Doklad / tlačítko Korekce / Korekce ceny účetního dokladu
<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Navigace: Ovládání programu > Doklad > KorekceDoklad / tlačítko Korekce / Korekce ceny účetního dokladu |
Funkce korekce slouží ke změně způsobu zaokrouhlení dokladu, a to dvěma různými způsoby. Na kartě Korekce účetního dokladu si v případě potřeby můžete vybrat jiné Zaokrouhlení celkové částky a Zaokrouhlení DPH, než jaké máte zadané v Nastavení skupiny, a pomocí tlačítka Výpočet pak nechat celý proces přepočítání cen proběhnout automaticky (výpočet vždy vychází z původních sumárních cen za položky). Druhou možností je přepsat v části Požadované ceny čísla ručně. V obou případech se vždy můžete tlačítkem Zrušit úpravy vrátit do výchozího stavu.
U dokladů bez položek není funkce přístupná – zde se výsledné částky zadávají přímo a není tedy co korigovat.
Editovat domácí měnu bez přepočtu – funkčnost využijete u poskytnutých tuzemských plnění v cizí měně, kdy je nutné uplatnit DPH pouze z rozdílů základů v cizí měně. Korekce je v takových případech nutné vytvářet pouze v domácí měně bez přepočtu zpět na cizí měnu. Jinými slovy se zadaná korekce promítne pouze do výpočtu DPH, nikoliv do ceny dokladu. Necháte-li pole nezatržené, zadané úpravy se projeví i v částkách uvedených v hlavičce dokladu. Stav pole nijak neovlivní automatickou tvorbu korekcí pomocí tlačítka Výpočet.
Zatržením pole např. vyřešíte situaci, kdy je u odpočtů záloh v nesouladu účetní hledisko s pohledem zákona o DPH. Z účetního pohledu totiž mají jednotky za povinnost vést cizoměnné pohledávky a závazky v domácí měně (§4 odst. 12 zákona o účetnictví). Pro přepočet musí použít kurz k datu uskutečnění účetního případu (§24 odst. 6 a 7 zákona o účetnictví), přičemž u přijatých nebo vystavených faktur je tímto dnem datum přijetí nebo vystavení dokladu (bod 2.4.3 ČÚS č. 001). Z pohledu DPH však musí být odpočty záloh přepočteny kurzem data zaplacení a finální zdanitelné plnění je přepočteno aktuálním kurzem jen pro část plnění, které převyšuje součet záloh v cizí měně. Tzn. že aktuálním kurzem se přepočte pouze výsledný rozdíl základů a dojde tak k nesouladu mezi částkami v DPH a částkami v účetnictví, protože podle zákona o účetnictví se musí celá hodnota faktury v cizí měně přepočítat aktuálním kurzem.
Příklad korekcí částek na dokladech vystavených v cizí měně a vstupujících do DPH
Automatické zaokrouhlování dokladů
Nejprve si popíšeme způsob, jakým probíhá zaokrouhlování částek a daně z přidané hodnoty a účtování zaokrouhlovacího rozdílu. Tento proces je automatický a vychází z Nastavení skupin příslušných dokladů, kde lze zadat způsob zaokrouhlování celkové částky i DPH, včetně sazby DPH pro zaokrouhlení. Na kartě korekce je možné vybrat jiné Zaokrouhlení.
Zaokrouhlování celkové částky
Po přidání, opravě nebo smazání položky se vypočítají celkové sumy za doklad ze všech položek. Celková suma částek včetně DPH se zaokrouhlí podle nastaveného způsobu Zaokrouhlování. Vzniklý zaokrouhlovací rozdíl, tj. rozdíl mezi prostou sumou položek a zaokrouhlenou sumou, se nemůže jen tak někam ztratit. Je potřeba o něm účtovat a podle zákona o DPH se jedná o zdanitelné plnění, takže je potřeba z něj vypočítat a odvést daň. Zaokrouhlení pro doklad se počítá v měně vystavení dokladu. Pokud je doklad vystavený v jiné než domácí měně, proběhne zaokrouhlení v této měně a následně se částky v cizí měně přepočtou na částky v domácí měně.
Zaokrouhlení celkové částky je považováno za částku včetně daně. Z celkové výše zaokrouhlení se tedy daň vypočítá způsobem shora a odečtením daně od celkové částky se vypočte základ.
Daňový doklad obsahuje objekty pro tzv. korekci cen ve všech platných sazbách DPH. V korekci jsou evidované rozdíly mezi sumami hodnot z položek dokladu a výslednými požadovanými hodnotami základů, daní a celkových částek včetně daně pro každou sazbu. Zaokrouhlení celkové částky dokladu způsobí rozdíl, a proto bude zahrnuto do korekce.
Hodnoty základu, daně a celkové částky včetně daně ze zaokrouhlení se přičtou do sumace DPH za celý doklad pro příslušný druh sazby.
Pro zaúčtování zaokrouhlení se použije předkontace pro zaokrouhlení, která je zadaná v Nastavení skupiny. Jestliže zde předkontace není nastavená, zůstane předkontace pro zaokrouhlení prázdná a při zaúčtování se použije předkontace ze záhlaví dokladu.
Zaokrouhlování DPH
U daňových dokladů obsahuje konfigurace nastavení způsobu zaokrouhlování DPH. Česká legislativa připouští zaokrouhlování DPH na koruny matematicky, tj. částka 0,50 Kč a vyšší se může zaokrouhlit nahoru a částka nižší než 0,50 Kč se může zaokrouhlit dolů. Zaokrouhlení pro doklad se počítá v měně vystavení dokladu. Pokud je doklad vystavený v jiné než domácí měně, proběhne zaokrouhlení v této měně a následně se částky v cizí měně přepočtou na částky v domácí měně.
Zaokrouhlení DPH se vždy vyčíslí v sazbě konkrétní položky, pro kterou se DPH zaokrouhluje. Nastavená sazba DPH pro zaokrouhlení (konkrétní nebo převažující) se v tomto případě ignoruje a jednotlivé hodnoty v každé sazbě se zaokrouhlí podle nastavení zaokrouhlení DPH. Rozdílem zaokrouhleného a nezaokrouhleného DPH se vypočte částka rozdílu DPH pro každou sazbu. Dále se dopočítají jednotlivé základy v každé sazbě DPH jako rozdíl částky včetně DPH a DPH. Vypočtené částky zaokrouhlení v jednotlivých sazbách se přičtou k odpovídajícím částkám z položek v daných sazbách a součty se dosadí do požadovaných cen.
Zaokrouhlení hotovostní platby
Slovenská legislativní úprava daná zákonem č. 18/1996 požaduje od 1. 7. 2022 zaokrouhlovat hotovostní platby (na rozdíl od bezhotovostních) na pěticenty. Pro tento účel je v seznamu Zaokrouhlení vytvořena speciální karta s kódem 0,05_SK, která má konfigurované všechny parametry požadované slovenskou legislativou. Toto zaokrouhlení doporučujeme ve všech slovenských provozovnách, které přijímají úhrady v hotovosti, doplnit do Nastavení skupin prodejek a faktur s hotovostním způsobem platby.
Na skupinách pokladních dokladů tento způsob zaokrouhlení zadejte přímo do pole Zaokrouhlení celkové částky. V takovém případě ovšem nezapomeňte nastavit pole Sazba DPH pro zaokrouhlení na hodnotu Nulová.
Zaokrouhlování hotovostních plateb je vždy v nulové sazbě, a proto se u něj neuvádí sazba DPH. Podrobnosti včetně názorných příkladů se dočtete v článku Zaokrouhlení hotovostních plateb v IS Money ERP podle slovenské legislativy na našem blogu.
Zaokrouhlení celkové částky i DPH
Zaokrouhlení pro doklad se počítá v měně vystavení dokladu. Pokud je doklad vystavený v jiné než domácí měně, proběhne zaokrouhlení v této měně a následně se částky v cizí měně přepočtou na částky v domácí měně.
Při nastavení zaokrouhlení celkové částky i DPH dochází ke kombinaci předchozích dvou výpočtů. Nejprve se vypočte zaokrouhlení celkové částky buď v převažující sazbě, nebo ve zvolené sazbě. Dopočítá se shora DPH a následně i základ. Poté se vypočtou částky zaokrouhlení DPH v jednotlivých sazbách, a to i v případě, kdy v dané sazbě není žádná položka a jen se v ní zaokrouhlila celková částka a z tohoto zaokrouhlení se vypočetlo DPH, které se následně zaokrouhlilo podle nastaveného zaokrouhlení. Rozdílem získaných částek Včetně DPH a DPH se vypočítají jednotlivé Základy pro každou sazbu v části Rozdíly od požadovaných cen. Vypočtené částky zaokrouhlení v jednotlivých sazbách se přičtou k odpovídajícím částkám z položek v daných sazbách a součty se dosadí do požadovaných cen.
Karta korekce ceny dokladu – ruční úprava
Korekce také u dokladů s položkami umožňuje přímou editaci jednotlivých sumárních údajů DPH za celý doklad. Jsou vyčísleny rozdíly zadaných výsledných hodnot a hodnot vypočítaných jako suma z položek dokladu. Tyto rozdíly představují korekci.
Karta Korekce ceny účetního dokladu je rozdělená do částí:
Ceny z položek – zobrazuje sečtené ceny za doklad v jednotlivých daňových sazbách.
Rozdíly od požadovaných cen – program sčítá a zobrazuje změny oproti původním cenám z položek.
Požadované ceny – zde je možné přímo změnit požadované ceny pro jednotlivé druhy sazeb. V takovém případě nepoužívejte tlačítko Výpočet, které by úpravu zrušilo.
Pro editaci hodnot v jednotlivých sazbách a celkem za doklad platí stejná pravidla jako pro editaci hodnot u dokladu bez položek.
Doklady vstupující do souhrnného hlášení a intrastatu
U dokladů, které vstupují do Souhrnného hlášení nebo do výkazu Intrastat, vlivem korekce dokladu vzniká rozdíl mezi zaokrouhlenou částkou za celý doklad a prostým součtem cen jednotlivých položek. Tyto částky pak v příslušných sestavách chybí. Proto je v příslušných průvodcích tiskem volba Zahrnout částky z korekcí dokladů, která zaokrouhlovací rozdíl podle ceny položek poměrově rozpočítá a k jednotlivým položkám připojí. Do hlášení tak spolu s položkou vstoupí jen odpovídající podíl z celkové korekce. Pokud vznikne zaokrouhlením jednotlivých podílů rozdíl jejich součtu oproti celkové korekci, připočte se tento rozdíl k položce s nejvyšší částkou.