpisu je tvořena nižší hodnotou z vypočtené ceny odpisu a zbývající zůstatkové průběžné ceny majetku. Jestliže bylo zadáno koncové datum intervalu pro vytváření odpisů, generování odpisů je ukončeno po dosažení tohoto data, tj. odpisy s vyšším datem se už nevytváří.
Výchozí částka pro výpočet odpisů
Některé metody používají pro výpočet částky odpisu pořizovací cenu majetku a některé používají zůstatkovou cenu po uplatnění předchozích odpisů. Při prvním výpočtu odpisového plánu jsou pořizovací a zůstatková cena shodné. Pokud však výpočet opakujete a v seznamu jsou již odpisy, na které mají generované odpisy navazovat, pak bude výpočet proveden na základě vypočtené zůstatkové ceny. Tuto hodnotu také ovlivňují jiné typy pohybů než odpisy – technické zhodnocení a zvýšení/snížení ceny.
Výpočet částky odpisů
Vypočtené částky odpisů se zaokrouhlí podle zvoleného nastavení zaokrouhlování. Výpočet se liší podle metody odepisování:
Lineární metoda – výše odpisu se vypočítá podle vzorce O = (CP–Z)/P.
(O = výše odpisu, CP = pořizovací cena, Z = zbytková cena, P = počet období odepisování)
Výše odpisu se tedy rovná podílu pořizovací ceny a počtu období odepisování.
Zrychlená metoda DDB (Double Declining Balance) – výše odpisu se vypočítá podle vzorce O = CN*2/P.
(O = výše odpisu, CN = vstupní zůstatková cena pro dané období, P = počet období)
V prvním období odepisování platí CN = CP–Z, zůstatková cena pro první období je tedy rovna pořizovací ceně, která je eventuálně snížena o odhadovanou zbytkovou cenu majetku. Pro každé další období je zůstatková cena CN rovna zůstatkové ceně předchozího období snížené o odpis v předchozím období, tedy CN = C(N – 1)– O(N – 1).
Souběžně s výpočtem odpisů podle této metody se provede výpočet výše odpisu podle lineární metody.
Odpisy podle zrychlené metody DDB mají sestupnou tendenci, v prvním období je tedy odpis nejvyšší a v každém dalším období jeho výše klesá. V období, ve kterém je výše odpisu podle této metody nižší než výše odpisu podle lineární metody, se přejde na odpisy podle lineární metody, tj. výše odpisu v tomto a všech následujících obdobích je vypočítána podle lineární metody.
Zrychlená metoda SYD (Sum of the Years Digits) – při této metodě se sečtou jednotlivé číslice posloupnosti 1 ... P (P = počet období odepisování), tedy při P = 10 je součet 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8 + 9 + 10 = 55. Tento součet bude označen jako Y. Výše odpisu se vypočítá podle vzorce O = (CP – Z)*(P–N+1)/Y.
(O = výše odpisu, CP = pořizovací cena, Z = zbytková cena, P = počet období odepisování, N = pořadové číslo období, Y = součet období)
Metoda lineární – daňové odpisy – zde se uplatní odlišný postup pro výpočet odpisu v prvním období odepisování, v dalších obdobích a pro zvýšenou zůstatkovou cenu. Na výpočet podle vzorců pro majetek zvýšený o technické zhodnocení se přejde v období, ve kterém existuje od posledního vytvořeného odpisu pohyb typu Technické zhodnocení s datem nižším nebo rovným datu vytvářeného odpisu v pořadí.
Výpočet odpisu: o =
Období |
Majetek bez technického zhodnocení |
Majetek zvýšený o technické zhodnocení |
první |
CP * S0 / 100 |
CPZ * SZ / 100 |
další |
CN * SN / 100 |
CPZ * SZ / 100 |
(CP = pořizovací cena, CPZ = zvýšená pořizovací cena, S0 = sazba v % pro první období, SN = sazba v % pro další období, SZ = sazba v % pro zvýšenou vstupní cenu)
Metoda zrychlená – daňové odpisy – uplatní se odlišný postup pro výpočet odpisu v prvním období odepisování, v dalších obdobích a pro zvýšenou zůstatkovou cenu. Na výpočet podle vzorců pro majetek zvýšený o technické zhodnocení se přejde v období, ve kterém existuje od posledního vytvořeného odpisu pohyb typu Technické zhodnocení s datem nižším nebo rovným datu vytvářeného odpisu v pořadí.
Výpočet odpisu: o =
Období |
Majetek bez technického zhodnocení |
Majetek zvýšený o technické zhodnocení |
první |
CP / K0 |
2 * CNZ / KZ |
další |
2 * CN / (KN – N) |
2 * CNZ / (KZ – N) |
(CP = pořizovací cena, CNZ = zvýšená zůstatková cena v období, K0 = koeficient pro první období, KN = koeficient pro další období, KZ = koeficient pro zvýšenou zůstatkovou cenu)
Výpočet odpisů podle spotřeby kapacity
Je-li u zvoleného druhu odpisu nastaven způsob vytváření odpisů podle spotřeby kapacity, provede se výpočet odpisů podle spotřeby kapacity majetku.
Při výpočtu odpisů podle spotřeby kapacity se vychází ze záznamů o spotřebě kapacity. Výše odpisu se vypočítá podle vzorce O = (CP–Z)*MN/MC.
(O = výše odpisu, CP = pořizovací cena, z = zbytková cena, MN = spotřebované množství jednotek kapacity za období, MC = celkové množství jednotek kapacity)
Při provedení nového výpočtu jsou pouze přidány další odpisy a staré zůstávají beze změny. Spotřebované množství jednotek kapacity pro každý odpis se určí jako součet všech množství z jednotlivých zápisů o spotřebě kapacity ležící na časové ose od data posledního existujícího odpisu až po datum generovaného odpisu.