Business Intelligence / Analýzy / Analýza / tlačítko Filtry
<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Navigace: Business Intelligence > Analýzy > Filtrování analýzyBusiness Intelligence / Analýzy / Analýza / tlačítko Filtry |
Filtry určené k omezení velikosti dat si můžete definovat již při sestavení analýzy na třetí straně Průvodce vytvořením nové analýzy. Program vám zde umožní vytvořit stromovou strukturu filtrů včetně určení operátorů A zároveň / Nebo, které definují logický vztah mezi filtry navzájem i jejich podmínkami. Všechny takto definované filtry pak uvidíte na Analýze po stisku tlačítka Filtrovat analýzu, které otevře kartu Úprava podmínek datových filtrů analýzy. Zde máte nejen možnost filtry aktivovat, ale můžete si je smazat, opravit nebo naopak přidat nové. V obou případech (při sestavení analýzy i na již uložené kartě analýzy) je postup obdobný.
Jednotlivé filtry si můžete podle libosti aktivovat individuálně, zatímco podmínky zadané v Definici skupinové podmínky platí po aktivaci filtru vždy všechny současně.
V místní nabídce nad oblastí pro umístění datových polí najdete také volbu Zobrazit filtrování dat, která vám umožní přímé Filtrování hodnot datových polí.
Úprava podmínek datových filtrů analýzy
Máte-li zde již definované filtry, aktivujete je zatržením a následným potvrzením pomocí tlačítka OK. Pokud se chcete podívat, jaké podmínky jsou ve filtru nastavené, nebo pokud filtr chcete upravit, stačí na jeho položku poklepat myší.
Ověřit datovou náročnost – po stisku tlačítka program zobrazí odhad, kolik paměti bude potřeba ke zpracování dané analýzy (bez ohledu na použité filtry), a současně přidá informaci o volné kapacitě, která je ve vašem počítači k dispozici.
Přidat – tlačítkem otevřete kartu Definice skupinové podmínky.
Definice skupinové podmínky
Na této kartě nastavujete jednotlivé podmínky daného filtru a logický vztah mezi nimi. Nastavené podmínky jsou zobrazené v dolní části karty, kdy každý řádek představuje logický zápis jedné podmínky a její vztah s následující podmínkou. Pokud ji potřebujete opravit, stačí na řádek poklepat myší.
Název – filtr doporučujeme pojmenovat tak, aby bylo na první pohled jasné, co je jeho účelem. Usnadní vám to jeho používání.
Negovat podmínku – filtrem projdou položky, které zadané podmínky neobsahují. Logické operátory platí i v případě negace.
Logická spojka skupinové podmínky – tato volba určí vztah mezi jednotlivými podmínkami filtru. Nabízí se přitom dvě možnosti:
A zároveň – filtrem projdou jen ty položky, které vyhovují všem podmínkám filtru současně.
Nebo – v tomto případě program zobrazí všechny záznamy, které vyhovují alespoň jedné z podmínek filtru.
Přidat – tlačítkem otevřete novou kartu Podmínka filtru. Podmínka bude mít k ostatním logický vztah daný spojkou zadanou na kartě.
Podmínka filtru
Negovat podmínku – podmínku můžete nastavit tak, aby filtrovala údaje, které zadaná kritéria neobsahují.
Podmínka z databáze – zde vyberte údaj, pro který chcete podmínku nastavit.
Operátor – určí vztah první podmínky ke druhé. Na výběr máte řadu operátorů určených pro práci s čísly (je větší, menší, rovno, od/do) i textem (začíná, končí, obsahuje).
Druhá podmínka – v nabídce se zobrazí jen ty možnosti, které mají vztah k první podmínce. Druhou podmínku můžete zadat výběrem, nebo přímým zápisem:
Pokud zatrhnete pole Použít hodnotu, platí údaj zadaný nebo vybraný v horním řádku. Může se jednat o zapsaný text (je-li první podmínkou řetězec), datum vybrané z kalendáře nebo zadané relativně (včera, minulý měsíc, příští rok...), roletovou nabídku s několika možnostmi (v případě enumerace) nebo konkrétní číslo.
Druhou podmínku také můžete vybrat z roletové nabídky možností odpovídajících první podmínce.
Spojení s následující podmínkou – pokud má skupinová podmínka obsahovat více jednotlivých podmínek, nezapomeňte mezi nimi nastavit logický vztah.