Mzdy / Mzdové seznamy / Pracovní poměry / Typy pracovních poměrů
<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Navigace: Mzdy > Mzdové seznamy > Pracovní poměry > Typy pracovních poměrůMzdy / Mzdové seznamy / Pracovní poměry / Typy pracovních poměrů |
Velmi důležitý seznam, jehož nastavení je zásadní pro správné zaúčtování mezd. Seznam se dodává s programem již naplněný podle platné legislativy a jednotlivé karty obsahují časové rozlišení. Pro každou změnu na kartě tedy vytvořte nové časové období.
Před vystavením první mzdy rozhodně projděte jednotlivé karty Typů pracovních poměrů a na těch, které budete u Zaměstnanců používat, velmi pečlivě zadejte jednotlivé Nákladové účty.
Typ pracovního poměru
Sociální pojištění – volíte, zda zaměstnanci s tímto typem pracovního poměru budou platit sociální pojištění, případně v jakém režimu. Konkrétní sazby se nastavují v seznamu Sociálního pojištění.
Ano – pojištění se platí u většiny pracovních poměrů.
Ne – neplatí se při dohodě o provedení práce.
Osvobozeno do limitu – pojištění zaměstnanec platí až při překročení legislativou určeného limitu. Osvobození jsou zaměstnanci s dohodou o pracovní činnosti.
Pouze důchodové pojištění – určeno pro pracující důchodce.
Osvobozeno od limitu DPP – určeno pro dohodu o provedení práce, která má finanční limit, při jehož překročení se musí odvádět pojištění.
Odvádět nad částku – zde je v případě platby sociálního pojištění v režimu Pouze důchodové pojištění uvedená výše rozhodného příjmu.
Uplatňovat slevu na SP – vykonává-li zaměstnanec u jednoho zaměstnavatele více zaměstnání v pracovním poměru, náleží Sleva na sociálním pojistném jen v jednom z nich. Musíte rozhodnout, na který pracovní poměr slevu uplatníte.
Zdravotní pojištění – sazby a limity pro platbu pojištění se zadávají v seznamu Zdravotního pojištění, režimy platby jsou následující:
Ano – pojištění se povinně platí u většiny pracovních poměrů.
Ne – pouze u dohody o provedení práce.
Osvobozeno od limitu – dohoda o pracovní činnosti.
Osvobozeno od limitu DPP – dohoda o provedení práce.
Limit + plátce stát – pojištění zaměstnanců, za které zdravotní pojištění platí stát.
Daň z příjmu
Srážková/Zálohová daň – od roku 2018 srážkovou daň mohou odvádět jen zaměstnanci, kteří nemají podepsané prohlášení poplatníka k dani (nastavíte na Kartě zaměstnance), za předpokladu, že jejich měsíční příjem nepřesáhne 2500 Kč. Při nedodržení těchto podmínek odvedou zálohovou daň.
Srážková/Zálohová daň DPP – v tomto případě mohou srážkovou daň odvádět zaměstnanci, kteří nemají podepsané prohlášení poplatníka k dani, mají podepsanou dohodu o provedení práce a jejich měsíční příjem nepřesáhne 10 000 Kč.
Zálohová daň – používá se pro všechny ostatní typy pracovních poměrů.
Ne – od daně jsou osvobozeny pouze příjmy za práci žáků a studentů z praktického vyučování a praktické přípravy. Ve mzdě je v takovém případě nulový základ daně a vypočtená zálohová daň.
Kód činnosti pro ČSSZ – pokud si sami editujete další pracovní poměry, je pro potřeby výstupů pro správu sociálního zabezpečení nutné pole doplnit ze seznamu Kódů činností pro ČSSZ.
Nákladové účty – v každém typu pracovního poměru, který budete dosazovat na kartu Zaměstnance, velmi pečlivě doplňte z vašeho Účtového rozvrhu všechny nákladové účty – na tomto nastavení záleží správné zaúčtování mzdové závěrky.