<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Navigace: Administrace > EET > Nastavení EET |
Na Zákaznickém portálu najdete v části Dokumentace samostatný dokument EET s popisem nastavení včetně příkladů práce s doklady.
V případě, kdy vystavujete přímo v Money ERP doklady, spadající do povinné evidence tržeb, je potřeba v programu na základě přiděleného certifikátu nastavit komunikaci s centrálním úložištěm finanční správy. V rámci této komunikace finanční správa on-line potvrdí evidenci účtenky a doplní ji ověřovacím kódem.
Nastavení využijete i v případě, kdy doklady vystavujete na externím zařízení, jako je Prodejna SQL, Fiskální zařízení POS, iDoklad, ProfiÚčtenka načítáte je pomocí Importu XML z e-shopu apod. Evidence tržeb se sice v těchto případech realizuje přímo v samostatných aplikacích či zařízeních a do seznamu Účtenky EET v Money ERP se načítají již evidované doklady, ale v některých výjimečných situacích (off-line provoz, chyba při komunikaci) může nastat potřeba účtenky odeslat k evidenci i z Money ERP.
Při nastavení EET v Money ERP doporučujeme následující postup:
1. Licence EET – funkčnost je v Money ERP součástí samostatně prodávaného modulu EET. Po jeho zakoupení se v programu zobrazí uzel EET a doklady i seznamy se doplní o potřebné údaje.
2. Nastavení prodejního místa – jako první krok si na kartě každého Prodejního místa, ve kterém budete vystavovat doklady s povinnosti evidence tržeb, vložte do záložky EET certifikát a nastavte další upřesnění režimu. Za samostatné prodejní místo se pro potřeby EET považuje každá pokladna či PC, které vydává účtenky (prodejní doklady).
3. Konfigurace připojení – následně je nutné v průvodci Konfigurací EET upřesnit a otestovat připojení k serveru finanční správy.
4. Skupiny dokladů – v Nastavení skupin všech dokladů, které spadají pod povinnost evidence tržeb, je potřeba v poli Prodejní místo pro evidenci tržeb doplnit Prodejní místo s platným certifikátem a současně i Způsob platby se zatrženým polem Evidovat tržbu. Doklady v takto nastavené skupině se budou automaticky otevírat se zatrženým požadavkem o elektronickou evidenci. Pokud Způsob platby v nastavení skupiny chybí nebo nemá ztržené pole Evidovat tržbu, pole je na dokladech přístupné, ale nezatržené. Jedná se o následující doklady:
Pokladní doklady – nastavení je potřeba u přijatých i vydaných dokladů.
Faktury vydané a Zálohové faktury vydané – zde se povinná komunikace se serverem finanční správy týká pouze faktur hrazených platební kartou, protože platby v hotovosti se evidují na hradicím dokladu a platby převodem nebo dobírkou do evidence vůbec nespadají. Proto doporučujeme v seznamech faktur vytvořit pro potřeby EET zvláštní skupiny, ve kterých je Způsob platby nastavený na hodnotu Platební kartou (na kartě je zatržený požadavek Evidovat tržbu) a je v nich doplněné Prodejní místo pro evidenci tržeb – usnadní vám to vystavování dokladů v tom smyslu, že nebudete muset hlídat, zda je pole zatržené, či nikoliv.
Ústavní soud s účinností od 1. března 2018 povinnost evidovat úhrady platební kartou zrušil a faktury v Money ERP tedy do povinnosti EET nespadají. Finanční správa však proti evidenci úhrad platební kartou v současné době nic nenamítá, takže pokud již máte tuto evidenci v Money ERP nastavenou, můžete ji ponechat beze změny. Chcete-li ji v programu zrušit, stačí na všech kartách Způsobu platby, které používáte pro úhrady platební kartou, zrušit zatržení pole Evidovat tržbu.
5. Zvláštní režim DPH – finanční správa požaduje mezi údaji o evidované tržbě uvádět také informaci o celkové částce vykázané ve zvláštním režimu DPH pro cestovní službu nebo použité zboží. Pro tyto účely jsou v seznamu Členění DPH nastavené položky:
19Ř01,02_CS – Dodání zboží nebo poskytnutí služby s místem plnění v tuzemsku – cestovní služba
19Ř01,02_PZ – Dodání zboží nebo poskytnutí služby s místem plnění v tuzemsku – použité zboží
6. Tiskové sestavy – všechny tiskové sestavy CSW, připravené pro tisk dokladů zařazených do EET, mají v Nastavení sestavy doplněné veškeré zákonem stanovené údaje. Pokud však používáte vlastní tiskové sestavy, musíte si do Návrhu formuláře příslušné proměnné individuálně vložit, např. kopírováním z našich připravených formulářů.
Podpisový kód PKP je složený z více než 300 znaků a potřebuje proto dostatek volného prostoru, zejména např. na úzkém paragonu. Tento kód se tiskne vždy při práci ve Zvláštním režimu, ale i v Běžném režimu ve chvíli, kdy se nepodaří navázat spojení s finanční správou.
Vstup dokladu do evidence tržeb
Přepínač EET je dostupný na všech dokladech vystavených ve skupině, která má na kartě Nastavení skupiny zadané Prodejní místo s platným certifikátem. Přepínač je automaticky zatržený v případě, kdy je na dokladu současně uvedený Způsob platby, který má zatržené pole Evidovat tržbu. Pokud je na dokladu uvedený Způsob platby bez evidence tržby, přepínač EET sice přístupný, ale nezatržený. Do evidence tržeb pak vstoupí každý doklad, který uložíte se zatrženým přepínačem a který splní následující podmínky:
Pokladní doklad a Prodejka – u těchto dokladů může vstoupit do evidence jak příjmový, tak i výdajový doklad. Na kartě dokladu je vždy uvedené pole Prodejní místo, pole je nepřístupné a nedá se změnit. Evidence tržby se provede ihned po uložení dokladu se zatrženým polem EET a je automaticky vytvořena Účtenka.
Podle charakteru ukládaného dokladu se při tvorbě Prodejky můžete rozhodnout, zda má doklad vstoupit do evidence, či nikoliv. V každém případě však následně vygenerovaný zaúčtovací pokladní či interní doklad již evidenci neuskuteční.
Interní doklad – funkčnost je podobná jako u pokladních dokladů a prodejek, pouze na kartě dokladu nenajdete pole s uvedeným Prodejním místem. Komunikace s centrálním úložištěm a vytvoření účtenky probíhá naprosto stejně.
Faktura vydaná a Zálohová faktura vydaná – ani zde není vidět Prodejní místo. Faktura má pole EET zatržené pouze v případě, kdy je Způsob platby zadaný Platební kartou, protože v ostatních případech do EET vstupuje až hradicí doklad (pokladní nebo interní). Zatržení pole si však podle okolností můžete ve skupinách, které mají nastavené prodejní místo, upravit podle potřeby.
Po uložení dokladu se zatrženým polem EET odešle Money ERP datovou zprávu o tržbě s automaticky vygenerovaným pořadovým číslem na centrální úložiště finanční správy. Systém doklad zaeviduje a v časovém rozsahu minimálně dvě vteřiny musí odeslat zpět potvrzení doplněné fiskálním kódem FIK. V tuto chvíli se do Money ERP uloží Účtenka a zákonem dané identifikační údaje budou uvedené na tiskovém výstupu uloženého dokladu. V případě neúspěšného spojení je možné vystavit doklad bez fiskálního kódu a tržbu evidovat dodatečně, nejpozději však do 48 hodin. V takovém případě se na dokladu automaticky vytiskne podpisový kód PKP.
Kompletní přehled všech kroků při komunikaci s finanční správou, včetně neúspěšných pokusů o připojení, najdete v detailu Akce s položkou pod seznamem Účtenek EET.
V detailech k těmto seznamům najdete záložku Účtenky EET a v seznamech lze zobrazit sloupec s informací o tom, zda doklad do EET již vstoupil, nebo ne.
Oprava evidovaného dokladu
V uložených dokladech se zatrženým polem EET se již nedají měnit zaevidované údaje, tj. DIČ, částka, datum tržby apod., a to i v případech neúspěšné evidence. Údaje, které nepodléhají evidenci, můžete opravit libovolně.
Pokud zjistíte, že potřebujete změnit údaje podléhajícími evidenci, máte dvě možnosti:
Storno dokladu – využijete např. při vrácení zboží nebo u chybně zadaných údajů jako je částka apod. V takovém případě použijte v seznamu dokladů nad původním dokladem tlačítko Stornovat doklad. Money ERP vytvoří nový doklad se zápornou částkou a do EET odešle odpovídající účtenku. Některé případy však mohou být vzhledem k požadavkům EET problematičtější, viz příklad v následující kapitole.
Aby se vytvořila účtenka, doklad je potřeba stornovat ve skupině s nastaveným připojením k EET.
Storno účtenky – zvolte v případě, kdy omylem zaevidujete doklad, který evidenci nepodléhá, např. převod tržby z jiné pokladny. V seznamu Účtenek je pro tento účel vytvořené tlačítko Storno tržby, kterým se vygeneruje nová účtenka odpovídající stornované, ale s opačnou částkou. Původní doklad zůstane beze změny a jsou k němu evidované dvě účtenky.
Příklad stornování faktury hrazené pokladním dokladem
Vystavili jste Fakturu vydanou, kterou jste uhradili Pokladním dokladem. Současně se vytvořila a zaevidovala Účtenka EET. Nyní však potřebujete tuto úhradu zrušit. Postup bude následující:
V seznamu Účtenek použijte tlačítko Storno tržby. Původní účtenka se tím zruší, ihned se vytvoří nová účtenka s opačnou částkou a na finanční správu se odešle zpráva o obou transakcích.
Pokladního doklad, který obsahuje úhradu, se však v Money ERP nedá stornovat. Proto na jeho kartě musíte v záložce Úhrady nejprve tlačítkem Smazat odstranit právě zrušenou úhradu. Tímto krokem se vynuluje celková částka na pokladním dokladu a aby vám seděl stav hotovosti na pokladně, musíte tuto částku ručně dopsat do hlavičky dokladu a doklad uložit.
Pokladní doklad nyní již můžete stornovat pomocí tlačítka Stornovat doklad.