Mzdy / Tiskové sestavy / Sociální pojištění / Hlášení k záloze na důchodové spoření
<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Navigace: Mzdy > Tiskové sestavy > Sociální pojištění > Hlášení k záloze na důchodové spořeníMzdy / Tiskové sestavy / Sociální pojištění / Hlášení k záloze na důchodové spoření |
Vyúčtování pojistného na důchodové spoření
Vzhledem k tomu, že II. pilíř důchodového pojištění byl ukončen k 31. 12 2015, hlášení se od roku 2016 nepodává.
Zaměstnavatelé jsou povinni za své zaměstnance, kteří se stali účastníky tzv. II. pilíře důchodové reformy, odvádět pojistné finančním úřadům. Zaměstnanec se poplatníkem pojistného stává v okamžiku registrace první smlouvy o důchodovém spoření v centrálním registru smluv. Zaměstnavateli je pak povinen neprodleně oznámit přesný den, kdy se stal účastníkem důchodového spoření, a to písemnou formou a tak rychle, aby mohl zaměstnavatel tuto skutečnost zohlednit hned při následující srážce pojistného.
Zaměstnavatel je automaticky registrován k pojistnému na důchodové spoření, pokud je registrován jako plátce daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků. Pojistné odvádí prostřednictvím měsíčních záloh, které sráží z výplaty obdobně jako zálohu na daň. V hlášení je potřeba uvádět i zaměstnance, kteří jsou účastníky důchodového spoření, ale za příslušné zálohové období (kalendářní měsíc) vykazují nulový vyměřovací základ pojistného (jedná se např. o příjem z dohody o provedení práce do 10 000 Kč). Money ERP tedy do výkazu zahrne všechny, kdo mají na kartě Zaměstnance v aktuálně zpracovávaném období zadané v poli Účastníkem důchodového spoření (II. pilíř) datum spadající do aktuálně zpracovávaného období a do tohoto období spadají i podle data nástupu a výstupu.
Hlášení se podává výhradně elektronicky, všechny exportované sestavy najdete v seznamu Elektronická podatelna DP.
Strana 1
Období – program nabízí aktuální měsíc a rok, vybrat si však můžete i libovolné jiné období.
Finanční úřad – územní pracoviště – doplní se podle zadání v Konfiguraci.
Typ hlášení – Řádné hlášení odevzdáváte každý měsíc. Opravné hlášení ruší účinnost řádného, podáváte ho v případě, zjistíte-li chybu v řádném, a to pouze v rámci běžné lhůty pro podání řádného hlášení.
Další údaje o firmě se doplní z kmenové karty.
Strana 2,3
Na dalších stránkách doplňujete náležitosti potřebné v hlášení.
Strana 4
Měsíční souhrn podle jednotlivých poplatníků – v této části najdete seznam všech zaměstnanců, kteří pro příslušné období do hlášení ze zákona spadají. Zálohy se pro každého poplatníka rozepisují zvlášť a zaokrouhlují se přitom na celé koruny nahoru. Vypočtené údaje se nedají editovat, po otevření karty můžete jen doplnit údaje o výši Vypořádaného přeplatku (jedná se o částku, která byla za uvedené zálohové období vypořádána snížením srážkové a odvodové povinnosti k pojistnému) a Typ rozlišení (A = částka připadající na jednotlivého poplatníka, odvedená plátcem pojistného a převyšující předpis pojistného. B = částka, o kterou součet předpisů pojistného připadajícího na jednotlivého poplatníka od všech jeho plátců pojistného převyšuje částku odpovídající pojistnému vypočtenému z maximálního základu pojistného na důchodové spoření – tuto částku lze uplatnit až v rámci následujícího pojistného období, než ze kterého přeplatek vznikl).
Měsíční souhrn za plátce pojistného celkem – celková záloha je součtem záloh připadajících na jednotlivé poplatníky a již se dále nezaokrouhluje.
Strana 5
Elektronické podání – dokument se po dokončení průvodce odešle na adresu, která je níže zadaná v okně Webová adresa pro elektronické podání. Pro tento způsob podání musíte do průvodce doplnit platný Elektronický podpis.
Přejít na stránku elektronické podatelny – program vás odešle na stránku podatelny, která je zadaná v poli Webová adresa elektronické podatelny. Zde je možné načíst vygenerovaný soubor a použít ho k vyplnění formuláře podatelny.
Uložit do souboru – vygenerovaný XML soubor bude uložený ve vašem počítači na adrese, kterou vyberete v poli Soubor pro uložení hlášení na důchodové spoření.
Tisk hlášení – pro vnitřní potřeby firmy si můžete vyplněný formulář vytisknout.
Elektronicky podepsat – je-li pole zatržené, program nedovolí soubor vygenerovat bez doplnění podpisu. Podpis zadáváte v Průvodci nastavením programu.
Výchozí nastavení – po stisku tlačítka se do polí s webovými adresami doplní aktuálně platné údaje.