Práce se seznamem

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

Navigace:  Ovládání programu > Seznam >

Práce se seznamem

Odkaz_jinam Seznam

Odkaz_jinam Tlačítka

Odkaz_jinam Místní nabídka

Odkaz_jinam Výběr sloupců

Seznam je přehledná tabulka, kde každý řádek představuje jeden záznam, neboli Kartu seznamu. Vybrané údaje z karet jsou zapsány v jednotlivých buňkách řazených v rámci seznamu do sloupců. Jejich složení a pořadí si můžete přizpůsobit funkcí Výběr sloupců tak, abyste v seznamu na první pohled viděli všechny údaje, které potřebujete. Popis způsobu práce se sloupci naleznete níže v kapitole Třídění seznamu a práce se sloupci, využití buněk vysvětlujeme v následující kapitole Hledání v seznamu. Další podrobnosti o položce zjistíte otevřením karty nebo v Detailech. Rozsah vašeho přístupu ke konkrétním seznamům, jejich údajům či možnost vykonávat různé funkce určuje nastavení Přístupových práv.

Název aktivní buňky a její obsah je vždy uvedený na Informačním řádku. Tuto vlastnost využijete v seznamech, které obsahují velký počet sloupců a často se tak v buňce nezobrazí její plný obsah.

Vlastnosti platné pro celý seznam definujete na kartě Nastavení seznamu, kterou najdete v místní nabídce vyvolané pravým tlačítkem myši nad názvem seznamu v Navigátoru nebo v Nastavení skupin a seznamů.

Funkce pro práci se seznamem voláte pomocí tlačítek na nástrojové liště a také pomocí místní nabídky. Obě nabídky se víceméně překrývají, ale určité funkce jsou dostupné jen v jedné z nich.

Pomocné funkce

Často používané seznamy (doklady, sklady, adresář apod.) mají ve Výběru sloupců k dispozici nástroje, které vám umožní označit a okomentovat jednotlivé položky seznamu:

Sipka_velka Příznak IK_Priznakdo seznamů si můžete přidat sloupec, do kterého pak pravým tlačítkem myši vkládáte různě barevné vlajky, které vám pomůžou graficky rozlišit položky seznamu. Na kartě Nastavení příznaku se vlajky dají uživatelsky upravit a pojmenovat.

Sipka_velka Komentář IK_Komentar – do tohoto sloupce se pomocí pravého tlačítka myši, tedy volbou místní nabídky Přidat komentář, dá k položce seznamu doplnit text, který se pak zobrazí po pouhém najetí myší nad příslušnou buňku. Komentář je dostupný pouze ze seznamu a přímo na kartě jej nenajdete. Každá karta ale obsahuje záložku Poznámka, kam se dá zapsat libovolně dlouhý text, a dále je k dispozici aparát Připojených dokumentů.

Označení položek a pohyb v seznamu

Při realizaci většiny akcí v seznamech je rozhodující umístění kurzoru. Kurzorem v seznamu totiž označujete nejen záznam – řádek seznamu, ale i konkrétní položku náležející do určitého sloupce – buňku. Klávesové zkratky určené pro pohyb kurzoru po řádcích a buňkách a pro ovládání seznamu z klávesnice naleznete v kapitole Horké klávesy.

Při práci se seznamem je potřeba rozlišovat:

Sipka_velka Aktivní záznam – je takový, který má v některé buňce umístěný kurzor. Takový záznam je odlišený nejen barevně, ale i šipkou v levém sloupci a vztahují se k němu veškeré akce v případě, kdy se nejedná o hromadnou akci týkající se většího počtu záznamů. K aktivnímu záznamu se zobrazují podrobnosti v Detailech.

Sipka_velka Označené záznamy – v seznamu lze označit více záznamů současně. Tuto funkčnost využijete velmi často (například k výběru záznamů pro tisk, hromadné akce, součtování apod.), a proto je k dispozici řada možností, jak záznamy označovat: poklepáním myší na prázdnou buňku v levém sloupci, tažením myši po těchto buňkách, klávesou Insert, horkými klávesami či různými volbami v místní nabídce. Označené záznamy jsou zvýrazněné šedou barvou a program s nimi pracuje hromadně bez ohledu na to, na kterém řádku je právě umístěný kurzor. Pokud seznam dělíte na skupiny, dají se záznamy označovat „napříč“ těmito skupinami – program si označení pamatuje i v případě, kdy se přesunete do jiné skupiny. Aktuální informaci o počtu označených záznamů program zobrazuje na Informačním řádku.

Pozor Aktivní záznam není automaticky považován za označený, musíte jej označit stejně jako ostatní záznamy.

Veškeré provedené akce v seznamu se vždy týkají označených záznamů. Pokud žádný záznam neoznačíte, akce podle charakteru proběhne jen pro záznam pod kurzorem (např. tisk dokladu), nebo pro všechny záznamy (tisk seznamu, součtování).

Úplně všechny záznamy v seznamu označíte kliknutím na prázdné pole v levém horním rohu pracovní plochy (záhlaví sloupce, ve kterém se označují řádky). Toto označení zrušíte buď volbou místní nabídky Zrušit označení, klávesovou zkratkou mínus nebo opuštěním seznamu.

Třídění seznamu a práce se sloupci

Seznamy (vč. skupin a detailů) můžete třídit podle kteréhokoliv sloupce tak, že stisknete levé tlačítko myši nad záhlavím (nadpisem) příslušného sloupce. Program provede abecední setřídění celého seznamu podle počátečních znaků textu obsaženého v buňkách označeného sloupce, a to v pořadí: mezera, zvláštní znaky (&, +, =), číslice a nakonec písmena bez rozlišení malé a velké abecedy. Opětovným klepnutím myší na tentýž sloupec se seznam setřídí v opačném pořadí. Podržíte-li klávesu SHIFT a přitom myší klepnete na hlavičku dalšího sloupce, bude seznam v druhém sledu setříděn i podle tohoto sloupce (pokud si např. faktury setřídíte nejprve podle odběratelů, můžete je pro každého odběratele v druhém sledu seřadit i podle data vystavení). Funkci lze použít i opakovaně a třídění tak provést pro libovolný počet sloupců. Prioritu třídění určuje pořadí, v jakém jste je na sloupce aplikovali. Toto vícenásobné třídění zrušíte novým označením některého sloupce (bez použití klávesy SHIFT).

hierarchických seznamech se položky dají řadit podle abecedy jen v rámci jednotlivých úrovní struktury.

Pořadí sloupců se dá libovolně měnit – přesunete je uchopením myší v záhlaví a přetažením (s přidrženým levým tlačítkem myši) na požadované místo. Pomocí levého tlačítka myši také změníte šířku sloupce posunutím hranice mezi sloupci. Dvojklikem myší na této hranici rozšíříte sloupec tak, aby se ve všech buňkách zobrazil celý text. Některé seznamy obsahují značné množství sloupců – volbou Zobrazit horizontální posuvníkPrůvodci nastavením programu si určíte, zda je chcete vidět na obrazovce všechny (pak se ovšem může stát, že budou natolik úzké, že jejich hodnoty nepřečtete), nebo zda mají být mimo obrazovku, dohledatelné pouze pomocí horizontálního posuvníku (v takovém případě můžete použít funkci zamykání sloupců, viz dále).

Pozor Aktivujete-li volbu Zobrazit horizontální posuvník, znamená to, že program zachová ve všech seznamech šířku sloupců, kterou máte právě nastavenou. Jestliže v některém seznamu bylo otevřeno pomocné okno Filtrů nebo Legenda, může se pak stát, že sloupce zůstanou stažené“ na šířku menší, než je velikost APP a je potřeba jejich šířku ručně upravit (např. dvojím poklepáním na mezeru mezi názvy sloupců).

Pro efektivní a pohodlnou práci se seznamy je vhodné individuálně nastavit složení sloupců a jejich pořadí. Se sloupci pracujete pomocí místní nabídky, kterou vyvoláte v záhlaví (nadpisu) kteréhokoliv sloupce. Menu nabízí tyto možnosti:

Sipka_velka Skrýt sloupec – sloupec, na kterém jste otevřeli místní nabídku, se přestane zobrazovat. Do seznamu jej můžete později vrátit v okně Výběr sloupců.

Sipka_velka Zamknout/Odemknout sloupec – zamknout lze pouze sloupce na levé straně seznamu, proto volbou zamknete nejen sloupec, na kterém jste funkci aplikovali, ale i všechny, které se právě nacházejí vlevo od něj (při odemykání vpravo). Jedná se o fixování polohy sloupce, nikoliv jeho šířky – tu lze i nadále měnit. Tuto funkci využijete zejména v případě, kdy máte aktivní volbu Zobrazit horizontální posuvník – posuvník se přesouvá jen mezi odemknutými sloupci, zamčené zůstávají na svém místě.

Sipka_velka Výběr sloupců – otevřete okno Výběr sloupců, ve kterém do seznamu přidáváte/odebíráte sloupce. Jedná se o velmi důležitou funkci, která vám pomůže nastavit zobrazení jednotlivých seznamů tak, aby přesně vyhovovalo vašim potřebám.

Sipka_velka Výchozí rozložení sloupců – nastavíte výběr a pořadí sloupců do stavu, v jaké jste je měli při prvním spuštění programu.

Sipka_velka Uživatelské sloupce – program umožňuje přidat k položkám seznamu vlastní uživatelské hodnoty (text, částku, datum apod.), které definujete pomocí Uživatelských sloupců. Chcete-li nově definované sloupce v seznamu vidět, je potřeba jejich zobrazení nastavit ve Výběru sloupců.

Hledání v seznamu

V rozsáhlejších seznamech často zabere spoustu času dohledat určitý záznam. Program proto nabízí několik různých způsobů vyhledání položek a údajů na nich zaznamenaných:

Sipka_velka Rychlé hledání – probíhá vždy v rámci sloupce, ve kterém máte aktivní buňku. V Průvodci nastavením programu si můžete zadat Výchozí způsob hledání v textu, který určí, na jaké pozici v textu mají hledané znaky být. Výchozí volba je Začíná, kdy stačí na klávesnici napsat několik počátečních znaků hledaného výrazu a seznam se okamžitě omezí jen na položky, jejichž buňky vyhovují podmínce. Poznamka Tato volba vám dovolí vyhledat i znaky, které buňky obsahují na kterékoliv pozici, stačí před hledané znaky napsat nejprve znak pro procenta (%). Ihned poté, co hledané znaky zapíšete, se nad seznamem zobrazí řádek pro rychlé hledání, v němž je uvedený název sloupce, ve kterém bylo provedeno vyhledávání, a znaky, podle kterých program hledal. Tyto znaky můžete libovolně doplňovat a přepisovat, program ihned reaguje na vaše požadavky. Při hledání se nerozlišují malá a velká písmena, ale písmena s diakritikou ano. Jako vyhledávací znak se počítá i mezera, a to i mezi číslicemi.

Poznamka Pokud nemůžete nějakou částku nebo číslo (např. variabilní symbol) dohledat, může to být způsobeno tím, že jste omylem mezi číslicemi zadali mezeru. V takovém případě doporučujeme použít funkci Fulltextového hledání, kde zadáte mezeru a zvolíte variantu hledání, kdy tento znak vybraný sloupec Obsahuje.

Když následně označíte aktivní buňku v jiném sloupci, můžete pomocí klávesové zkratky Ctrl + G otevřít další okno pro Rychlé hledání. Nové hledání pak probíhá už jen v rámci zobrazených záznamů, funkci lze používat opakovaně. Volbou Ukončit hledání nebo smazáním zapsaných znaků zobrazíte seznam v plné podobě.

Při rychlém hledání můžete využít klávesových zkratek pro kopírování obsahu buněk. Ctrl + C zkopíruje obsah buňky, Ctrl + V jej vrátí do jiného sloupce, tj. vyhledá v tomto sloupci položku se stejným obsahem – funkci tak využijete např. při dohledávání ceny v dokladech. Ctrl + H oba tyto kroky sloučí do jediného a vyhledá v aktivním sloupci všechny buňky se stejným obsahem.

Průvodci nastavením programu si můžete zadat Časovou prodlevu, po které program začne v seznamu hledat. Dále zde zrušením volby Použít automatické potvrzení nastavíte režim, při kterém je hledání zahájeno až po stisku klávesy Enter.

Sipka_velka Fulltextové hledání – uskutečníte prostřednictvím tlačítka Hledat (Ctrl + F). Obdobně jako u rychlého hledání se nad seznamem zobrazí řádek, do kterého zapište hledané znaky. V tomto případě si můžete ihned vybrat, který ze sloupců je má obsahovat (včetně varianty Všechna pole) a na kterém místě buňky se tyto znaky mají vyskytovat. Program nabízí i možnost Negace, tzn. že zobrazí všechny záznamy, které zadané znaky neobsahují.

Sipka_velka Filtr – vyhledávání se dá definovat také pomocí souboru kombinovaných a naprosto přesně zadaných podmínek. Filtr se navíc dá uložit pro opakované použití. Volbou Filtrovat otevřete okno s dříve připravenými filtry, více se dočtete v kapitole Filtry.