Administrace / Přístupová práva / Uživatelé / Uživatel
Agenda / Zobrazit práva uživatele
<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Navigace: Administrace > Přístupová práva > Uživatelé > Karta uživateleAdministrace / Přístupová práva / Uživatelé / Uživatel Agenda / Zobrazit práva uživatele |
Nemáte-li přístup do seznamu uživatelů, můžete informovat o nastavení svých přístupových práv a přihlašovacích údajů pomocí volby Zobrazit práva uživatele, kterou najdete v menu Agenda. Z tohoto místa se nastavení nedá editovat a slouží pouze k informaci o rozsahu přístupu.
Na kartě Pracovníka si můžete jednotlivé uživatele spojit s konkrétními zaměstnanci firmy.
Obecné
Externí autentizace – uživatel bude při přihlášení do Money ERP ověřován v externím Identity Management Systemu a pro vstup bude moci používat své obecné přístupové jméno a heslo (pod kterým se přihlašuje do operačního systému, MS Office apod.). Jedná se o způsob vyššího zabezpečení citlivých dat např. pro potřeby GDPR. Pro nastavení externí autentizace je potřeba provést Konfiguraci autentizace a alespoň na jedné z Rolí přidělených danému uživateli nastavit cestu k Externímu označení role. Externí autentizaci můžete nastavit současně pro skupinu vybraných uživatelů prostřednictvím hromadné operace Obecná změna, kterou spustíte pravým tlačítkem myši nad seznamem Uživatelů.
Přihlašovací jméno – pod tímto jménem se uživatel přihlašuje při spuštění programu nebo změně agendy. Je to také označení, pod kterým uživatele program identifikuje v evidenci historie práce s programem.
Heslo – pod tímto heslem se bude uživatel přihlašovat do systému. Z bezpečnostních důvodů není na kartě dále uvedeno. Má-li to uživatel povoleno, může heslo kdykoliv změnit volbou Změna hesla.
Síla hesla – podle vybraného stupně bude program při nastavení hesla požadovat po uživateli určitý počet a složení znaků. Pokud chcete minimalizovat možnost, že by se do systému přihlásila nepovolená osoba (zejména s ohledem na požadavky GDPR), nastavte co nejvyšší stupeň:
Nízká – heslo může mít zcela libovolnou délku i složení.
Střední – takové heslo musí mít alespoň 6 znaků kombinovaných tak, aby mezi nimi bylo minimálně jedno malé písmeno, jedno velké písmeno a jedna číslice.
Vysoká – v tomto případě si požadovanou délku a složení hesla určíte sami tlačítkem Nastavení síly hesla.
Nastavení síly hesla – tlačítko je přístupné jen v případě, kdy v poli Síla hesla vyberete stupeň Vysoká. Otevře se jím karta, na níž zvolíte minimální počet a složení znaků.
Speciálními znaky se myslí jiné znaky než písmena a číslice, např. mezera, podtržítko, různé typy závorek, lomítek a interpunkčních znamének, matematické symboly, #, &, @, € atd.
Uživatel může měnit své heslo – nemá-li uživatel povoleno měnit heslo, nemůže otevřít funkci Změna hesla.
Vynutit změnu hesla při dalším přihlášení – funkce je přístupná jedině v případě, že Uživatel může měnit své heslo. Po zatržení pole je uživatel při nejbližším přihlášení do systému vyzván ke změně a potvrzení hesla. Po zadání nového hesla je příznak Vynutit změnu hesla automaticky zrušen.
Účet je platný stále – pole by mělo být zatržené tehdy, kdy nepožadujete ukončení přístupu uživatele do systému.
Platnost vyprší – pole se zpřístupní po zrušení příznaku Účet je platný stále a poté je potřeba zadat datum ukončení přístupu. Při dosažení tohoto data se uživateli nepodaří program spustit.
Účet je zakázán – uživateli lze dočasně zakázat vstup do programu, ostatní nastavení zůstává beze změny a po zrušení zákazu se uživatel do systému dostane v původní konfiguraci.
Členství v rolích – ve dvou oknech sestavíte seznam rolí, které budou definovat přístupová práva uživatele. Uživatele ale také můžete přidělovat i na kartách Rolí, oba postupy jsou rovnocenné.
Práva v Money ERP
V této záložce vidíte vlastní nastavení práv na přístup do Money ERP – přehled je logickým součtem všech přístupů, které jsou povoleny v rámci jednotlivých Uživatelských rolích přiřazených danému uživateli. Na tomto místě je nastavení přístupu needitovatelné a dá se změnit pouze jiným výběrem přidělených rolí. Zobrazení v záložce využijete pro zjištění, kam všude má daný uživatel přístup. Zobrazení položek můžete nastavit pomocí voleb místní nabídky (pravým tlačítkem myši) Rozbalit/Sbalit vše podřízené. Tyto funkce se vždy vztahují k položce pod kurzorem a jsou tedy přístupné jen na uzlech, které obsahují podřízené položky.
Pod seznamem je vyhledávací pole, do kterého můžete zapsat znaky uvedené na kterékoliv pozici hledané položky. Tlačítkem Další pak přesunete kurzor na následující položku vyhovující hledanému textu.
Chcete-li uživateli zakázat přístup do některé části systému, je třeba mít tento zákaz definovaný v každé roli, kterou má uživatel přidělenu – povolení má vždy přednost před zákazem.
Práva v API
Zde obdobným způsobem zjistíte celkové nastavení přístupových práv uživatele k modulům, entitám a metodám API dané přidělením Uživatelských rolí API. Opět se jedná o součet všech povolených přístupů a nastavení práv se na tomto místě nedá editovat.