Účetnictví / DPH / Hlášení a závěrky DPH / Provést závěrku
<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Navigace: Účetnictví > DPH > Hlášení a závěrky DPH > Průvodce zpracováním a závěrkou kontrolního hlášení DPHÚčetnictví / DPH / Hlášení a závěrky DPH / Provést závěrku |
Na stránky průvodce se dostanete ze seznamu Hlášení a závěrky DPH pomocí tlačítka Provést závěrku. Před jeho spuštěním je nutné zajistit, aby v průběhu závěrky nemohlo dojít k ovlivnění stavu DPH, ideálně tak, aby byl v systému přihlášený pouze uživatel, který závěrku generuje.
Vyberte druh podávaného hlášení
Před spuštěním vlastního průvodce je potřeba zvolit následující kritéria:
Daňová registrace – Money ERP do pole automaticky dosadí vaši českou Registraci k DPH. Pokud máte zakoupenou licenci na Mezinárodní DPH, můžete ji zaměnit za slovenskou registraci a průvodce použít k sestavení Kontrolného výkazu. Registraci k DPH musíte povinně zadat na každém Dokladu, případně si ji můžete nastavit pro celou Skupinu.
Řádné kontrolní hlášení – pro tento druh hlášení program nabízí:
Uzavření období – při první závěrce v systému období zvolte, další následující závěrky se pak již vytváří automaticky pro nejbližší následující období – interval vychází z volby Období kontrolního hlášení na kartě Registrace k DPH).
Tisk vybraného období – v tomto případě lze pro informativní tisk přiznání či podkladů zvolit jakékoliv libovolně dlouhé období, např. celý kalendářní rok; závěrka pak samozřejmě neproběhne.
Následné kontrolní hlášení – podle legislativy musíte při každé změně, která má vliv na údaje o DPH na dokladech spadajících do již uzavřeného období, do pěti pracovních dnů zpracovat Následné kontrolní hlášení s promítnutými změnami a ve stejném rozsahu jako řádné hlášení. Dále si může finanční úřad v případě pochybností o podaných údajích vyžádat Následné kontrolní hlášení na výzvu, které máte za povinnost odevzdat do pěti kalendářních dnů od doručení výzvy (výzva se považuje za doručenou ve chvíli, kdy se přihlásíte do své datové schránky; pokud datovou schránku nemáte, pak ve chvíli, kdy vám finanční úřad odešle e-mail). Následné kontrolní hlášení se podává až po vypršení lhůty platné pro podání Řádného kontrolního hlášení. Pokud změny na dokladech provedete před vypršením termínu, stačí sestavit Opravné přiznání – příslušnou volbu najdete na druhé straně Průvodce zpracováním kontrolního hlášení DPH.
Seznam uzavřených období – program automaticky nabízí přehled všech období, ve kterých byly na dokladech uzamčených závěrkou dodatečně změněny údaje vstupující do kontrolního hlášení. Pokud na některé období umístíte kurzor a pokračujete dál v průvodci, Money ERP pro toto období sestaví následné kontrolní hlášení.
Změny – po stisku tlačítka se v seznamu zobrazí všechna uzavřená období, tedy i ta, ve kterých nedošlo k dodatečné úpravě dokladů. Funkčnost využijete při podání následného hlášení na výzvu.
Vždy dbejte na dodržení lhůt, a pokud po obdržení výzvy k podání následného kontrolního hlášení nejste schopní chybu najít, raději vygenerujte následné hlášení pomocí funkčnosti Rychlá odpověď, kterou najdete na první straně průvodce – získáte tak delší čas k dohledání problému.
Průvodce zpracováním a závěrkou kontrolního hlášení otevřete pomocí tlačítka Pokračovat.
Druh a období hlášení, údaje o firmě
Na první straně průvodce nastavíte velmi důležité volby, které ovlivní výslednou podobu přiznání:
Druh kontrolního hlášení – volba Řádné/Následné je nepřístupná – vychází z prvotního nastavení na kartě pro Výběr druhu hlášení, která se otevře po stisku tlačítka Provést závěrku. V obou případech máte možnost podat Opravné přiznání, tedy takové, které zcela nahradí původní přiznání (sestaví se v plném rozsahu řádného nebo následného přiznání, ale s opravenými údaji a jiným datem).
Datum vyhotovení – doplní se aktuální datum, můžete jej libovolně změnit.
Rychlá odpověď – tuto možnost využijete při podání následného kontrolního hlášení, kdy potřebujete reagovat na výzvu finančního úřadu, ale ve vašich dokladech nedošlo od posledního podání v příslušném období k žádné změně. V roletové nabídce máte na výběr dvě možnosti:
Nemám povinnost podat kontrolní hlášení – vyberte v případě, kdy jste přesvědčeni, že u vás nenastala povinnost podávat kontrolní hlášení, ale přesto jste obdrželi od správce daně výzvu k podání.
Potvrzuji správnost naposledy podaného kontrolního hlášení – jestliže jste byli správcem daně vyzváni k podání následného kontrolního hlášení z důvodu pochybností o správnosti nebo úplnosti původně podaného kontrolního hlášení, máte za povinnost podat následné hlášení do 5 dnů od obdržení výzvy. Jste-li přitom přesvědčeni o správnosti a úplnosti údajů uvedených v původním kontrolním hlášení, můžete jako reakci na výzvu podat tzv. „nulové kontrolní hlášení“, v němž jsou pouze vyplněné údaje v záhlaví a které potvrzuje původně podané údaje.
Číslo jednací – podáváte-li následné kontrolní hlášení na výzvu, nezapomeňte vždy přesně doplnit číslo výzvy.
Finanční úřad – územní pracoviště – údaj je nutné doplnit ze seznamu, který otevřete tlačítkem
. Jsou v něm uvedené aktuální adresní údaje všech územních pracovišť finančních úřadů, podle potřeby je však můžete přímo v seznamu doplnit či upravit.
Období – datum vychází z výběru období na úvodní straně. Pokud potřebujete sestavit hlášení pro jiné období, průvodce zavřete a použijte znovu tlačítko Provést závěrku.
Za část období – hlášení za část období se podává pouze ve výjimečných případech, jako je insolvence nebo smrt plátce.
Důvody pro podání následného kontrolního hlášení zjištěny dne – při doplnění data mějte na paměti, že zákon ukládá povinnost podat následné kontrolní hlášení do pěti pracovních dnů od zjištění nesprávných nebo neúplných údajů vykázaných v původně podaném hlášení.
Do dalších kolonek zadáváte identifikační údaje firmy, které se budou tisknout do formuláře. Vyplněné kolonky si program po dokončení průvodce uloží do paměti a při příštím zpracování závěrky je nabídne ve stejné podobě.
E-mail / Datová schránka – program kontroluje, aby alespoň jeden z kontaktních údajů byl doplněn.
Pokud máte zřízenou datovou schránku, podle platné legislativy máte za povinnost při komunikaci tuto datovou schránku upřednostnit před e-mailem.
Moje firma – tlačítkem lze do formuláře přenést adresní údaje z karty, kterou jste v Průvodci nastavením programu zadali jako Kmenovou, je však možné je měnit. Pokud údaje změníte a následně je budete chtít vrátit po původní podoby, použijte tlačítko opětovně.
Údaje o podepisující, oprávněné a kontaktní osobě
Doplňte podle skutečnosti.
Tisk, XML export a provedení závěrky
Provést závěrku – pokud zatrhnete tuto možnost, s výjimkou Exportu a elektronického podání se znepřístupní ostatní volby. Po stisku tlačítka Dokončit se pak provede závěrka, hlášení se vyexportuje do XML a PDF a příslušné soubory se přiloží k závěrce jako Připojené dokumenty.
Export a elektronické podání – Česká daňová správa MF ČR provozuje na internetu Daňový portál, kde mohou daňové subjekty podávat elektronická podání prostřednictvím služby Elektronická podání (EPO). Z Money ERP se vygeneruje dokument v podobě předepsaného XML souboru, který můžete po opatření Digitálním podpisem odeslat na Daňový portál, případně si jej můžete uložit na disk a později použít při interaktivním vyplňování formuláře na webové podatelně – potřebné parametry nastavíte na kartě Export a elektronické odeslání kontrolního hlášení, která se otevře po dokončení průvodce. Všechny exportované formuláře (vč. neúspěšně odeslaných) se archivují v Elektronické podatelně. Používáte-li přídavný modul TaxEdit, můžete do něj touto volbou přiznání ihned exportovat. Program při dokončení závěrky elektronické soubory vygeneruje i v případě, kdy pole nezatrhnete. Soubory pak spolu s tiskovými sestavami zařadí k závěrce do Připojených dokumentů, odkud je můžete odeslat dodatečně. Průvodce můžete otevřít i přímo ze seznamu Hlášení a závěrky DPH pomocí tlačítka Export a elektronické podání do XML.
Při exportu datové věty a při odesílání elektronického podání zkontroluje Money ERP strukturu datové věty podle validačního schématu zveřejněného finanční správou. Pokud data nejsou validní, Money ERP zobrazí chybové upozornění. V takovém případě nikdy nepodávejte kontrolní hlášení přes datovou schránku, protože nevalidní hlášení by finanční správa vyhodnotila jako nepodané a vám by hrozilo vyměření pokuty. V takové situaci si raději datovou větu načtěte do aplikace EPO, zde data podle pokynů opravte a zkontrolujte, a teprve poté proveďte podání.
Další volby jsou přístupné jen v případě, kdy nemáte zatržené pole Provést závěrku. Využijete je pouze pro kontrolní výstupy.
Kontrolní hlášení DPH – program nabízí dvě tiskové sestavy: Kontrolní hlášení DPH (tiskopis) vytiskne předepsaný formulář v podobě, jaká se má odesílat na finanční úřad, zatímco Kontrolní hlášení DPH poskytne pouze jednoduchý přehled dat, který v případě elektronického podání poslouží pro interní evidenci.
Kontrolní hlášení DPH – podrobně – pomocí této sestavy doporučujeme zkontrolovat vstupující doklady ještě před provedením závěrky – najdete zde totiž rozepsané na položky i ty části kontrolního hlášení, které se vykazují sumárně. Seznam je ideální vytisknout a porovnat s přehledem dokladů vstupujících do Přiznání k DPH, s knihou faktur vydaných/přijatých, Pokladní knihou, seznamem Interních dokladů apod.
Chyby vzniklé při přepisování údajů z přijatých dokladů můžete minimalizovat načítáním hlaviček těchto dokladů pomocí čtečky QR kódu.
Jen rozdíly – pole se v průvodci objeví jen v případě, kdy sestavujete Následné hlášení. Po jeho zatržení se v sestavách Kontrolní hlášení a Kontrolní hlášení – podrobně uvedou jen řádky, ve kterých došlo ke změně oproti původnímu KH. V opačném případě se sestavy vytisknou v plném rozsahu.
Nastavení – tlačítkem otevřete kartu Nastavení tisku, na které si můžete určit, které oddíly kontrolního hlášení chcete vytisknout. Výběr platí pro obě tiskové varianty a nemá žádný vliv na výslednou podobu podání.
Seznam dokladů pro kontrolní hlášení DPH – tisková sestava se generuje automaticky při provedení závěrky a přikládá se k ní ve formě Připojeného dokumentu. Vzhledem odpovídá sestavě Seznam dokladů pro DPH, ale zde jsou doklady členěné podle oddílů kontrolního hlášení.
Tisk dokladů, které nevstupují do Kontrolního hlášení DPH – můžete si vytisknout i dokumenty, které v hlášení nevstupují do žádného oddílu a sestavu využít při hledání chyb.
Tisk bez položek bankovního výpisu, ke kterým byl vygenerovaný daňový doklad – aby se mohl k položce Bankovního výpisu, kterou se uhradila záloha, vygenerovat pomocí tlačítka Vytvořit daňový doklad korektní Interní doklad, musí Položka bankovního výpisu obsahovat Členění DPH bez vlivu a současně i nenulovou Sazbu DPH. Zatržením volby vyřadíte tyto položky bankovních výpisů ze seznamu dokladů, které chybně nevstupují do KH.
Seznam dokladů pro kontrolní hlášení DPH – chybné vstupy – sestava uvádí doklady, které mají vstoupit do kontrolního hlášení, ale obsahují nějakou závažnou chybu (např. chybějící DIČ nebo DIČ opatřené nesprávným prefixem). Každá chyba je v seznamu popsaná samostatně.
Kontrola na přiznání k DPH – vytiskne se rozpis řádků odpovídající oddílu C, kde se ve sloupci Rozdíl uvádí nesoulad mezi základem daně uvedeným v Kontrolním hlášení a Přiznání k DPH – vzhledem k tomu, že v přiznání k DPH dochází v jednotlivých řádcích k zaokrouhlování daňové povinnosti na celá čísla, částky se skoro vždy mírně liší oproti sumám uvedeným v oddílu C. Všechny nenulové hodnoty v tomto sloupci jsou zvýrazněné červeně.
Kontrola firem v registrech plátců DPH – pomocí této funkce si vytisknete přehled všech plátců DPH uvedených na dokladech vstupujících do závěrky, včetně čísel příslušných dokladů, DUZP, data plnění/uplatnění a DIČ a názvu firmy. Pokud současně zatrhnete i pole On-line kontrola, program se před tiskem spojí s registrem a do sestavy zařadí také název registru, datum ověření a stav plátce.
Nastavení – před tiskem či ověřením si můžete vybrat, jaký okruh partnerů z hlediska spolehlivosti chcete sledovat. Volitelně lze vytisknout i příslušné doklady.
Tiskové sestavy si můžete prohlédnout na monitoru po stisku ikonky
, kterou otevřete kartu Tisk, kde můžete použít tlačítko Náhled.