Účetnictví / DPH / Přiznání a závěrky DPH OSS / Provést závěrku
<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Navigace: Účetnictví > DPH > Přiznání a závěrky DPH OSS > Průvodce přiznáním a závěrkou DPH OSSÚčetnictví / DPH / Přiznání a závěrky DPH OSS / Provést závěrku |
Daňové přiznání musí být podáno nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po skončení příslušného zdaňovacího období, tj. kalendářního čtvrtletí (např. za 1. čtvrtletí je to tedy do konce dubna). Osoba zaregistrovaná do režimu EU musí i v případě, kdy ve zdaňovacím období neuskutečnila žádné plnění v EU, podat nulové daňové přiznání.
Na stránky průvodce se ze seznamu dostanete pomocí tlačítka Provést závěrku. Před jeho spuštěním je nutné zajistit, aby v průběhu závěrky nemohlo dojít k ovlivnění stavu DPH, ideálně tak, aby byl v systému přihlášený pouze uživatel, který závěrku generuje.
Vyberte typ podávaného přiznání OSS
Před spuštěním vlastního průvodce se otevře karta, na níž je třeba zvolit následující údaje:
Typ přiznání
Řádné přiznání – zde program nabízí Uzavření období (při první závěrce je to čtvrtletí předcházející pracovnímu datu, při dalších pak vždy nejbližší následující čtvrtletí) a Pouze tisk vybraného období (v tomto případě lze pro informativní tisk přiznání či podkladů zvolit jakékoliv období – závěrka pro jiné období neproběhne).
Opravné přiznání – tato volba sloužila ve starším režimu MOSS k podání v případech, kdy došlo ke změně rozhodujících údajů na dokladech spadajících do již uzavřeného období. Pro režim OSS je pole od 4Q 2021 nepřístupné, protože opravné přiznání se již nepodává. Dodatečné opravy dokladů se v OSS vykazují dvěma způsoby:
1) Pokud doklady opravíte před koncem kalendářního měsíce následujícího po konci zdaňovacího období (tzn. ve lhůtě pro podání daňového přiznání), stačí podat nové řádné přiznání, které plnohodnotně nahradí přiznání předchozí.
2) Po vypršení lhůty pro podání se opravy dokladů spadajících do uzavřeného období vykazují kladným nebo záporným korekčním rozdílem v následujícím řádném podání. Program proto při změně údajů na starších dokladech samostatně vypočítá rozdíl částek a uvede jej na 3. straně průvodce v rámci právě uzavíraného období.
Seznam daňových registrací platných v období přiznání – v dolní části karty najdete přehled všech registrací, jejichž doklady do přiznání vstoupí. Pokud některá z nich nemá období nastavené na čtvrtletí, systém vám nepovolí v závěrce pokračovat.
Na stránky průvodce se pak dostanete pomocí tlačítka Pokračovat.
Období přiznání a plátce
V horní části první strany průvodce najdete přehled nastavení, které jste zadali na předchozí kartě, a identifikační údaje firmy, které se vytisknou do formuláře.
Moje firma – tlačítkem lze do formuláře přenést adresní údaje z karty, kterou jste v Průvodci nastavením programu zadali jako Kmenovou, je však možné je měnit. Pokud údaje upravíte a následně je budete chtít vrátit po původní podoby, použijte tlačítko znovu.
V dolní části je nutné správně doplnit kurzovní lístek Evropské centrální banky (ECB). K tomu slouží tlačítko:
Importovat kurzovní lístek – pokud lístek do systému není doplněný, je tlačítko červeně zvýrazněné. Po jeho stisku se zobrazí Průvodce importem, který vám nabídne adresu, z níž si lístek můžete stáhnout. Vlastní import pak po stisku tlačítka Dokončit proběhne zcela automaticky a do Money ERP se načte 90denní kurzovní lístek požadovaný českou legislativou.
Pro slovenskou legislativu se do Money ERP načte účetní kurz (denní nebo 90denní) zveřejněný ECB předchozí den v 15.00. Aby se však pro přepočet použil kurz opravdu vyhlášený k poslednímu dni zdaňovacího období, do průvodce se pro uzávěrku ve slovenské legislativě vždy doplní datum o jeden den vyšší.
Zdanitelná plnění
Na další straně průvodce vidíte editovatelné řádky přiznání k DPH v režimu OSS, které obsahují souhrn údajů pro vlastní podání sestavy.
V tomto období nebyla uskutečněna žádná plnění – pole slouží pro podání nulového přiznání a zatrhne se automaticky vždy, když tabulka neobsahuje žádné záznamy. V takovém případě je možné podat nulové přiznání.
Řádky editovány uživatelem – pole se automaticky zatrhne tehdy, když si uživatelsky upravíte některý řádek v seznamu, případně si tam přidáte nový.
Nad hlavičkou sloupců v seznamu řádků si můžete pravým tlačítkem myši otevřít z místní nabídky Výběr sloupců, kde si zvolíte zobrazení sloupce Řádek seznamu editován uživatelem. Stejnou možnost máte i v seznamu Přiznání a závěrky DPH OSS a v náhledu detailů k tomuto seznamu.
Zdanitelná plnění opravná
Na této straně program vypočítá rozdílové sumy vzniklé při opravách dokladů (jako je změna registrace, data plnění DPH, členění DPH, částky apod.), které jste v programu uskutečnili dodatečně po vypršení lhůty pro řádné podání. Jednotlivé řádky představují celkový součet pro každou legislativu a agendu samostatně, rozpis jednotlivých korekcí na konkrétních dokladech si můžete zobrazit v tiskové sestavě na poslední straně průvodce. Program tyto řádky generuje automaticky, ale můžete si je ručně upravit, ev. doplnit či smazat.
Přiznání neobsahuje žádné korekce – příznak se zatrhne automaticky v případě, když v rámci přiznání nejsou podány žádné opravy.
Pokud si příznak nastavíte ručně, systém bude toto nastavení respektovat bez ohledu na skutečný stav vaší agendy. To znamená, že pokud například systém v průvodci vygeneruje opravné řádky a vy si pole Přiznání neobsahuje žádné korekce přesto zatrhnete, tyto opravné řádky do přiznání nevstoupí.
Nastavení přiznání
Provést závěrku – zatržením pole znepřístupníte všechny ostatní volby na stránce a po stisku tlačítka Dokončit program uskuteční závěrku a automaticky vygeneruje všechny příslušné soubory, které v seznamu závěrek uloží do připojených dokumentů.
Export do XML – v tomto případě se na zadanou adresu v počítači vygeneruje soubor podání elektronického přiznání připraveného pro načtení na stránky finanční správy. Export můžete také uskutečnit kdykoliv později po provedení závěrky pomocí tlačítka Export do XML nad seznamem Přiznání a závěrek DPH OSS.
Následující volby slouží pouze pro kontrolní tisk dokumentů, které se při provedení závěrky automaticky vygenerují a připojí k uložené závěrce a které budou také součástí XML souboru odesílaného na finanční správu.
Přiznání k DPH v režimu OSS – formulář přiznání obsahuje přehled rozhodujících údajů o dodavateli a souhrn částek rozepsaných podle států, kam se DPH bude odvádět.
Seznam dokladů DPH OSS – podrobný přehled všech vstupujících dokladů. Seznam si můžete vytisknout i v rámci běžné Závěrky DPH.
Nastavení – před tiskem seznamu dokladů si můžete nastavit, zda chcete k jednotlivým dokladům v sestavě uvádět i údaje o obdržených platbách a zálohách.
Seznam dokladů DPH OSS – chybné vstupy – tato sestava zobrazí všechny vstupující doklady, které mají některý z následujících nedostatků:
nulovou sazbu DPH
nemají načtený kurzový lístek ECB, případně použitá měna nemá v kurzovním lístku ECB stanovený kurz
stát odběratele je totožný se státem dodavatele
stát odběratele není členem EU
stát odběratele chybí
odběratelem na dokladu je plátce DPH (DIČ odběratele není prázdné)
na interním dokladu je použité přijaté zdanitelné plnění
Seznam korekcí pro přiznání k DPH OSS – v tiskové sestavě najdete přehled všech změn, kterými se v aktuálním přiznání vykazují dodatečné úpravy dokladů spadajících do již uzavřených předchozích období (viz opravné řádky na 3. straně průvodce). Tabulka je rozepsaná pro jednotlivá období a státy spotřeby s uvedením původních i nově vykázaných částek.