Účetnictví / DPH / Souhrnné hlášení DPH / Generovat hlášení
<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Navigace: Účetnictví > DPH > Souhrnné hlášení DPH > Průvodce elektronickým podáním souhrnného hlášeníÚčetnictví / DPH / Souhrnné hlášení DPH / Generovat hlášení |
Postup při elektronickém podání na daňový portál podrobně vysvětlujeme v instruktážním videu Přiznání k DPH.
Na stránky průvodce se ze seznamu dostanete pomocí tlačítka Generovat hlášení. Před jeho spuštěním je nutné zajistit, aby v průběhu generování sestavy nemohlo dojít k ovlivnění stavu DPH, ideálně tak, aby byl v systému přihlášený pouze uživatel, který hlášení generuje.
Vyberte formu souhrnného hlášení
Před spuštěním vlastního průvodce je potřeba zvolit následující kritéria:
Daňová registrace – Money ERP do pole automaticky dosadí vaši domácí Registraci k DPH. Pokud máte zakoupenou licenci na Mezinárodní DPH, můžete českou registraci zaměnit za slovenskou nebo maďarskou. Registraci k DPH povinně zadáváte na každém Dokladu a můžete ji nastavit jednotně pro celou Skupinu.
Řádné souhrnné hlášení – při prvním generování zvolte vhodné období. Program příště nabídne následující období, můžete jej však změnit.
Následné kontrolní hlášení – podáváte v případě, kdy na předchozím hlášení zjistíte chyby, které potřebujete opravit (do 15 dnů od jejich zjištění). V seznamu Řádná souhrnná hlášení si vyberete období, pro které hlášení chcete opravit, a dále již pokračujete v průvodci.
Průvodce zpracováním a závěrkou kontrolního hlášení otevřete pomocí tlačítka Pokračovat.
Údaje o firmě
Na první straně průvodce zadáváte identifikační údaje firmy.
Moje firma – tlačítkem lze do formuláře přenést adresní údaje z karty, kterou jste v Průvodci nastavením programu vybrali jako Kmenovou, je však možné je měnit. Pokud údaje změníte a následně je budete chtít vrátit po původní podoby, použijte tlačítko opětovně.
Finanční úřad – územní pracoviště – tlačítkem otevřete kompletní seznam územních pracovišť finančních úřadů s aktuálními adresními údaji. Do pole stačí vybrat příslušné územní pracoviště, program pak do výsledné tiskové sestavy automaticky vloží i jemu nadřízený finanční úřad.
Osoba oprávněná, Zástupce
Zde vyplňujete identifikační údaje o osobě oprávněné k podpisu, o pracovníkovi, který přiznání sestavil, datum podání přiznání a informace o zástupci.
Call-off stock
Na této stránce zadáváte údaje potřebné pro vykazování obchodu v režimu skladu, tzv. call-off stock, který byl do české legislativy zaveden 1. 1. 2020 novelou zákona o DPH (nové znění § 18). Vykazuje se tak dodání dosud neprodaného zboží zákazníkovi z EU do smluveného skladu nepatřícího české firmě a umístěného na území členského státu. Uskladněné zboží si zákazník vyzvedává podle potřeby, takže zboží je technicky stále ve vlastnictví vaší firmy až do okamžiku, kdy si jej zákazník ze skladu odebere a odkoupí ho, nejdéle však 12 měsíců od okamžiku přemístění zboží. Oba subjekty musí mít předem podepsanou smlouvu a zákazník je povinen o odběrech vést evidenci, která správcům daně umožní ověřit správné uplatňování.
V průvodci formou položek seznamu zadáváte jednotlivé řádky hlášení v režimu call-off stock. Na kartách uveďte následující údaje:
Kód státu – vybírat můžete pouze ze zemí, které mají zatržený příznak Členský stát EU.
DIČ pořizovatele – doplňte registraci odběratele z EU, který zboží v režimu skladu odebírá.
DIČ původního pořizovatele – je třeba doplnit pouze v případě, kdy je Kód záznamu doplněn hodnotou 3 (změna pořizovatele).
Kód záznamu – program ve výběrovém seznamu nabídne jen ty Kódy plnění, které mají na kartě zatržené pole Call-off stock.
Zadané údaje budou v hlášení uvedené v oddílu C.
Dokončení
Generovat souhrnné hlášení – pokud zatrhnete tuto možnost, znepřístupní se volby pro tisk hlášení. Po stisku tlačítka Dokončit se hlášení uloží do seznamu a formulář se seznamem dokladů se vyexportují do PDF a přiloží se k hlášení jako Připojené dokumenty. Vlastní export můžete uskutečnit i dodatečně.
Export a elektronické podání – dokument se metodou POST odešle na adresu, kterou zadáte v okně Webová adresa pro elektronické podání.
Při exportu datové věty a při odesílání elektronického podání zkontroluje Money ERP strukturu datové věty podle validačního schématu zveřejněného finanční správou. Pokud data nejsou validní, Money ERP zobrazí chybové upozornění. V takovém případě nikdy nepodávejte hlášení přes datovou schránku, protože nevalidní soubor by finanční správa vyhodnotila jako nepodané hlášení. Datovou větu raději načtěte na stránku elektronické podatelny, zde data podle pokynů opravte a zkontrolujte, a teprve poté proveďte podání.
Tisk souhrnného hlášení – volba slouží ke kontrole hlášení před jeho odesláním. Poklepáním myší na ikonku tiskárny otevřete okno Tisk sestavy, kde si v poli Tisknout návrh sestavy vyberete vzor pro tisk, dále si můžete prohlédnout náhled, vygenerovat PDF a odeslat jej e-mailem na vybranou adresu.
Tisk seznamu dokladů pro souhrnné hlášení – obdobným způsobem získáte i přehled dokladů vstupujících do hlášení, rozdělený na korektní vstupy (členění DPH obsahuje kód plnění a současně první dva znaky DIČ jsou kódem státu EU) a chybné vstupy (DPH nemá kód plnění, nebo není odběratel, případně jeho DIČ z EU).
Zahrnout částky z korekce dokladů – zaokrouhlením celkové částky dokladu pomocí Korekce může vzniknout situace, kdy rozdíl mezi zaokrouhlenou částkou a prostým součtem jednotlivých položek do hlášení nevstoupí. Po zatržení této volby program zaokrouhlovací rozdíl rozpočítá poměrově podle ceny mezi jednotlivé položky.
Upravit data před podáním – po dokončení průvodce se zobrazí karta Korekce výkazu, na které máte možnost změnit u jednotlivých řádků Celkovou hodnotu plnění v Kč. Pro přepočet kontrolního součtu je pak před uzavřením této karty nutné stisknout tlačítko Přepočítat kontrolní součet.