Odpisové skupiny

Majetek / Odpisové skupiny

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

Navigace:  Majetek >

Odpisové skupiny

Majetek / Odpisové skupiny

Odpisové skupiny jsou určené k sestavení Odpisových plánů na kartách majetku a provedení automatického Výpočtu.

Seznam obsahuje nejčastěji používané odpisové skupiny s definovanou periodou, počtem období, metodou odpisu a zaokrouhlením, daňové odpisy jsou nastavené podle platné legislativy.

V případě potřeby si můžete vytvořit libovolné další skupiny.

Odpisová skupina

Sipka_velka Simulace odpisů – pomocí tlačítka si ověříte, jak budou vypadat odpisy vytvořené podle parametrů, které jste na kartě zadali. Po zadání vstupní částky a počátečního data program vygeneruje přehled odpisů s vypočítanými daty, částkami a zůstatky celkové částky.

Sipka_velka Způsob odpisu – v roletové nabídce najdete přehled všech zákonem daných metod používaných pro výpočet. Na jejich výběru závisí výše sazeb jednotlivých odpisů. Popis metod najdete dále v kapitole Algoritmus výpočtu.

Sipka_velka Perioda odpisů – četnost odpisů v rozmezí den až rok.

Sipka_velka Počet období – v souvislosti s Periodou odepisování určuje, jak dlouho se majetek bude odepisovat. Současně v závislosti na Způsobu odpisu ovlivní i sazby odpisů v jednotlivých obdobích, které jsou uvedeny níže na kartě.

Sipka_velka Používat vlastní členění procent – využijete pro vytvoření speciální vlastní odpisové skupiny. Po stisku tlačítka Zadat procenta se zobrazí tabulka, ve které můžete zadat libovolné členění odpisů. Počet přístupných polí odpovídá Počtu období, které jste zadali na kartě odpisové skupiny, jejich součet se musí rovnat 100 %.

Sipka_velka Zaokrouhlení odpisů – vybíráte ze seznamu Zaokrouhlení, jedná se o parametr, který ovlivní výsledné částky jednotlivých odpisů.

Sipka_velka Uplatňovat odpisy podle legislativy – volba se uplatní pouze v agendách vedených ve slovenské legislativě, a to s počátkem odepisování po 1. 1. 2020. Po zatržení pole program provádí postupné zaokrouhlování mezivýpočtů. Nejprve zjistí výši ročního odpisu, kterou zaokrouhlí podle nastavení v Odpisové skupině. Pokud je počet odepisovaných měsíců v prvním roce menší než 12, vypočítá reciproční poměrnou část odpisu připadající na 1 měsíc a tu pak zaokrouhlí podle nastavení zaokrouhlování v odpisové skupině.

Algoritmus výpočtu

Sazby odpisů závisí na metodě výpočtu, kterou vyberete v poli Způsob odpisu. Podle vybrané metody se tedy mění procentní hodnoty sazeb pro jednotlivá období (první, další a zvýšená cena), které jsou zobrazeny dole na kartě odpisové skupiny. U metody Lineární, Zrychlené DDBZrychlené daňové jsou hodnoty sazeb pro tato období nepřístupné, protože sazba je odvozena od počtu období. U metody Zrychlená SYD nejsou sazby zobrazené, protože procentní sazba je v každém období jiná.

Po zadání počtu období se vypočítají hodnoty sazeb takto:

Sipka_velka Lineární metoda – rovnoměrný způsob odepisování podle doby odepisování. Sazby pro všechna období i pro zvýšenou cenu se vypočítají podle vzorce S = 100/P (S = sazba v % pro období, P = počet období), jsou tedy všechny stejné.

Sipka_velka Zrychlená metoda DDBsazby jsou opět stejné, vypočítají podle vzorce S = 2*100/P (S = sazba v % pro období, P = počet období). v ČR se tato metoda nepoužívá.

Sipka_velka Zrychlená metoda SYDsazby se nepočítají, jsou pro každé období jiné. Pro výpočet odpisů je v tomto případě důležitý počet období. V ČR se tato metoda nepoužívá.

Sipka_velka Metoda lineární – daňové odpisy – prvotní výpočet je stejný jako u lineární metody, ale sazby můžete individuálně upravit. Změníte-li sazbu pro první nebo další období, program vypočítá druhou sazbu podle vzorce:

Sipka_malaPři změně hodnoty sazby pro 1. období se další období vypočítá S= (100–S0)/(P–1).

Sipka_malaPři změně hodnoty sazby pro další období se první období vypočítá S= 100–(SN*(P–1)).

(S= sazba v % pro další období, S= sazba v % pro 1. období, P = počet období)

Sipka_velka Metoda zrychlená – daňové odpisysazba pro první období a pro zvýšenou cenu se vypočítá podle vzorce K= KZ = P a sazba pro další období se vypočítá podle vzorce K= P+1 (K= koeficient pro první období, KZ = koeficient pro zvýšenou cenu, KN = koeficient pro další období, P = počet období). Koeficienty jsou dané legislativou.