Datové zdroje

Business Intelligence / Datové zdroje

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

Navigace:  Business Intelligence >

Datové zdroje

Business Intelligence / Datové zdroje

Odkaz_jinam Analýza

Odkaz_jinam Manuál

Datový zdroj nejen poskytuje data potřebná pro Analýzy, ale svým nastavením výsledky analýzy i přímo ovlivňuje. Jeho tvorba vyžaduje alespoň základní znalosti databázových technologií, proto ji doporučujeme jen skutečně velmi zkušeným uživatelům. Money ERP podporuje dva typy datových zdrojů:

Sipka_velka Přímý datový zdroj – čerpá data přímo z aktuální agendy Money ERP a má tak vazbu na všechny používané objekty (faktury, adresář, objednávky apod.). Tato komunikace však zvyšuje nároky na výkon počítače – objem zpracovávaných dat je omezen pamětí počítače a doporučujeme jej tedy používat jen pro menší agendy s velikostí zhruba do 1 GB. Načítání dat může při prvním použití trvat delší dobu, zato má uživatel vždy jistotu, že pracuje se skutečně aktuálními údaji.

Sipka_velka MS Analysis Services (OLAP) – data jsou zpracovávána na serveru, nároky na cílový počítač jsou výrazně menší a tento způsob je tedy vhodný pro rozsáhlejší databáze. Nevýhodou je ovšem absence přímých vazeb na objekty Money ERP, která vyžaduje při delším zpracování analýzy ruční obnovení dat (refresh). Tento datový zdroj potřebuje mít na příslušném databázovém serveru předem vytvořenou Datovou kostku – její sestavení vyžaduje podrobnou znalost technologií MS Analysis services a její popis není předmětem tohoto manuálu.

Při editaci nového datového zdroje musíte nejprve vybrat Typ datového zdroje. Na základě tohoto výběru program otevře průvodce Definicí datového zdroje, který se liší podle vybraného typu. Dotaz lze libovolně editovat jen do doby, dokud se nepoužije v analýze, poté se průvodce změní na informativní kartu bez možnosti měnit údaje.

Pozor Abyste předešli nechtěnému smazání vlastního nastavení v připravených datových zdrojích například po aktualizaci programu, doporučujeme pro tyto účely vytvořit zcela nový datový zdroj, případně zkopírovat již vytvořený.

Přímý datový zdroj SQL

Zdroj dat

Sipka_velka Název vytvářeného datového zdroje – jednoznačný nápis nebo popis zdroje poslouží k jeho identifikaci.

Sipka_velka SQL dotaz – je důležité dodržet přesný formální zápis dotazu.


Priklad Pokud si tvorbu přímého zdroje chcete vyzkoušet, můžete zkusit dotaz např. v této podobě:

select ID, 'FakturaVydana' AS FakturaVydana, Firma_ID, 'Firma' AS Firma, SumaCelkem, DatumVystaveni, AdresaMisto from Fakturace_FakturaVydana union select ID, 'FakturaPrijata' AS FakturaVydana, Firma_ID, 'Firma' AS Firma, SumaCelkem, DatumVystaveni, AdresaMisto from Fakturace_FakturaPrijata


Sipka_velka Ověřit dotaz – tlačítkem vyzkoušíte, zda je dotaz zadaný v platné podobě. Bez funkčního dotazu není možné pokračovat v pohybu průvodcem.

Vlastnosti sloupců z datového zdroje

Pro jednotlivé sloupce z databázového dotazu je nejdříve potřeba zadat základní nastavení. Kurzorem tedy postupně označte jednotlivé Sloupce dostupné v dotazu a v pravé části okna editujte pro každý z nich Vlastnosti sloupce:

Sipka_velka Zobrazovaný název – jde o jméno, které uvidíte v Detailu buňkyAnalýze a které současně slouží i pro orientaci při Mapování na další straně průvodce. Jestliže žádné nezapíšete, program přebere Název sloupce.

Sipka_velka Zobrazovat v detailu buňky – sloupce, o kterých víte, že je v analýze rozhodně nebudete potřebovat (pomocné sloupce apod.), můžete pro zpřehlednění analýzy ze zobrazení odstranit volbou Ne.

Mapování sloupců

Sloupce z databázového dotazu se mapují na Datová polePivot tabulce na kartě Analýzy. Mapování umožňuje nejen nastavit základní vlastnosti pro jednotlivá datová pole, především umožňuje namapovat na jeden sloupec z databázového dotazu více datových polí a těmto datovým polím nastavit různé typy reprezentace. Strana průvodce je rozdělená na tři části:

Dostupné sloupce

Zde jsou uvedené všechny sloupce z databázového dotazu s datovým typem sloupce uvedeným v závorce. Pro mapování je musíte přesouvat do prostřední části.

Namapované sloupce

Pro mapované sloupce je potřeba ve vedlejším okně nastavit jejich vlastnosti.

Vlastnosti namapovaného sloupce

Definice vlastností se týká vždy sloupce, který je v seznamu Mapovaných sloupců pod kurzorem. Určujete zde následující vlastnosti:

Sipka_velka Jméno objektu – nastavení se týká pouze sloupců s datovým typem GUID. Takové sloupce typicky reprezentují objekty z agendy Money ERP a volbou je možné určit, o jaký typ objektu se jedná. Tuto hodnotu není nutné zadávat.  

Sipka_velka Obsahuje GUID – pomocí této vlastnosti se určuje, zda sloupec obsahuje platný identifikátor na objekt z agendy Money ERP. Pokud je hodnota nastavena na Ano, musí být správně vyplněna vlastnost Sloupec se systémovým jménem.  

Sipka_velka Sloupec se systémovým jménem – vlastnost program vyžaduje pouze v případě, že je nastaveno Obsahuje GUID na Ano. V takovém případě se zde musí nacházet název sloupce, který obsahuje jméno objektu pro identifikátor sloupce. Uvedené jméno sloupce musí být skutečným jménem přímo z databázového dotazu (příp. aliasem z databázového dotazu). Nastavení vlastnosti je důležité pro zobrazení jednotlivých položek ve výpisu detailu buňky. Např. tak lze v detailu zobrazit fakturu nebo firmu, která patří k příslušnému řádku. Proto je vhodné vlastnosti Obsahuje GUIDSloupec se systémovým jménem nastavovat vždy, kdy je to možné.  

Sipka_velka Typ enumerátoru  – týká se pouze sloupců s datovým typem Enumerátor. Umožňuje nastavit typ enumerátoru, což zajistí, že pro jednotlivé enumerátory se místo pouhých číselných hodnot zobrazují názvy odpovídající jednotlivým hodnotám. Enumerátor se bohužel nedá rozeznat podle datového typu sloupce, protože je reprezentován typem Int16. Proto se předpokládá, že tvůrce datového zdroje ví, které sloupce odpovídají enumerátorům. Pro správné nastavení je také nutné nastavit vlastnost Datový typ na hodnotu Enumerátor.  

Sipka_velka Formátování  – ovlivňuje zobrazení hodnot daného sloupce v analýze. Podle datového typu sloupce lze buď zvolit jeden z předem připravených způsobů zobrazení, nebo je možné zadat vlastní typ zobrazení pomocí tzv. Formátovacího řetězce. Formátovací řetězec odpovídá pravidlům formátovacích řetězců definovaných v Microsoft .NET (viz http://msdn.microsoft.com/en-us/library/fbxft59x.aspx). Ve formátovacím řetězci lze používat zástupný symbol {0}, který představuje hodnotu zobrazované buňky v analýze. Např. formátovací řetězec {0}.kvartál se projeví v zobrazení jako jednotlivá čtvrtletí.  

Sipka_velka Pořadí v oblasti – index umístění v oblasti při prvním otevření analýzy. Každý sloupec je mapován na datové pole, které má pomocí vlastnosti Výchozí umístění specifikováno výchozí umístění v některé z oblastí analýzy. Pomocí indexu pořadí lze určovat, jak se jednotlivá datová pole v oblasti seřadí.  

Sipka_velka Průběžné sčítání – mění způsob zobrazení hodnot datového pole tak, aby se jednotlivé hodnoty agregovaly. Tak lze snadno vytvářet nápočtové sloupce, např. definovat sloupec, který bude zobrazovat postupný součet částek na objednávek za určité časové období.  

Sipka_velka Seskupovací interval – interval pro celá čísla ovlivňuje seskupování hodnot sloupců obsahující číselné údaje. k tomu je nutné nastavit vlastnost Seskupování na hodnotu Numerické. Pokud je interval nastaven např. na hodnotu 10, budou číslené hodnoty v dimenzích seskupovány do skupin 0–9, 10–19, 20–29 atd.  

Sipka_velka Seskupování – ovlivňuje seskupování hodnot datového pole použitého jako dimenze. Toho lze nejčastěji využít v případě časových hodnot, kdy se dá jeden sloupec namapovat na více datových polí a následně každému poli nastavit jiný způsob seskupování (např. podle roku, čtvrtletí a měsíce). Taková datová pole pak můžete na analýze jednoduše hierarchicky seskupovat.  

Sipka_velka Součtová funkce – upravuje způsob agregace hodnot v datové oblasti analýzy. Standardně je nastavená na běžné sčítání, což znamená, ze např. v mezisoučtech se zobrazují součty jednotlivých položek aktuální skupiny. Tuto funkci lze změnit i na jiný typ (např. výpočet průměrné hodnoty).  

Sipka_velka Systémový sloupec – je-li tato vlastnost nastavena na Ano, potom se takový sloupec uživateli nikdy nezobrazí v seznamu dostupných sloupců datového zdroje a vždy bude zařazen do výsledné analýzy. Tohoto nastavení je vhodné využívat pro sloupce obsahující např. systémový identifikátor a jméno sloupce se systémovým jménem.  

Sipka_velka Výchozí umístění – určuje umístění datového pole při prvním spuštění analýzy v jedné z oblastí.  

Sipka_velka Výchozí viditelnost – pomocí této volby se dá určit, zda bude datové pole při prvním zobrazení analýzy viditelné, nebo zda bude skryté v Seznamu datových polí.  

Sipka_velka Význam dat na datové kostce – nastavení určuje, do kterých oblastí analýzy lze datové pole přesunout. Dimenze se dá přesunout pouze do řádků nebo sloupců, měřítko pouze do datové oblasti. Pokud je možné datové pole použít pro obě volby, nastavte obě možnosti.  

Sipka_velka Zobrazení součtové funkce – pomocí této vlastnosti můžete definovat způsob zobrazení součtové funkce. Výchozí hodnota představuje běžnou agregaci. Ostatní hodnoty umožňují zobrazit součtové hodnoty jako absolutní rozdíly oproti předchozím polím, jako procentuální rozdíly apod.  

Sipka_velka Zobrazit v analýze – určuje, zda se pro zadané datové pole má vytvořit v oblasti analýzy datové pole. Pokud je toto zakázáno, pak daný sloupec v analýze existuje, ale není možné jej použít v oblasti analýzy. Jeho data jsou však nadále dostupná např. při zobrazení Detailu buňky apod.  

Sipka_velka Datový typ – určuje datový typ sloupce z databázového dotazu. Ve většině případů je datový typ rozpoznáván spolehlivě automaticky, takže není nutné jej měnit. Výjimku tvoří datový typ Enumerátor, který není možné rozpoznat od číselného datového typu, a proto je nutné jej nastavit ručně. V případě nastavení datového typu Enumerátor je zároveň nutné nastavit vlastnost Typ enumerátoru na správnou hodnotu.  

Sipka_velka Ikona – datovému poli můžete také přiřadit jednu z připravených ikon.  

Sipka_velka Popis sloupce – měl by obsahovat informaci o hodnotách, které tento sloupec poskytuje. Je užitečné jej vyplnit především v případě, kdy je z názvu sloupce méně patrné k čemu slouží. Při tvorbě analýzy si pak uživatel může tento popis zobrazit a podle něj se rozhodnout, zda sloupec do analýzy zahrne nebo ne. Navíc se v tabulce analýzy tento text zobrazí vždy, když najedete myší nad toto datové pole.

Sipka_velka Zobrazované jméno – toto jméno se zobrazí jako název datového pole v analýze. Pokud není zadáno, bude použito jméno sloupce z datového zdroje.  

MS Analysis Services (OLAP)

Jak již bylo uvedeno dříve, pro tvorbu datového zdroje OLAP si musíte na příslušném databázovém serveru vytvořit Datovou kostku a teprve poté můžete přistoupit k editaci průvodce:

Zdroj dat

Na prvním stránce průvodce zadáváte kromě název datového zdroje nutného pro další identifikaci také informace o připojení k datové kostce. Připojení je individuální, proto jej nebudeme blíže popisovat. Hodnoty je vhodné vyplňovat odshora dolů, protože průvodce automaticky získává další informace přímo z napojené databáze. V dolní části stránky se zobrazuje informace o platnosti zadaných hodnot a vy si tak můžete snadno ověřit, zda jsou zadané údaje validní.

Vlastnosti sloupců

V datovém zdroji založeném na MS Analysis Services lze definovat pouze základní informace o datových polích. Všechny ostatní informace by měly být nastaveny přímo při tvorbě datové kostky, aby se tak maximálně využíval výkon zpracování na serveru.

Sipka_velka Formátování  – ovlivňuje zobrazení hodnot daného sloupce v analýze. Podle datového typu sloupce lze buď zvolit jeden z předem připravených způsobů zobrazení, nebo je možné zadat vlastní typ zobrazení pomocí tzv. Formátovacího řetězce. Formátovací řetězec odpovídá pravidlům formátovacích řetězců definovaných v Microsoft .NET (viz http://msdn.microsoft.com/en-us/library/fbxft59x.aspx). Ve formátovacím řetězci lze používat zástupný symbol {0}, který představuje hodnotu zobrazované buňky v analýze. Např. formátovací řetězec {0}.kvartál se projeví v zobrazení jako jednotlivá čtvrtletí.

Sipka_velka Ikona – každému datovému poli můžete se dá přiřadit jedna z připravených ikon.

Sipka_velka Zobrazované jméno – jméno pro zobrazení sloupce v detailu buňky v analýze, jestliže žádné nezapíšete, program přebere Název sloupce.