Zakázky / Seznam zakázek nebo Seznamy / Kontrolingové / Seznam zakázek / Detaily / záložka Rozpad zakázky
<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Navigace: Zakázky > Rozpad zakázky/rozpočtuZakázky / Seznam zakázek nebo Seznamy / Kontrolingové / Seznam zakázek / Detaily / záložka Rozpad zakázky Zakázky / Rozpočty zakázek / Detaily / záložka Rozpad rozpočtu |
Detail seznamu zakázek a jejich rozpočtů podává velmi podrobné informace o jednotlivých hodnotách, které vstupují do plánovaných a skutečných výnosů a nákladů. Tyto hodnoty je možné libovolně seskupovat, řadit i součtovat a na částky tvořící jednotlivé části zakázky či rozpočtu se tak dá získat prakticky jakýkoliv náhled. Při každé aktualizaci zakázky (rozpočtu) program celý okruh aktualizovaných údajů smaže a nahradí novými hodnotami. Nemaže pouze údaje, které do aktualizace nevstupují (nejsou zahrnuté v konfiguraci), a také údaje, které vznikly individuálním výběrem pomocí funkce Aktualizovat výběrem (tyto údaje se dají odstranit ručně pomocí tlačítka Smazat).
Ovládací tlačítka
V záložce Rozpad vidíte vždy jen ta data, která byla do nákladů a výnosů zařazena při aktualizaci (tlačítkem Aktualizovat nebo Aktualizovat výběrem). Nad tabulkou v záložce můžete použít tlačítka:
Smazat – tlačítko slouží ke smazání položek souvisejících s individuálně vybranými doklady, které byly do seznamu vložené pomocí funkce Aktualizovat výběrem.
Zobrazit zdrojový záznam – tlačítkem otevřete doklad, aktivitu či účetní zápis. Záznam se na tomto místě nedá editovat, je možné si ho jen prohlížet.
Exportovat do excelu – zobrazená data se v podobě, v jaké je máte seřazená a součtovaná, uloží ve vašem počítači v podobě excelovské tabulky, ve které se dají dále zpracovat.
Práce s daty
Při prvním otevření záložky jsou data vstupující do aktualizace zobrazená v podobě obsáhlé tabulky, kde v řádcích vidíte jednotlivé doklady, aktivity či účetní zápisy a ve sloupcích údaje, které můžete při zpracování potřebovat (částku, datum, firmu, druh záznamu, číslo dokladu atd.). Tabulka může být v této podobě poněkud nepřehledná, a proto je potřeba si ji přizpůsobit vlastním potřebám. K tomu slouží řada nástrojů:
Seskupování podle vybraných sloupců – záhlaví kteréhokoliv ze sloupců můžete "uchopit" myší a přetáhnout o řádek výš do prostoru určeného pro seskupování. Řádky v seznamu se ihned rozdělí na skupiny podle vybrané kategorie a v záhlaví každé skupiny program automaticky uvádí také součet částek všech vstupujících položek. Sloupců se dá takto nahoru přetáhnout libovolné množství – skupiny se dále rozdělí na další podskupiny, jejichž hierarchie je určená pořadím sloupců v prostoru pro součtování. Odpovídající součet částek je pak uvedený i v hlavičce každé podskupiny.
Filtrování sloupců – najedete-li myší nad hlavičku kteréhokoliv sloupce, zobrazí se v pravém horním rohu ikonka filtru. Stiskem levého tlačítka myši si zobrazíte seznam všech hodnot, podle kterých lze sloupec filtrovat (např. nad sloupcem Firma vidíte seznam všech firem, které se v datech k zakázce vyskytují). Pak už jen stačí na kteroukoliv z nich poklepat a seznam se ihned omezí jen na položky obsahující vybranou podmínku. V nabízeném seznamu je vždy navíc jako první uvedená hodnota Vlastní, pomocí které se dá otevřít karta jednoduchého filtru, v němž lze podmínky filtrování nastavit podrobněji (je větší/menší, prázdný aj.). Filtrování zrušíte tak, že v nabízeném seznamu vyberete hodnotu Vše. Tímto způsobem se dá současně filtrovat libovolný počet sloupců – při větším rozsahu filtrování však doporučujeme použít volbu místní nabídky Zobrazit automatický filtrační řádek.
Řazení a sbalování dat – u všech sloupců vybraných pro seskupování (a také u jednoho z těch, které zůstaly "dole") se dá pomocí šipky změnit směr řazení dat sestupný/vzestupný. Data uvedená v řádcích seznamu se navíc pomocí šipky umístěné na levé straně součtovacího řádku dají rozbalovat/sbalovat – díky tomu můžete vidět jen celkové údaje za skupinu, nebo si kteroukoliv skupinu rozbalit a prohlédnout si i všechny vstupující položky.
Místní nabídka
Další možnosti zpracování tabulky vám nabízí místní nabídka otevřená pravým tlačítkem myši nad hlavičkou kteréhokoliv sloupce:
Seskupit podle tohoto pole – tato volba je obdobou výše uvedeného přetahování sloupců do pole určeného pro seskupování. Sloupec, na kterém jste otevřeli místní nabídku, se po výběru této funkce automaticky přemístí do pole pro seskupování, kde se v hierarchickém členění zařadí jako poslední, nejníže postavená položka. Pokud jej chcete přemísti na vyšší úroveň, stačí ho přetáhnout myší na jinou pozici.
Skrýt tento sloupec – pro lepší přehlednost tabulky si z ní můžete odstranit všechny sloupce s daty, která nepotřebujete sledovat.
Výběr sloupců – touto volbou otevřete seznam skrytých sloupců. Myší je pak můžete vracet zpět do tabulky, nebo je naopak z tabulky přemístit mezi skryté sloupce.
Přizpůsobit velikost / všechny sloupce – při větším množství zobrazených sloupců a obsáhlejších dat v nich uvedených nemusí být tabulka vždy úplně přehledná. Pomocí funkcí pro přizpůsobení si proto můžete upravit šířku vybraných sloupců. Obdobného výsledku také dosáhnete tak, že myší v záhlaví posunete rozdělovací čáru mezi sloupci.
Když nad kteroukoliv buňku v tabulce najedete myší, program zobrazí plný text uvedený v buňce.
Editor filtru – další možnost filtrování hodnot v tabulce. Volba zobrazí standardní filtr, kde ikonou přidáváte podmínky a ikonou je odebíráte. Každá podmínka se skládá ze tří barevně odlišených částí: druh údaje (sloupec, který chcete filtrovat), operátor (začíná, je rovno, obsahuje apod.) a hodnota. Všechny položky můžete vybrat z roletové nabídky, hodnota se dá i přímo zapsat.
Zobrazit vyhledávací panel – volba otevře nad tabulkou vyhledávací pole, do kterého stačí zapsat jakoukoliv kombinaci hledaných znaků. Seznam se ihned omezí na položky, které zadané znaky obsahují na kterékoliv pozici a hledaný text navíc v tabulce zvýrazní. Filtrování ukončíte tlačítkem Smazat.
Zobrazit automatický filtrační řádek – tato funkce otevře pod hlavičkami sloupců řádek, ve kterém vidíte všechny filtry nastavené pro jednotlivé sloupce (viz výše) a můžete je dále editovat.