Účetnictví / Závěrkové operace / Přecenění pohledávek a závazků
<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Navigace: Účetnictví > Závěrkové operace > Přecenění pohledávek a závazkůÚčetnictví / Závěrkové operace / Přecenění pohledávek a závazků |
Tuto funkci použijete na konci hospodářského roku pro přepočet pohledávek a závazků vystavených v cizích měnách podle kurzu ČNB k poslednímu dni daného hospodářského roku, nebo k aktuálnímu datu, provádíte-li přecenění v jiném termínu.
Prvním krokem přecenění je volba data, ke kterému se má akce uskutečnit. Poté program nabídne kartu Přecenění závazků a pohledávek, v níž najdete seznam všech dokladů určených k přecenění (rozhodující je datum Účetního případu). Na nástrojové liště jsou následující tlačítka:
Přecenit – tlačítkem spustíte přepočítání kurzu na dokladech podle zadaných parametrů.
Cizí měny – zde můžete upravit nebo zadat příslušné měně kurz ČNB platný ke dni akce nebo k poslednímu dni hospodářského roku. Pokud se vám stane, že při přecenění zvolíte špatný kurz, stačí jednoduše smazat vygenerovaný interní doklad a přecenění uskutečnit znovu s jiným kurzem cizí měny.
Konfigurace – na kartě volíte skupinu Interních dokladů pro pohledávky a závazky s předkontacemi vhodnými pro zaúčtování kurzového rozdílu. Doporučujeme pro tento případ vytvořit speciální skupiny.
Poklepáním na položku v seznamu otevřete příslušný doklad.
Postup přecenění je jednoduchý. Nastavíte Konfiguraci a poté pomocí tlačítka Cizí měny zadáte požadované kurzy všech měn použitých na dokladech. Tlačítkem Přecenit pak uskutečníte přepočet kurzů pro všechny doklady označené v levém sloupci seznamu, případně pro celý seznam, pokud jste v něm neoznačili žádnou položku. Program automaticky vypočítá kurzový zisk nebo kurzovou ztrátu a vygeneruje Interní doklady.
Přeceněním dokladu vzniká speciální druh úhrady, tzv. Úhrada přecenění, která mění částku zbývající k uhrazení podle nového kurzu platného k datu přecenění. Úhrada přecenění se vytváří pomocí interních dokladů jako kurzový rozdíl.
Pro každou cizí měnu musí být k datu přecenění zadaný aktuální Kurz, fixing ČNB. Následující úhrady přeceněných dokladů již počítají s jeho novým kurzem, tzv. Kurzem přecenění dokladu, namísto kurzu vystavení u nepřeceněných dokladů. Tento kurz je také zohledňuje v sestavách o neuhrazených závazcích a pohledávkách.
Do přecenění vstupují pouze doklady, jejichž datum vystavení je menší než datum přecenění. Nevstupují doklady stornované a stornující a doklady, které spadají do zamčeného období funkcí Účetní uzávěrka. Doklad nemůže být přeceněný k určitému datu, pokud existuje jakákoliv úhrada tohoto dokladu, včetně úhrad dřívějších přecenění, s datem vyšším nebo rovným datu přecenění. Za datum úhrady se považuje datum platby hradícího dokladu. Doklad je také možné přecenit vícekrát, vždy však k různému datu přecenění. Pokud již existuje k zadanému datu přecenění Úhrada přecenění, tato úhrada i interní doklad se přeúčtují.