Agenda / Nastavení tiskových sestav / Karta tiskové sestavy / Návrh formuláře
<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Navigace: Agenda > Nastavení tiskových sestav > Report DesignerAgenda / Nastavení tiskových sestav / Karta tiskové sestavy / Návrh formuláře |
Report Designer (editor formulářů) je doplňkový program k Money ERP, který slouží k detailní úpravě tiskových sestav tak, aby vyhovovaly plně vašim potřebám. Otevřete jej pomocí tlačítka Návrh formuláře, které najdete na kartě každé tiskové sestavy. Dříve, než na designu začnete pracovat, je třeba na Kartě sestavy definovat Datovou konfiguraci a DataSet editor.
V editoru podrobně definujete každý tištěný objekt sestavy. K jejich vložení a editaci používáte následující panely:
Nástroje
Tlačítka panelu Nástrojů jsou umístěná v levé části obrazovky. Panel obsahuje nabídku všech Objektů, které se dají vložit do formuláře a použít pro zobrazení různých dat. Po umístění do formuláře můžete poklepat na ikonku v pravém horním rohu pole, kterou otevřete kartu Označení Task, kde pole svážete s datovými sloupci seznamu, jehož formulář editujete na tiskové sestavě se pak objeví konkrétní údaje z tištěné položky. Při tvorbě formulářů využijete nejčastěji následující nástroje:
Označení – zobrazení standardního textového řetězce, data, čísla apod., který na formuláři Money ERP reprezentuje textové pole, pole pro datum, číselné pole, pole s vazbou na objekt, pole s poznámkou apod.
Zaškrtávací položka – zatrhávací pole stejně jako na formulářích Money ERP zobrazuje stav Ano/Ne.
Obrázek – umožňuje vložit do tiskové sestavy grafický prvek ve standardních formátech (JPG, JPEG, GIF, PNG, BMP apod.). Používá se například na zobrazení podkladové grafiky na stránce nebo umístění firemního loga do záhlaví tiskové sestavy.
Čára – grafický prvek umožňuje vytisknout svislou nebo vodorovnou čáru podle nastavených parametrů.
Informace – komponenta je určená hlavně pro zápatí tiskových sestav. Slouží mj. k zobrazení čísla stránky nebo k vytištění aktuálního data.
Čárový kód – využijete např. na tiskových sestavách dokladů, které tak opatříte individuálním čárových kódem v libovolném formátu. Názorný příklad nastavení najdete v kapitole Čárové a QR kódy.
Myší zvolíte nástroj a poklepáním na příslušné místo vložíte do formuláře požadovaný objekt. Jeho parametry pak nastavíte pomocí místní nabídky, dále v nabídce TaskDialog otevřené šipkou v pravém horním rohu pole a také na panelu Vlastnosti.
Struktura formuláře (Report Explorer)
Na panelu vpravo od pracovní plochy je záložka Struktura formuláře s rozepsanou hierarchií jednotlivých částí sestavy včetně názvů všech objektů na formuláři. Výběr prvku je rovnocenný s výběrem přímo na pracovní ploše (ve zobrazeném formuláři) – k označené komponentě se vztahují níže zobrazené Vlastnosti.
Základním prvkem struktury jsou Datové pásy (band), které do sestavy vkládáte pomocí místní nabídky otevřené nad tiskovou sestavou (volba Vložit skupinu – Insert Band) – ve formuláři jsou znázorněné jako vodorovné barevné pruhy. Do pracovního pole a tedy i stromečku Struktury formuláře jsou zařazené podle místa, ve kterém jste je vložili, ale současně tak, aby zůstala zachovaná logická struktura formuláře. Při tvorbě formuláře můžete použít následující pásy:
Záhlaví sestavy (ReportHeader) – datový pás, který se tiskne na úplném začátku tiskového výstupu, v definici se může vyskytovat pouze jednou. Zadáváte v něm souhrnné údaje (legenda, poznámky apod.).
Záhlaví stránky (PageHeader) – tiskne se v záhlaví každé stránky a opakuje se, v definici jej zadáváte jen jednou. Využívá se pro název aktuální agendy, údaje o firmě, název tiskové sestavy apod.
Záhlaví skupiny (GroupHeader) – datový pás, který patří k pásu Detail/Záhlaví, může se vyskytovat v libovolném počtu. Je přidružený vždy k nějakému detailu. Používá se pro záhlaví detailu (opakující se údaje).
Detail – slouží pro zobrazení dat vnořeného objektu. Příkladem jsou položky u dokladu nebo seznam záloh či úhrad pro daný doklad. Detaily mohou mít své vlastní detaily, které jsou do sebe zanořené v libovolném počtu úrovní (volba místní nabídky Vložit detail formuláře – Insert Detail Report). Příkladem je seznam výrobních čísel pro danou skladovou položku u dokladu.
Zápatí skupiny (GroupFooter) – zápatí datového pásu Detailu je obdobné jako záhlaví. Využijete pro sumace položek apod.
Zápatí sestavy (ReportFooter) – souhrn tiskové sestavy, který se tiskne jen jednou na konci formuláře (může se v definici vyskytovat tedy pouze jednou). Používá se pro sumace za celou tiskovou sestavu apod.
Zápatí stránky (PageFooter) – zápatí, které se opakuje na každé stránce dole, v definici sestavy se zadá pouze jednou. Slouží k tisku aktuálního uživatele nebo čísla tištěné strany u seznamu dokladů apod.
Datové pásy lze hierarchicky strukturovat, jejich pořadí a stupeň zanoření se dá pomocí místní nabídky měnit. Jejich přesnou horizontální polohu na stránce měníte pomocí posuvníku na levé straně pracovního pole.
Do každého datového pásu pak pomocí panelu Nástrojů můžete vkládat libovolné Objekty (Label, PictureBox, Line atd., viz Nástroje).
Seznam polí (Field List)
Místo Struktury formuláře si můžete zobrazit záložku s dostupnými Datovými poli, která byla pro sestavu vybraná v Datové konfiguraci na Kartě sestavy. Jde o přehled polí (proměnných údajů), které lze svázat s prvky v tiskové sestavě. Svázat je můžete prostým přetažením myší na již existující datový pás nebo prvek tiskové sestavy, případně nastavením vlastnosti DataBinding v nabídce Vlastností či TaskDialogu.
Vlastnosti (Property Grid)
V pravém dolním rohu obrazovky je panel proměnného prostředí pro nastavení vlastností celého formuláře i jeho jednotlivých podrobností. Obsah tohoto panelu se mění podle toho, který prvek ve formuláři označíte. Základní vlastnosti dokumentu nastavíte po označení kořene (první položky) ve Struktuře formuláře. Hodnoty následujících položek vybíráte ze seznamu, nebo je do kolonek můžete zapsat přímo:
DataMember – určuje podmnožinu dat z DataSetu, která vstupují do tiskové sestavy. Do sestavy vstupuje zpravidla několik různých objektů, které jsou vzájemně různě propojené a mají jistou hierarchii. Je potřeba vybrat kořenový objekt na nejvyšší úrovni, jehož data budete chtít tisknout. Seznam objektů určíte v definici DataSetu před vlastním otevřením editoru formulářů.
DataSource – vlastnost určující název DataSetu, jehož data budete chtít používat v tiskové sestavě.
Font – jedná se o základní font v tiskové sestavě, který se použije všude tam, kde explicitně nezadáte jiný. Money ERP používá standardně font „Arial Narrow“, velikost 9 pt.
Uvedený font není v základní instalaci některý operačních systémů (většina serverových edicí) a je potřeba jej instalovat dodatečně.
Margins – vnější okraje stránky.
Padding – vnitřní okraje stránky.
PaperKind – typ formátu papíru, např. A3, A4 apod. Lze nastavit i vlastní rozměry papíru volbou Custom. V takovém případě je potřeba zadat ještě vlastnosti PaperHeight a PaperWidth, které jsou standardně nepřístupné a jejichž hodnoty se nastaví automaticky podle formátu papíru. Běžný formát je A4.
ReportUnit – fyzikální jednotka rozměrů pro výpočty designu. Standardně zlomky palců nebo milimetrů.
ScriptLanguage – programovací jazyk použitelný pro psaní skriptů na tiskových sestavách. Je možné použít C# (CSharp), Visual Basic nebo JScript.
Pro jednotlivé pásy nebo objekty volíte vlastnosti podobným způsobem.